moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosomaki będą groźniejsze

System, którego bronią jest armata ATK Mk44S Bushmaster kalibru 30 mm, dwa pociski przeciwpancerne Spike-LR oraz karabin 7,62 mm, ma być uzbrojeniem części transporterów Rosomak. Negocjacje dotyczące zakupu nowych, bezzałogowych wież ZSSW-30 wojsko rozpoczęło z konsorcjum Huty Stalowa Wola S.A. i WB Electronics S.A. w grudniu minionego roku.

Wojsko Polskie ma ponad 800 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak w różnych wersjach. To dziś podstawowy transporter sił lądowych.

Nowa broń dla KTO

REKLAMA

Rosomaki uzbrojone są w jeden system wieżowy – załogową konstrukcję Hitfist 30P, której orężem są armata ATK Bushmaster kalibru 30 mm i karabin maszynowy kalibru 7,62 mm. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie zostanie podpisany kontrakt na zakup nowej, bezzałogowej wieży dla Rosomaków o kryptonimie ZSSW-30. Poza armatą i karabinem zdalnie sterowana wieża będzie wyposażona również w pociski przeciwpancerne.

Nad systemem ZSSW-30 od lat pracuje na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej (w ramach projektu badawczo-rozwojowego) konsorcjum Huty Stalowa Wola S.A. oraz firmy WB Electronics. W połowie grudnia 2021 roku, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, płk Artur Kuptel, szef Inspektoratu Uzbrojenia (obecnie Agencja Uzbrojenia), poinformował, że zakończono wszystkie wojskowe testy i badania wieży ZSSW-30. A konsorcjum dostało już zaproszenie do negocjacji kontraktu na zakup pierwszej partii uzbrojenia.

Na razie nie wiadomo, ile wież ZSSW-30 zamierza zamówić armia, płk Kuptel nie podał też harmonogramu dostaw ani szacunkowej wartości kontraktu.

Prawie dziesięć lat pracy

Pierwsze pomysły, aby wojska lądowe wyposażyć w transportery Rosomak uzbrojone w wieże bezzałogowe, które poza armatą i karabinem maszynowym dysponowałyby także przeciwpancernymi pociskami kierowanymi, pojawiły się już w 2009 roku. Na konkretne plany przekuto je w MON-ie na przełomie 2011 i 2012 roku.

W konsekwencji w 2013 roku ministerstwo i konsorcjum utworzone przez firmy Huta Stalowa Wola S.A. i WB Electronics podpisały umowę na opracowanie – w ramach projektu badawczo-rozwojowego – prototypu bezzałogowej wieży ZSSW-30 (wraz z dokumentacją niezbędną do uruchomienia produkcji seryjnej).

Zgodnie z wymaganiami MON-u system ZSSW-30 miał być uzbrojony w armatę ATK Bushmaster Mk44S kalibru 30 mm (umożliwiającą używanie amunicji programowalnej), karabin maszynowy 7,62 mm oraz wyrzutnię ppk Spike-LR.

Pierwszy prototyp ZSSW-30 został zaprezentowany publicznie już w 2014 roku, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Rok później, również podczas MSPO w Kielcach, konsorcjum zaprezentowało kolejną wersję ZSSW-30, która w latach 2015 i 2016 została poddana cyklowi badań zakładowych. Po nich inżynierowie wprowadzili w konstrukcji wiele poprawek i na ich bazie zbudowano kolejną wersję ZSSW-30, którą producent poddał testom i badaniom. Potrwały one do jesieni 2019 roku, po czym na początku 2020 roku rozpoczęły się „kwalifikacyjne badania państwowe”. Zakończono je z powodzeniem w październiku 2021 roku, tym samym pod koniec roku można było przystąpić do negocjacji kontraktu na ich produkcję seryjną dla Wojska Polskiego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: HSW

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1641996720
A na wieży będą zamontowane granaty dymne starego typu pomimo tego, że nasz przemysł może dostarczyć nowocześniejsze. Gratulacje dla geniuszy z MONu.
15-47-A5-17

Kolejne baterie „Wisły”
 
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Lotnicza strona „Defendera”
Więcej pieniędzy na zapomogi
Medale za walkę z COVID-19
Miecznik. Nowy wymiar marynarki wojennej
Wielki dzień dla polskiego wojska
Sojusznicza przeprawa
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Polscy żołnierze na podium
Aktualizacja Pustelnika
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Spotkaj się ze specjalsami
Gotowi na pojedynek!
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Resortowe kolonie i obozy
Przewrót majowy
Polacy na Monte Cassino
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Droga ku liczniejszej armii
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Symboliczne lwowskie pojednanie
Przeprawa przez Wisłę
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
„Defender” otworzył ogień
Ukraina wyklucza ustępstwa
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Raport podkomisji smoleńskiej
Podchorążowie na koniach
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Ochotnicy do wojska
Bitwa o Kamień Stołpecki
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Amerykańskie F-15 w Polsce
Coraz więcej Rosomaków w armii
Uratować życie na polu walki
PKW Orlik wrócił do domu
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Ottokar przyspiesza
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
F-15 w Łasku
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Porozumienie WOT i PKP
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO