moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czworo żołnierzy na podium Pucharu Świata judoków

W Warszawie odbył się turniej judo zaliczany do klasyfikacji Pucharu Świata. Reprezentanci Polski wywalczyli w nim siedem medali: dwa złote i pięć brązowych. Oba złote zdobyli żołnierze – szer. Wiktor Mrówczyński i szer. Piotr Kuczera. Z kolei na trzecim stopniu podium stanęli m.in. szer. Damian Szwarnowiecki i szer. rez. Kinga Wolszczak.

O medale w hali warszawskiego Torwaru rywalizowało 261 judoków i 149 judoczek z 32 państw. W klasyfikacji medalowej triumfowali Japończycy, którzy zdobyli trzy złote krążki oraz po jednym srebrnym i brązowym. Drugie miejsce, z dorobkiem trzech złotych medali i brązowego, zajęli reprezentanci Niemiec. Na trzeciej pozycji sklasyfikowano judoków z Azerbejdżanu (dwa złote, srebrny, dwa brązowe), na czwartej Polaków, na piątej Hiszpanów (1 – 2 – 4), a na szóstej Francuzów (1 – 1 – 3).

Polscy judocy zdominowali rywalizację w kategorii do 73 kg, w której zajęli trzy miejsca na podium. Zwyciężył szer. Wiktor Mrówczyński, a brązowe medale zdobyli szer. Damian Szwarnowiecki i Mateusz Garbacz. Obaj żołnierze są reprezentantami Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i przyszło im rywalizować między sobą w półfinale. Górą był Mrówczyński i to on walczył w finale o złoto z Gruzinem Giorgim Teraszwilim. Natomiast w drodze do półfinału złoty medalista pokonał kolejno: Kazacha Bakhytzhana Abdurakhmanowa, Czecha Eduarda Zdenovca i Holendra Yannicka van der Kolka. Z kolei Szwarnowiecki wyeliminował Holendra Matthijsa van Hartena i Polaka Michała Kowalczyka, a w pojedynku o brąz wygrał z Adamem Stodolskim. Warto zaznaczyć, że kategorie do 73 i 66 kg były najmocniej obsadzone w turnieju – rywalizowało w nich po 52 zawodników.

Najskromniej obsadzoną wśród mężczyzn była kategoria do 100 kg, w której startowało 14 judoków. Tym samym jej zwycięzca szer. Piotr Kuczera miał krótszą drogę do złota. Ponadto w finale judoka z CWZS nie musiał walczyć, gdyż jego rywal Grigori Minaskin z Estonii nie przystąpił do pojedynku z powodu kontuzji. W półfinale Kuczera pokonał przez ippon Turka Merta Sismanlara, a w ćwierćfinale przewagę Polaka musiał uznać Włoch Davide Pozzi.

W rywalizacji kobiet najskromniej obsadzone z siedmiu kategorii wagowych były najlżejsza i najcięższa. W kategorii do 48 kg rywalizowało 18 judoczek, a w kategorii powyżej 78 kg – 17. W gronie najlżejszych zawodniczek triumfowała Japonka Hikari Yoshioka, a brąz zdobyła Polka Paulina Szlachta. Natomiast w kategorii +78 kg złoto wywalczyła Chorwatka Tina Radic, a trzecie miejsce zajęła szer. rez. Kinga Wolszczak. Judoczka z Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław w walce o brąz pokonała przez ippon Sebile Akbulut z Turcji. Wcześniej – w repasażach – wygrała z Litwinką Justiną Kmieliauskaite. W ćwierćfinale Polka przegrała z Japonką Mahiro Hashiguchi, w pierwszej walce zaś w turnieju pokonała Francuzkę Emmę Saudrais.

W warszawskim turnieju reprezentacja Polski jednak nie wystąpiła w najsilniejszym składzie. Zabrakło w niej m.in. szer. Beaty Pacut, która ostatnio wygrała zawody Grand Slamu w Tel Awiwie-Jafie, i szer. Elizy Wróblewskiej. Ta pierwsza w przygotowaniach do startu w mistrzostwach Europy nie uwzględniła występu w Warszawie, Wróblewska zaś nie mogła tym razem pokazać się na tatami z powodu kontuzji.

W Warszawie nie startowali judocy z Rosji. Jednocześnie organizatorzy imprezy – Polski Związek Judo – w związku z napaścią Rosji na Ukrainę zawiesili współpracę z Rosyjską Federacją Judo. PZJ oświadczył również, że nie uznaje honorowej prezydencji Władimira Putina w Międzynarodowej Federacji Judo (IJF). Z kolei Siergiej Sołowejczik, który od 2007 roku był przewodniczącym Europejskiej Unii Judo, zrezygnował ze swojego stanowiska. W swoim oświadczeniu napisał m.in.: „Judo zawsze było międzynarodową siłą wspierającą pokój. Europejska Unia Judo konsekwentnie podejmuje kroki w celu wzmocnienia uniwersalnych wartości. Zawsze tak było i jestem pewien, że zawsze będzie! W tej niezwykle trudnej sytuacji politycznej musimy być silniejsi i bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek. Uważam, że aby zachować jedność w naszych szeregach, muszę zrezygnować z funkcji przewodniczącego Europejskiej Unii Judo”.

SZUS

autor zdjęć: Polski Związek Judo

dodaj komentarz

komentarze


Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
 
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Wytropić zagrożenie
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Kolejne FlyEye dla wojska
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zachować właściwą kolejność działań
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Szybki marsz, trudny odwrót
Wojna w świętym mieście, część druga
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Ramię w ramię z aliantami
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Pod skrzydłami Kormoranów
NATO na północnym szlaku
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Na straży wschodniej flanki NATO
Kadisz za bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Szpej na miarę potrzeb
Rekordziści z WAT
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Charge of Dragon
Wojna w świętym mieście, epilog
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Wojna na detale
W Italii, za wolność waszą i naszą
Sprawa katyńska à la española
Sandhurst: końcowe odliczanie
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Front przy biurku
Zmiany w dodatkach stażowych
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gunner, nie runner
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
SOR w Legionowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO