moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rekord Półmaratonu Komandosa

Starsi sierżanci Artur Pelo i Aleksandra Jakubczak zwyciężyli w XIII Półmaratonie Komandosa. To już piąte z rzędu zwycięstwo podoficera z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Natomiast st. sierż. Jakubowska z 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w rywalizacji kobiet triumfowała po raz drugi. Tegoroczny półmaraton był rekordowy pod względem liczby zawodników.

XIII Półmaraton Komandosa osiągnął rekordowe powodzenie. Pobity został najlepszy wynik frekwencji z jubileuszowej, dziesiątej edycji, kiedy to na mecie zameldowało się 307 zawodników. W tym roku sklasyfikowano 310 biegaczy i 28 biegaczek. Natomiast w konkurencji drużynowej, do której zaliczano wynik trzech najlepszych reprezentantów z każdej ekipy, wzięły udział 22 zespoły.

Rywalizacja mężczyzn XIII Półmaratonu Komandosa miała podobny przebieg do rozegranego trzy tygodnie wcześniej w Słupsku VIII Ćwierćmaratonu Komandosa. Na trasie na warszawskim Bemowie od początku ton nadawali żołnierze biegnący w niebieskich beretach – reprezentanci 7 Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża: st. sierż. Artur Pelo i szer. Norbert Jefimczyk. Tyle tylko, że sierżant nie oderwał się od młodszego kolegi po pokonaniu pierwszego kilometra trasy, lecz po kilometrze biegu go dogonił. – Norbert postanowił zaatakować od pierwszych metrów i ostro ruszył do przodu. Nie próbowałem dotrzymywać mu kroku, gdyż nie byłem pewien, jak zareaguje mój organizm w trzeciej dobie po zakończeniu izolacji i po przerwie w treningach z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – mówi st. sierż. Artur Pelo.

Dopiero tuż przed ostatnią rundą, mniej więcej 4 km przed metą, Pelo oderwał się od Jefimczyka. Przyznał, że podobnie jak przed dwoma laty, jego celem było nie bicie rekordów, lecz poprowadzenie kolegi z brygady, tak aby zajął co najmniej drugie miejsce. Przypomnijmy, że wówczas ta sztuka mu się udała– szer. Ryszard Sokołowski, który debiutował w 11. edycji półmaratonu, finiszował na drugim miejscu. W tym roku wynik Sokołowskiego powtórzył właśnie szer. Norbert Jefimczyk. Podczas ostatniej rundy musiał utrzymać przewagę wypracowaną wraz z Arturem nad goniącym ich st. szer. Maciejem Dutkiewiczem. Zawodnik z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej 4 km przed metą tracił do duetu z 7 BOW blisko półtorej minuty. Na mecie żandarm miał wynik gorszy od zwycięzcy o 2 min 33 s, a od Jefimczyka – o 1 min 14 s.

– Przed trzema tygodniami Norbert debiutował w biegu na dystansie dłuższym niż 10 km. Tym razem biegł swój pierwszy półmaraton. Wierzyłem, że go ukończy w dobrym stylu, co pozwoli naszej reprezentacji wygrać klasyfikację drużynową. Spisał się bardzo dobrze – mówi sierżant Pelo. Dodaje, że jest zadowolony także ze swojego startu. – Jestem zaskoczony, że mimo dużej przerwy w treningach dobrze mi się biegło. Na trasie czułem się nawet komfortowo. Wiedziałem, że jeśli pokona mnie niedyspozycja związana z przebytą chorobą, to mam zmiennika, który pobiegnie po zwycięstwo – przyznaje podoficer z 7 BOW.

W rywalizacji kobiet po raz drugi triumfowała w „Połówce Komandosa” st. sierż. Aleksandra Jakubczak z 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. Ta młodsza siostra Anny Jakubczak-Pawelec – szóstej zawodniczki w biegu na 1500 m na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku i siódmej na tym samym dystansie na igrzyskach w Atenach w 2004 roku – po raz pierwszy wygrała komandoski bieg w Warszawie przed dwoma laty. W tym roku wyprzedziła por. Agatę Pietroszek-Domoradzką z Akademii Wojsk Lądowych i Agnieszkę Kowalską z Tomaszowa Mazowieckiego. Trzy tygodnie temu w Słupsku Kowalska była druga, a Pietroszek-Domoradzka trzecia.

Organizatorzy – Wojskowa Akademia Techniczna – prowadzili także oddzielną klasyfikację dla podchorążych. Najlepiej spośród 11 kobiet spisała się Magdalena Wójcik z Akademii Wojsk Lądowych, która biegła 2 godz. 8 min 9 s. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Grabowska z Lotniczej Akademii Wojskowej (2.11,57), a trzecie Daria Kisielewska z AWL (2.13,19). Z kolei w gronie 83 mężczyzn cztery pierwsze lokaty wywalczyli reprezentanci wrocławskiej AWL. Wygrał Jakub Niedziółka (1.40,12) przed Dawidem Durmanem (1.44,19), Piotrem Sochańskim (1.49,44) i Bartłomiejem Barcikiem (1.51,51).

W klasyfikacji drużynowej triumfowała ekipa 7 Brygady Obrony Wybrzeża i 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego w składzie: st. sierż. Artur Pelo, szer. Norbert Jefimczyk i szer. Michał Pytlak. Drugie miejsce zajęli reprezentanci 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, a trzecie ekipa z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Podchorążowie z wrocławskiej AWL byli najlepsi w klasyfikacji szkół mundurowych. Wyprzedzili kolegów z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz reprezentantów gospodarzy z WAT-u.

Warto podkreślić, że 99. pozycję w klasyfikacji open i siódmą w rywalizacji kobiet zajęła st. szer. Żaneta Bogusz z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, która przez kilka lat reprezentowała na międzynarodowych arenach Wojsko Polskie w pięcioboju wojskowym. Zawodniczka debiutowała w Półmaratonie Komandosa, a trasę na warszawskim Bemowie pokonała, dźwigając w plecaku 18 numerów „Polski Zbrojnej”. – Start potraktowałam jako przygotowania do występu w długodystansowych zawodach triatlonowych. Debiut uważam za udany i zamierzam w tym roku wystartować w Maratonie Komandosa, a w przyszłym może nawet spróbuję swoich sił w Setce Komandosa i całym cyklu imprez zaliczanych do Szlema Komandosa – mówi reprezentantka zegrzyńskiego CSŁiI.

Wyniki
Mężczyźni
1. Artur Pelo (7 Brygada Obrony Wybrzeża / 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany) – 1 godz. 28 min 58 s
2. Norbert Jefimczyk (7 Brygada Obrony Wybrzeża / 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany) – 1 godz. 30 min 21 s
3. Maciej Dutkiewicz (Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej) – 1 godz. 31 min 35 s
4. Szymon Szmist (3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej) – 1 godz. 35 min 54 s
5. Patryk Miszke (Wejherowo) – 1 godz. 40 min 10 s
6. Jakub Niedziółka (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) – 1 godz. 40 min 12 s

Kobiety
1. Aleksandra Jakubczak (3 Zamojski Batalion Zmechanizowany) – 1 godz. 51 min 49 s
2. Agata Pietroszek-Domoradzka (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) 2 godz. 14 s
3. Agnieszka Kowalska (Tomaszów Mazowiecki) – 2 godz. 2 min 6 s
4. Paulina Zatorska-Skubis (10 Brygada Logistyczna Opole) – 2 godz. 6 min 55 s
5. Natalia Kowalska (7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej) – 2 godz. 7 min 38 s
6. Magdalena Wójcik (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) – 2 godz. 8 min 9 s

Drużynowo
1. 7 Brygada Obrony Wybrzeża / 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany (Artur Pelo, Norbert Jefimczyk, Michał Pytlak) – 4 godz. 43 min 22 s
2. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej (Szymon Szmist, Adrian Walat, Paweł Posadzki) – 5 godz. 9 min 22 s
3. Akademia Wojsk Lądowych Wrocław (Jakub Niedziółka, Dawid Durman, Bartłomiej Barcik) – 5 godz. 16 min 22 s
4. Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej – 5 godz. 28 min 52 s
5. Komenda Portu Wojennego Gdynia – 5 godz. 44 min 13 s
6. Policja – 5 godz. 59 min 33 s.

SZUS

autor zdjęć: Alicja Szulc / WAT

dodaj komentarz

komentarze


W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
 
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto stołecznego garnizonu
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Sprawa katyńska à la española
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Pod skrzydłami Kormoranów
Gunner, nie runner
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Kolejne FlyEye dla wojska
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wytropić zagrożenie
25 lat w NATO – serwis specjalny
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Kadisz za bohaterów
Wojna w świętym mieście, część druga
Sandhurst: końcowe odliczanie
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Front przy biurku
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
SOR w Legionowie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Wojna na detale
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Rekordziści z WAT
W Italii, za wolność waszą i naszą
NATO on Northern Track
NATO na północnym szlaku
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Szpej na miarę potrzeb
Na straży wschodniej flanki NATO
Zmiany w dodatkach stażowych
Ramię w ramię z aliantami
Charge of Dragon
Szybki marsz, trudny odwrót

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO