moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Znaczek w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej

Dziś mija 80. rocznica powołania Armii Krajowej – największej w czasie II wojny światowej podziemnej organizacji wojskowej w Europie Środkowej, zorganizowanej do walki z niemieckim i sowieckim okupantem. Z tej okazji Poczta Polska wprowadza do obiegu emisję filatelistyczną upamiętniającą postać Iwony Krugłowskiej „Iwy” – żołnierza AK i pracownicy Poczty Głównej w Warszawie.


Znaczek okolicznościowy z artystycznie koloryzowanym zdjęciem Iwony Krugłowskiej, pochodzącym z archiwum Poczty Polskiej, zostaje wprowadzony do obiegu w nakładzie 135 tys. sztuk. Jego autorem jest Jarosław Ochendzan. W prawym dolnym rogu znaczka umieszczono nazwę emisji „80. rocznica powstania AK” oraz napis: „POLSKA”, a w prawym górnym rogu oznaczenie wartości: „3,60 zł”.

− Tą wyjątkową emisją Poczta Polska włącza się w krajowe obchody 80. rocznicy utworzenia Armii Krajowej, oddając honor jej żołnierzom i ich walce o wolną i suwerenną Polskę. Symbolem zaangażowania pracowników Poczty w działalność AK jest przedstawiona na znaczku postać Pani Iwony Krugłowskiej – pocztowca i żołnierza. Jej poświęcenie i heroizm, mimo tortur, którym została poddana, a także śmierć z rąk niemieckiego okupanta, zasługują na pamięć i najwyższy szacunek − mówi Tomasz Zdzikot, prezes Poczty Polskiej.

14 lutego 1942 roku, rozkazem Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Sikorskiego, utworzono Armię Krajową – największą konspiracyjną armię w okupowanej Europie Środkowej. AK była integralną częścią Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, podległą konstytucyjnym władzom państwowym działającym na obczyźnie. Podziemna armia zbroiła się, szkoliła kadry, prowadziła dywersję, wywiad i kontrwywiad, przygotowując kraj do zbrojnego powstania narodowego, które miało oswobodzić Polskę z rąk okupantów. Największą operacją militarną Armii Krajowej było Powstanie Warszawskie. W AK służyło ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy. Jednym z nich była Iwona Krugłowska „Iwa”.

Iwona Krugłowska od 1932 roku pracowała na Poczcie Głównej w Warszawie. Odnalezione w Archiwum Poczty Polskiej teczki osobowe bohaterki, zawierające osobiste dokumenty, pozwoliły na odtworzenie życiorysu sprzed wojny oraz przebieg kariery zawodowej na Poczcie. Podczas okupacji niemieckiej była żołnierzem Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej, a następnie AK, przydzielonym do VII Oddziału Finansów i Kontroli Komendy Głównej. Zadaniem tej struktury było szeroko pojęte gromadzenie, dysponowanie i kontrolowanie środków finansowych przepływających przez Armię Krajową oraz organizacja lokali konspiracyjnych. W czasie okupacji oficjalnie pracowała w barze Pod Bokiem, gdzie mieścił się także lokal konspiracyjny. Aresztowana 18 maja 1944 roku. Torturowana podczas śledztwa, niczego nie ujawniła. Rozstrzelana w ruinach getta warszawskiego (na egzekucję wyniesiona na noszach, gdyż nie mogła poruszać się o własnych siłach). Pośmiertnie odznaczona Krzyżem Walecznych.

– Rocznica powstania Armii Krajowej, sił zbrojnych Polskiego Państwa Podziemnego, jest okazją do pokazania bohaterów, zwykłych Polaków postawionych w niezwykłej sytuacji. Takimi zwykłymi niezwykłymi Polakami byli także pocztowcy, bo przecież dzieje pracowników Poczty Polskiej nierozerwalnie związane są z historią Polski. Z najnowszego znaczka patrzy na nas Iwona Krugłowska, bohaterka AK, telegrafistka, pracownica Poczty Głównej w Warszawie, ofiarna i nieugięta w walce z okupantem. Przypominanie jej losów, bohaterstwa, niezłomności i heroicznej śmierci jest naszym obowiązkiem – mówi wiceprezes Poczty Polskiej, Wiesław Włodek.


Promocji znaczka towarzyszy wydana w limitowanej wersji koperta FDC, czyli koperta wydawana w pierwszym dniu obiegu znaczka. Widnieje na niej zdjęcie przedstawiające Zgrupowanie Partyzanckie „Ponury” – wykonane przez anonimowego fotografa z Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej.

Poczta Polska

autor zdjęć: materiały Poczty Polskiej

dodaj komentarz

komentarze


Po śladach polskich bohaterów
 
Ostatnia droga Pileckiego
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Podróż po AWACS-ie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Piedimonte – samobójcza misja
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WAM wraca po latach
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Ameryka daje wsparcie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Zawsze gotowi do pomocy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Pływacy i maratończycy na medal
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Grand Quadriga ‘24”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Pierwsza Drużyna” na start
By Polska była bezpieczna
Nie szpital, a instytut
Przysięga w Limanowej
They Will Check The Training Results in Combat
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wszystkie misje AWACS-a
Nowe zadania szefa SKW
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
WAT-owskie eksperymenty na ISS
NATO on Northern Track
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO