moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

ORP „Kormoran” w linii

Wojsko zakończyło testy prototypowego niszczyciela min ORP „Kormoran”. Miały one pomóc w opracowaniu zasad jak najefektywniejszego wykorzystania okrętu podczas służby oraz wesprzeć budowę kolejnych jednostek tego typu. Teraz „Kormoran” może już brać udział w regularnym szkoleniu i pełnić dyżury bojowe.

ORP „Kormoran” został przekazany marynarce wojennej w listopadzie 2017 roku. Od tego czasu okręt przechodził badania eksploatacyjno-wojskowe. Załoga testowała poszczególne systemy oraz sprzęt, szczegółowo zapoznając się z ich możliwościami. A wszystko po to, by w przyszłości jak najefektywniej wykorzystywać potencjał jednostki.

Testy prowadzone były pod okiem powołanej przez armię komisji. Kilka tygodni temu dobiegły końca, zaś „Kormoran” został oficjalnie wprowadzony do linii. – Oznacza to, że okręt może zostać wprowadzony w cykl szkoleniowy i przydzielony do pełnienia dyżurów bojowych – wyjaśnia por. mar. Łukasz Koziarski z biura prasowego 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Dla załogi to przełom, choć jak przyznaje jej dowódca, głównie formalny. – Badania eksploatacyjno-wojskowe na samym okręcie zakończyły się już w grudniu 2020 roku. Potem komisja pracowała nad dokumentacją, a my przygotowywaliśmy się do zadania programowego O2. To egzamin, który ma potwierdzić gotowość pojedynczego okrętu do realizacji zadań na morzu – wyjaśnia kmdr ppor. Kacper Sterne, dowódca ORP „Kormoran”. Termin O2 został wyznaczony na marzec.

Tymczasem załoga „Kormorana” ma już za sobą naprawdę mocne przetarcie. We wrześniu ubiegłego roku okręt reprezentował Polskę podczas międzynarodowych manewrów „Northern Coasts” u wybrzeży Szwecji. Wzięło w nich udział 30 różnego typu jednostek pływających, dziesięć samolotów i śmigłowców oraz dwa tysiące żołnierzy z trzynastu państw. Wcześniej „Kormoran” brał udział w operacji „Solidarna Belona”, organizowanej na polskich wodach przez Centrum Operacji Morskich – Dowództwo Komponentu Morskiego. Ćwiczył tam między innymi z okrętami SNMCMG1, czyli pierwszego ze stałych zespołów przeciwminowych NATO. Załoga trenowała też z pakistańską fregatą PNS „Zulfiquar”.

Badania eksploatacyjno-wojskowe trwały długo, przede wszystkim dlatego, że „Kormoran” to okręt prototypowy. Obecnie w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding, przy udziale m.in. Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Centrum Techniki Morskiej w Gdyni, budowane są dwie kolejne jednostki tego typu – „Albatros” i „Mewa”. Marynarka ma je otrzymać w tym roku. Testy „Kormorana” pozwoliły na wprowadzenie do projektu szeregu modyfikacji. Nowe okręty będą wyposażone na przykład w inny zestaw pojazdów podwodnych. W miejsce Morświna i urządzenia Saab Double Eagle pojawią się sonar holowany Kraken Katfish, system Gavia oraz pojazd Saab Double Eagle Sarov. „Albatros” i „Mewa” mają mocniejszy ster strumieniowy i odmienny model żurawia pokładowego. Zmiany objęły także systemy nawigacji, łączności czy obserwacji technicznej. Najbardziej widoczną nowością jest jednak pokładowa armata. ORP „Kormoran” korzysta z 23-milimetrowego zestawu Wróbel, z kolei marynarze z okrętów seryjnych będą mieli do dyspozycji armatę OSU-35K kalibru 35 mm, choć akurat o takim rozwiązaniu mówiło się już w chwili wejścia pierwszego okrętu do służby.

Jednostki projektu Kormoran II w swojej klasie okrętów zaliczane są do najnowocześniejszych na świecie. Ich główne zadania wiążą się z poszukiwaniem, klasyfikacją i zwalczaniem min morskich. Okręty mogą też same stawiać pojedyncze miny i zagrody minowe. W przyszłości mają m.in. reprezentować Polskę w stałych zespołach NATO.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: bsmt Michał Pietrzak

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1643824800
Czas pomyśleć o zamianie archaicznego małoskutecznego Wróbla 2x23mm na OSU 35K. Czas również zamontować taki system z tyłu okrętu, by nie był bezbronny.
A8-53-3A-C6

Zawsze gotowi do pomocy
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Układ nerwowy Mieczników
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
Ameryka daje wsparcie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Flota Bayraktarów w komplecie
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Podróż po AWACS-ie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Nowe zadania szefa SKW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Nie szpital, a instytut
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
By Polska była bezpieczna
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Mobilne dowodzenie
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Cień atomowej zagłady
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polki pobiegły po srebro!
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ostatnia droga Pileckiego
Piedimonte – samobójcza misja
„Grand Quadriga ‘24”
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO