moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trwa heroiczna walka Ukraińców

W dwunastym dniu inwazji rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w poniedziałek przed południem otworzy korytarze humanitarne z Kijowa, Mariupola, Charkowa i Sum. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że wojska rosyjskie kontynuowały ataki rakietowe i bombowe na ukraińskie miasta, w tym Charków i Kijów.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że na prośbę prezydenta Francji Emmanuela Macrona w poniedziałek przed południem otwarte zostaną korytarze humanitarne z Kijowa, Mariupola, Charkowa i Sum – podał w poniedziałek rano Reuters za agencją Interfax. Agencja RIA Nowosti opublikowała mapy korytarzy humanitarnych, które z własnej inicjatywy organizuje strona rosyjska. Wynika z nich, że mieszkańcy Kijowa będą mogli się ewakuować jedynie w stronę Białorusi. Natomiast mieszkańcy Charkowa będą mogli udać się w kierunku Rosji.

Próby ewakuacji ludności cywilnej z obleganego przez Rosjan Mariupola podejmowane były w sobotę i niedzielę, jednak skończyły się niepowodzeniem. Ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk oskarżyła armię rosyjską o nieprzestrzeganie porozumienia o utworzeniu korytarza humanitarnego i ostrzelanie dróg ewakuacji.

Znowu niespokojna noc

– Najnowsza fala uderzeń rakietowych nadeszła, gdy zapadła ciemność – powiedział w ukraińskiej telewizji doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz. Jak poinformował, w niedzielę późnym wieczorem rosyjskie siły nasiliły ostrzał ukraińskich miast w centrum, na północy i południu kraju. Sprecyzował, że obszary, które znalazły się pod ciężkim ostrzałem, obejmują przedmieścia Kijowa, Czernihów na północy, Mikołajów na południu i Charków. Według agencji Ukrinform, alarm przeciwlotniczy ogłoszono w 17 miastach Ukrainy, także w obwodzie sumskim, rówieńskim, wołyńskim, w Białej Cerkwi, obwodzie kirowohradzkim, w Humaniu.

W poniedziałek BBC, powołując się na doniesienia lokalnych mediów, przekazało, że Rosjanie nad ranem wznowili ataki na Mikołajów, zaś portal informacyjny NEXTA poinformował o silnej eksplozji w Ługańsku, gdzie palić miał się skład ropy naftowej oraz o rosyjskim nalocie w Owruczu, w powiecie żytomierskim, gdzie zniszczono kilka budynków mieszkalnych. „The Kyiv Independent" przekazał informację rzecznika Sztabu Operacyjnego Odeskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhija Braczuka, że rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy w pobliżu wsi Tuzły w obwodzie odeskim, skierowany w infrastrukturę krytyczną. Brak informacji o zniszczeniach. Portal „Ukrainska Prawda” powołując się na Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oraz mieszkańców, napisał, że oblegane przez siły rosyjskie miasta Irpień i Bucza w okolicach Kijowa są pozbawione wody, prądu i żywności.

Przed eskalacją walk w Ukrainie ostrzegł amerykański dziennik „The Wall Street Journal", donosząc, że do udziału w inwazji na Ukrainę Rosja rekrutuje Syryjczyków, doświadczonych w walka w mieście. Syryjczycy mieliby pomóc Rosjanom zdobyć Kijów. Nie wiadomo, o ile osób chodzi, niektórzy mają już być na terenie Rosji. Dziennik podaje, że każdy z najemników miał otrzymać od 200 do 300 dol. za przyjazd do Rosji.

Minister edukacji Ukrainy Serhij Szkarłet przekazał w niedzielę, że od początku inwazji w kraju zniszczonych zostało już 211 szkół. Portal NEXTA cytował komisarz do spraw praw człowieka w ukraińskim parlamencie Ludmiłę Denisową, że od początku wojny w Ukrainie zginęło 38 dzieci, a 71 zostało rannych.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nadał status miast-bohaterów tym miastom, które najbardziej ucierpiały w wyniku rosyjskiej inwazji. – Naszych bohaterów, nasze bohaterskie miasta, postanowiłem uczcić specjalnym tytułem – powiedział w niedzielę w wystąpieniu wideo. Miasta-bohaterowie to Charków, Czernihów, Mariupol, Chersoń i Hostomel.

Tymczasem Rada Praw Człowieka przy prezydencie Rosji wydała w niedzielę oświadczenie, wzywające Władimira Putina do natychmiastowego zakończenia działań wojennych na Ukrainie. Była członkini Rady Katerina Szulman podała taką informację na Facebooku, o czym poinformowała agencja Ukrinform. – Ostatni tydzień pokazał, że koszt wykorzystania wojska do rozwiązywania istniejących problemów jest zbyt wysoki. Działania wojenne na Ukrainie należy jak najszybciej powstrzymać, a wszelkie spory między obydwoma krajami powinny być rozstrzygane w ramach negocjacji – zaapelowali do prezydenta Rosji członkowie Rady.

Kolejne sankcje

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi przekazała w poniedziałek, że izba bada obecnie przepisy zakazujące importu rosyjskiej ropy do USA. Jak mówiła, ma to jeszcze bardziej odizolować Rosję od światowej gospodarki.

Największy w historii pakiet sankcji przygotowuje Wielka Brytania. Rząd premiera Borisa Johnsona przygotował poprawki do ustawy o przestępczości gospodarczej. W poniedziałek Izba Gmin ma debatować nad przepisami, które pozwolą na szybsze i sprawniejsze nakładanie sankcji na rosyjskich oligarchów oraz rosyjskie przedsiębiorstwa działające w Wielkiej Brytanii.

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel poinformowała w niedzielę na Twitterze, że zaapelowała do Interpolu o wykluczenie Rosji z tej organizacji. – Wraz z partnerami ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Austrii i Nowej Zelandii napisałam dziś list do centrali Interpolu i jego komitetu wykonawczego, w którym wzywam do podjęcia w tym tygodniu, zgodnie z przepisami, decyzji o natychmiastowym zawieszeniu dostępu Rosji do systemów Interpolu - napisała Patel.

W nocy z niedzieli na poniedziałek agencja Ukrinform podała, że hakerzy z grupy Anonymous znów włamali się do rosyjskich państwowych kanałów telewizyjnych. W wyniku tej akcji na antenie wyświetlono filmy przedstawiające wojnę w Ukrainie i wzywające Rosjan do przeciwstawienia się rosyjskiemu ludobójstwu w Ukrainie.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: AP Photo/Dmytro Kumaka/East News

dodaj komentarz

komentarze


Flota Bayraktarów w komplecie
 
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pierwsi na oceanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
Wojskowe Oscary przyznane!
Układ nerwowy Mieczników
W obronie wschodniej flanki NATO
Serwis K9 w Polsce
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Ta ziemia do Polski należy…”
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
I zdobyliśmy!
Abramsy w pętli
Rajd ku czci saperów
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Krwawa noc pośród puszczy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
Gry wojenne w szkoleniu
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Pierwsza Drużyna” na start
Po przeprawie ruszyli do walki
Wioślarze i triatlonistka na podium
Śladami ojca
Bohater odtrącony
Na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Pytania o europejską tarczę
Więcej hełmów dla żołnierzy
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO