moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraina broni się i utrzymuje kluczowe miasta

Alarmy przeciwlotnicze zawyły dziś rano w Kijowie i okolicach, Winnicy i Charkowie. Ukraina zaciekle broni swego terytorium przed rosyjską agresją. Władze kraju informują, że dziś będzie kontynuowana ewakuacja cywilów z ostrzeliwanych przez Rosjan miast, m.in. z Sum. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował Stanom Zjednoczonym za nałożenie embarga na rosyjskie gaz i ropę.

Trwa 14 doba ataku Rosji na Ukrainę. Ukraińskie siły zbrojne poinformowały dziś rano, że w trakcie trwającej od 24 lutego inwazji zginęło ponad 12 tys. rosyjskich żołnierzy, zniszczono 317 czołgów, ponad tysiąc wozów opancerzonych, 120 jednostek artyleryjskich i 27 przeciwlotniczych. Rosja miała stracić m.in. 49 samolotów, 81 helikopterów i trzy okręty. Ukraiński Sztab Generalny podaje, że Rosja prowadzi mobilizację pod przykrywką szkoleń, m.in. na terenie Krymu oraz na południu Rosji i w Kraju Krasnodarskim, a także aktywizuje „ochotników” do walki pod rosyjską flagą na Ukrainie.

Sytuacja nadal jest trudna. Alarmy przeciwlotnicze zawyły dziś rano w Kijowie i okolicznych miejscowościach, Charkowie, a także w Winnicy, gdzie dwa dni temu Rosjanie zbombardowali lotnisko. Cały czas trwają walki na północny zachód od Kijowa, choć siłom rosyjskim nie udało się znacząco przesunąć w stronę ukraińskiej stolicy. Cały czas pod ostrzałem rosyjskim pozostają miasta Czernihów, Charków, Sumy i Mariupol.

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała dziś rano, że Rosja zgodziła się nie ostrzeliwać korytarzy humanitarnych, którymi będą ewakuowani cywile. Takie porozumienie dotyczy ewakuacji mieszkańców Mariupola, Wołnowachy, Enerhodaru, Sum i obwodu kijowskiego. Trasy ewakuacji i termin zostały uzgodnione z Czerwonym Krzyżem.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim ostatnim wystąpieniu zapowiedział, że wszystkie zbrodnie, których dopuściła się Rosja „nie zostaną ani zapomniane, ani wybaczone”. Przyznał, że w ciągu 13 dni życie straciło 52 dzieci. Podziękował także prezydentowi USA za wprowadzenie kolejnych, dotkliwych dla Kremla sankcji. Wczoraj Joe Biden zakazał wszelkiego importu rosyjskiej ropy, gazu i energii. Embargo na import ropy zamierza do końca roku wprowadzić także Wielka Brytania. – Mam nadzwyczajne wiadomości. Stany Zjednoczone zrobiły krok, który w znaczny sposób osłabi naszych okupantów. Ameryka zabrania importu ropy naftowej z Rosji […]. Jestem wdzięczny prezydentowi za tę decyzję, to sygnał dla całego świata – powiedział Zełenski.

Choć UE przygotowuje już kolejny pakiet sankcji, nie wiadomo, czy w ślad za USA i Wielką Brytanią pójdą wszystkie państwa europejskie. Wczoraj premier Węgier Viktor Orbán sprzeciwił się sankcjom dotyczącym importu ropy i gazu z Rosji. – Potępiamy rosyjską ofensywę, ale nie pozwolimy, by węgierskie rodziny musiały płacić cenę za tę wojnę, a zatem sankcje nie mogą zostać rozszerzone na taki obszar jak ropa i gaz – oświadczył Orbán.

Do najważniejszych wydarzeń minionej doby trzeba zaliczyć także deklarację polskiego MSZ w sprawie gotowości do przekazania myśliwców MiG-29. Polska miałaby przekazać samoloty „niezwłocznie i nieodpłatnie” do dyspozycji Stanów Zjednoczonych. MiG-i zostałyby przemieszczone do amerykańskiej bazy lotniczej w Ramstein. Ewentualnie dopiero stamtąd po międzynarodowych uzgodnieniach mogłyby zasilić ukraińskie siły zbrojne. MSZ ogłosiło, że w zamian za MiG-i-29 Polska chciałaby otrzymać od Amerykanów używane samoloty o analogicznych zdolnościach operacyjnych.

Podsekretarz stanu do spraw politycznych Victoria Nuland przyznała, że ogłoszenie polskiego rządu nie było uzgodnione z amerykańską administracją i jest zaskoczeniem. Do oferty przekazania myśliwców odniósł się także Pentagon. Rzecznik John Kirby powiedział, że „oddanie polskich MiG-ów do dyspozycji USA i ich start z bazy w Ramstein budzi poważne obawy całego Sojuszu”. Dodał też, że nie widzi dla takiej propozycji rzeczowego uzasadnienia. Zaznaczył, że decyzja o przekazaniu Ukrainie polskich samolotów leży w kompetencjach polskiego rządu. „Będziemy nadal konsultować się z Polską i innymi naszymi sojusznikami z NATO w tej sprawie i związanych z nią trudnych wyzwaniach logistycznych, ale nie uważamy, aby propozycja Polski była możliwa” – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na stronie Pentagonu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
 
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W obronie wschodniej flanki NATO
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Więcej hełmów dla żołnierzy
Uwaga, transformacja!
Abramsy w pętli
Polska wiktoria na Monte Cassino
Gry wojenne w szkoleniu
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zmiany w dodatkach stażowych
Rajd ku czci saperów
Pierwsi na oceanie
Pytania o europejską tarczę
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Orzeł dla bohaterów
Flota Bayraktarów w komplecie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ameryka daje wsparcie
„Ta ziemia do Polski należy…”
Układ nerwowy Mieczników
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Po przeprawie ruszyli do walki
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wojskowe Oscary przyznane!
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojna w świętym mieście, epilog
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Armia Andersa w operacji „Honker”
Krwawa noc pośród puszczy
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Śladami ojca
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
I zdobyliśmy!
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Na straży nieba
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO