moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraiński opór trudny do złamania

Mija 15. dzień rosyjskiej inwazji. Ukraińcy powstrzymują natarcie wroga na wszystkich kierunkach. Szczególnie trudna sytuacja panuje w oblężonym od kilku dni przez Rosjan Mariupolu. Kolejny raz pod ogniem znalazły się tam cywilne obiekty. Rośnie liczba zabitych i rannych, a w mieście brakuje wody i żywności.

Od piętnastu dni trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wydanym po południu komunikacie poinformował, że wojska ukraińskie odpierają ataki i powstrzymują ofensywę rosyjskich oddziałów we wszystkich kierunkach. W oświadczeniu zauważono również, że pomimo „odizolowania od obiektywnych informacji, personel Sił Zbrojnych FR stacjonujący na terytorium Ukrainy, nadal otrzymuje informacje o rzeczywistym stanie rzeczy w Rosji”. – Wśród żołnierzy krążą pogłoski o braku zgody rosyjskiego ministerstwa obrony na wypłaty pieniędzy z powodu sankcji, co demoralizuje żołnierzy jednostek okupacyjnych – napisano w komunikacie. Według najnowszych danych ukraińskiego sztabu, w dotychczasowych walkach poległo już ponad 12 tys. rosyjskich żołnierzy. Zniszczonych miało zostać m.in. 335 czołgów, 1105 pojazdów opancerzonych, 526 pojazdów kołowych, zestrzelono 49 samolotów i 81 śmigłowców. Po południu służba prasowa Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformowała o zestrzeleniu kolejnego rosyjskiego samolotu Su-25.

 

Ukraina walczy

Według brytyjskiego ministerstwa obrony, kolumna rosyjskich wojsk, znajdująca się na północny zachód od Kijowa, w ciągu tygodnia nie poczyniła znaczących postępów. Kijów wciąż nie został zdobyty, a po zasadzce na przedmieściach miasta, Ukraińcy przejęli dziś rosyjskie czołgi i wzięli jeńców. Jak podała agencja Associated Press, Witalij Kliczko, mer ukraińskiej stolicy poinformował, że w Kijowie zostało ok. 2 mln mieszkańców, co oznacza, że co drugi mieszkaniec wyjechał. – Miasto jest fortecą. Każda ulica, każdy budynek jest umacniany, dołącza się obrona terytorialna. Nawet ludzie, którzy nigdy w życiu nie chcieli się zmieniać, teraz noszą mundury i mają karabiny maszynowe w rękach – mówił Kliczko.

Z niezwykle trudną sytuacją mierzą się mieszkańcy położonego na wschodzie Ukrainy Mariupola. W mieście wciąż trwają walki, a po wczorajszym zbombardowaniu szpitala położniczego, dziś pod ostrzałem artyleryjskim znalazły się m.in. budynki mieszkalne i okolice Teatru Dramatycznego. Służba prasowa Rady Miejskiej Mariupola przekazała w komunikacie, że w mieście nie ma jedzenia, prądu, ogrzewania, brakuje wody pitnej. Wstępnie mówi się o ponad 1200 ofiarach.

Wiktor Laszko, minister zdrowia Ukrainy, przekazał z kolei, że rosyjscy agresorzy strzelają także do pojazdów dostarczających tlen do szpitali, w których leżą pacjenci z COVID-19. – Obecnie w szpitalach na obszarach, które możemy kontrolować, przebywa 5700 pacjentów z COVID-19. Wielu z nich wymaga tlenoterapii, a jednym z naszych wyzwań jest dostarczanie ciekłego tlenu tam, gdzie są pacjenci. Niestety, okupanci też tu są – powiedział Laszko.

Niestety, przełomu nie przyniosła kolejna tura rokowań ukraińsko-rosyjskich. W tureckiej Antalyi spotkali się ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji – Dmytro Kułeba i Siergiej Ławrow. – Rosja nie zgodziła się na utworzenie korytarzy humanitarnych z Mariupola, nie ma też postępu w sprawie zawieszenia broni w celu uporządkowania spraw humanitarnych – mówił Kułeba po spotkaniu ze swoim rosyjskim odpowiednikiem.

Ukraińcy, mimo niedotrzymywania przez stronę rosyjską wcześniejszych ustaleń w sprawie korytarzy humanitarnych, wciąż nie ustają jednak w wysiłkach, by ewakuować mieszkańców z najbardziej newralgicznych terenów. Około szesnastej czasu polskiego Kyryło Tymoszenko, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy poinformował, że z Iziumu w obwodzie charkowskim wyjechały w sumie 44 autobusy z dwoma tysiącami osób. Z kolei według ukraińskiego Państwowego Pogotowia Ratunkowego, dziś po południu z regionu Sumy zostało ewakuowanych ponad 12 tys. osób.

– Już 15. dzień bronimy naszego państwa. Wytrwaliśmy. Armia ukraińska odpiera ataki w kluczowych obszarach. Dzięki naszemu wojsku, Gwardii Narodowej, straży granicznej, policji i wszystkim, którzy przyłączyli się do obrony, nie staliśmy się niewolnikami. I nigdy to się nie stanie. Ponieważ to jest nasz duch, to jest nasze przeznaczenie – mówił w dzisiejszym przemówieniu Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Spotkania liderów

Czwartek upłynął pod znakiem kolejnych spotkań światowych liderów. Wizytę w Polsce rozpoczęła Kamala Harris, wiceprezydent USA, która na konferencji po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą mówiła: – Jestem tutaj w Polsce, żeby dać wyraz trwałym relacjom pomiędzy Polską a USA. Na temat Ukrainy mamy wspólne i zdecydowane stanowisko – mówiła amerykańska wiceprezydent.

Z wizytą w Polsce przebywał dziś także Justin Trudeau, premier Kanady. Podczas spotkania z szefem polskiego rządu rozmawiał o m.in. pomocy dla Ukrainy, sankcjach dla Rosji oraz wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Kanadyjski premier spotkał się też z Kamalą Harris oraz prezydentem Andrzejem Dudą. – Już teraz widzimy, jaki gigantyczny wpływ mają sankcje na gospodarkę Rosji, Władimira Putina i jego popleczników. Putin popełnił ogromny błąd i przegra tę wojnę, gdyż zażartość, siła i wytrwałość Ukraińców broniących swojego terytorium są dla nas źródłem inspiracji – mówił kanadyjski premier po spotkaniu z polskim prezydentem. Wspólne rozmowy dotyczyły m.in. intensyfikacji sankcji, wydzieleniu funduszy na wsparcie odbudowy Ukrainy i wyciągnięcia konsekwencji wobec rosyjskich zbrodniarzy wojennych. Prezydent Duda po raz kolejny podkreślał, jak ważne jest zatrzymanie „imperialnych ambicji Rosji metodami politycznymi”. – Sojusz Północnoatlantycki jest tak potężny, że gdyby doszło do zwarcia militarnego, doszłoby do wojny światowej. Nikt nie chce do tego dopuścić, bo to oznaczałoby nieszczęście nie tylko narodu ukraińskiego, rosyjskiego, ale także wielu innych, również tych państw, które nie należą do NATO – mówił Duda.

Trudeau odniósł się także do pomocy, jakiej Polacy udzielają Ukraińcom. Zapewnił, że kanadyjski rząd zwiększy środki na rzecz pomocy humanitarnej dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. – Kanada chętnie będzie gościć uchodźców u siebie. Planujemy przyspieszone procedury imigracyjne, by zmniejszyć obciążenie europejskich krajów, m.in. Polski – mówił.

Sytuacji na Ukrainie poświęcony jest także rozpoczęty dziś dwudniowy, nieformalny szczyt Rady Europejskiej w Paryżu. Unijni liderzy mają omawiać m.in. kwestię ewentualnego członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Polskę reprezentuje premier Morawiecki.

Rosja wprowadza sankcje

Olaf Scholz, kanclerz Niemiec i Emmanuel Macron, prezydent Francji w czwartkowych rozmowach z Władimirem Putinem ponownie wezwali go do natychmiastowego zawieszenia broni w Ukrainie. O zbrodniach Rosji, wsparciu dla Ukrainy i osiągnięciu pokoju prezydent Zełenski rozmawiał telefonicznie z Borisem Johnsonem, premierem Wielkiej Brytanii i prezydentem Macronem.

Tymczasem Rosja, w odpowiedzi na politykę Zachodu, ogłosiła dziś kontrsankcje. Zakaz dotyczy eksportu sprzętu telekomunikacyjnego, medycznego, samochodowego, rolniczego, elektrycznego i technicznego, a także niektórych produktów drewnianych. Zakaz ma obowiązywać do końca 2022 r. – Te działania to logiczna odpowiedź na sankcje nałożone na Rosję. Mają na celu zapewnienie nieprzerwanego funkcjonowania kluczowych sektorów gospodarki – ogłosił rosyjski minister gospodarki.

Po południu Ołeksij Rzeznikow, szef MON Ukrainy poinformował, że „prezydent, kierownictwo kraju i członkowie rządu pracują na swoich miejscach”. – Wiemy, jakie to smutne dla Rosji. Polecam każdemu rosyjskiemu żołnierzowi podążanie za rosyjskim statkiem, zanim będzie za późno. A tak przy okazji, Ukraina przyjmie rosyjską kapitulację ze zrozumieniem – napisał ukraiński minister obrony.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON, Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Flota Bayraktarów w komplecie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Pierwsi na oceanie
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Bohater odtrącony
Gry wojenne w szkoleniu
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orzeł dla bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Krwawa noc pośród puszczy
Wojskowe Oscary przyznane!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Abramsy w pętli
Pytania o europejską tarczę
Polska wiktoria na Monte Cassino
I zdobyliśmy!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Rajd ku czci saperów
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
W obronie wschodniej flanki NATO
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Mobilne dowodzenie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Po przeprawie ruszyli do walki
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Więcej hełmów dla żołnierzy
Armia Andersa w operacji „Honker”
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zmiany w dodatkach stażowych
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pływacy i maratończycy na medal
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO