moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Niespokojna noc przy wschodniej granicy

W stronę mundurowych poleciały kamienie i obelgi. Wyrwano też fragmenty ogrodzenia. 32-osobowa grupa agresywnych mężczyzn wtargnęła na terytorium Polski, ale od razu została zatrzymana. W nocnym szturmie na polską granicę wzięli udział m.in. obywatele Erytrei, Jemenu, Pakistanu, Afganistanu i Syrii. Od wczoraj polską granicę nielegalnie próbowało przekroczyć 69 osób.

Straż Graniczna informuje, że 18 stycznia polsko-białoruską granicę próbowały nielegalnie przekroczyć 33 osoby. – Ale już po północy doszło do kolejnego zdarzenia. O godzinie 2.00 odbyła się próba siłowego forsowania granicy – mówi por. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej. – 32 osoby rzucały kamieniami w Polaków, wyrywano także fragmenty ogrodzenia. Oczywiście cały czas pomagały im służby białoruskie. Zarówno Białorusini, jak i migranci kierowali bardzo obelżywe słowa w kierunku Polaków i polskich służb – dodaje. Do zdarzenia doszło na odcinku ochranianym przez placówkę w Mielniku. Migrantom udało się wejść na terytorium Polski, ale zostali zaraz zatrzymani i pouczeni o obowiązku opuszczenia kraju, a następnie odprowadzeni do linii granicy. Jak informuje SG, wśród nich byli obywatele Erytrei, Jemenu, Pakistanu, Afganistanu, Syrii i Egiptu. – To pokazuje, że grupy migrantów tworzone są sztucznie i sztuczna jest całą presja migracyjna, której jesteśmy poddawani. Cudzoziemcy celowo są przywożeni do linii granicy, by potem nielegalnie ją przekroczyć – mówi por. Michalska.

Do kolejnego zdarzenia z udziałem migrantów doszło w okolicy Bobrownik. Tam czterech obywateli Iraku wpław pokonało rzekę Świsłocz. – Byli ubrani i owinięci folią, by nie przemoknąć. Oczywiście przemokli, więc daliśmy im suchą odzież, jedzenie i ciepłe napoje – informują pogranicznicy.

Por. Michalska w rozmowie z „Polską Zbrojną” poinformowała także o wydarzeniu, do którego doszło w poniedziałek, kiedy to funkcjonariusze z Michałowa zaobserwowali grupę pięciu osób, które w okolicę granicy podjechały cywilnym samochodem terenowym. – W środku były trzy kobiety i dwóch mężczyzn, którzy po wylegitymowaniu stwierdzili, że są ornitologami i przyjechali obserwować ptaki. Dodam, że była 4 rano i jeszcze ciemno – mówi por. Michalska. Chwilę później niedaleko od tego miejsca granicę nielegalnie próbowało przekroczyć dziewięciu cudzoziemców. Zostali oni zatrzymani.

Jeszcze w styczniu lub zaraz na początku lutego ma się rozpocząć budowa muru na granicy polsko-białoruskiej. Zapora ma powstać na 180-kilometrowym odcinku granicy przebiegającym przez Podlasie. – 25 stycznia Straż Graniczna ma przekazać wykonawcom place pod budowę muru. Razem z wojskiem i policją planujemy dodatkowymi patrolami chronić miejsca, gdzie będzie prowadzona budowa – mówi „Polsce Zbrojnej” por. Anna Michalska.

W strefie przygranicznej stacjonuje kilkanaście tysięcy mundurowych. Straż Graniczną wspierają w województwie lubelskim wojskowi z 18 Dywizji Zmechanizowanej, a na Podlasiu żołnierze z 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz 12 i 16 Dywizji Zmechanizowanej. Wojskowi obserwują pas przygraniczny, a także zajmują się patrolowaniem jego okolic. Patrole prowadzą w różnego rodzaju pojazdach, konno, w łodziach, korzystają też z bezzałogowców. Wojska operacyjne wspiera kilka tysięcy terytorialsów.

Według statystyk Straży Granicznej w styczniu doszło do ponad pięciuset prób nielegalnego przekroczenia granicy od strony Białorusi. W zeszłym roku SG zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przedostania się na teren Polski.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze

~Kakalino
1642969200
Niespokojne noce to wroca jak sie zrobi troche cieplej. Przeciez wiadomo, ze oni nie odpuszcza. Olek chce ustepstw UE w sprawie sankcji i dalej bedzie tym gral.
41-AA-DD-F2

Koszykarskie święto w Atlas Arenie
 
Topaz dla Bułgarii
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Amunicja dla artylerzystów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WOT i „Anakonda”
Więcej miejsc na studiach w LAW
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
Polska potrzebna od zaraz
Najsprawniejsi wieloboiści
Finlandia w NATO
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Razem gotowi na wszystko
Polska wśród światowych liderów
Przysięga dobrowolsów
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Pierwsze w tym roku środki na zapomogi
B9 stawia na solidarność
Gotowi na dyżur w SON
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Przeciwko czerwonemu imperium zła
Śladem profesjonalistów
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Do końca walczył z tyranią
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Piekielny ogień dla polskiej armii
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
Koniec XI zmiany PKW Orlik
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
Nowy regulamin dla żołnierzy
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
Słowa jak pociski
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Wojsko poza schematem
Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
Maszerowali, lecz nie ginęli
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Nowy wymiar wojska
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Litwini kupią zestawy Grom
„Griffin Shock ’23”. Pierwsze takie ćwiczenia w historii NATO
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Polacy nie ucierpieli w Kosowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO