moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Najlepsi szachiści pojadą do Bretanii

Złoty medal Mistrzostw Wojska Polskiego w Szachach już po raz drugi zdobył podporucznik Mateusz Sypień. We wrześniu będzie reprezentował naszą armię na XXIII Mistrzostwach NATO w Szachach w Breście.

O zwycięstwo rywalizowało 58 szachistów. – Szansę na zdobycie brązowego medalu miało aż pięciu z nich – mówi podpułkownik rezerwy Jerzy Kufel z Wojskowego Stowarzyszenia „Sport-Turystyka-Obronność”, które było organizatorem mistrzostw. W ostatniej rundzie zmierzyli się ze sobą podporucznik Mateusz Sypień i podporucznik rezerwy Piotr Kaczorowski. Po siódmym posunięciu Kaczorowski zaproponował remis. Sypień przyjął propozycję i tym samym obronił tytuł mistrzowski, a jego rywal cieszył się z pewnego srebrnego krążka. Brązowy medal zdobył starszy szeregowy podchorąży Dariusz Sycz z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

W prowadzonej dodatkowo klasyfikacji drużynowej triumfowała ekipa z Wojsk Lądowych (w składzie: Mateusz Sypień, Daniel Michalski, Michał Bielawski, Saturnin Skindzier, Przemysław Kuchnio) – 31,5 pkt., drugie miejsce zajęli reprezentanci Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych (Wojciech Waruga, Adam Karbowiak, Sławomir Kraiński, Andrzej Szcześniak, Leon Bręgoszewski) – 28,5 pkt., a trzecie szachiści reprezentujący Siły Powietrzne (Marcin Skwarczyński, Krzysztof Kapral, Piotr Bieluszewski, Piotr Czapliński, Krzysztof Rozumek) – 27,0 pkt.

– Każda partia była zacięta. Szczególnie zawodnicy pełniący czynną służbę wojskową zdawali sobie sprawę, że walczą nie tylko o medale, ale i o powołania do reprezentacji Wojska Polskiego na XXIII Mistrzostwa NATO w Szachach „NATOCHESS 2012”. Ponieważ jeszcze nie został zatwierdzony regulamin tych zawodów, a zapowiadają się zmiany, na razie nie możemy ogłosić składu naszej ekipy. Będzie on znany przed 30 czerwca – mówi Jerzy Kufel. Na razie pewnym startu w Breście może być dwukrotny mistrz i wicemistrz WP z 2010 roku 26-letni podporucznik Mateusz Sypień.

WYNIKI Mistrzostw WP w Szachach: 1. Mateusz Sypień – 7,0 pkt. (ranking szachowy ELO 2267), 2. Piotr Kaczorowski – 7,0 (2107), 3. Dariusz Sycz – 6,5 (1959), 4. Daniel Michalski – 6,5 (2130), 5. Wojciech Waruga – 6,5 (2042), 6. Michał Bielawski – 6,0 (1954), 7. Adam Karbowiak – 6,0 (2191), 8. Saturnin Skindzier – 6,0 (2165).

 

Rozmowa z mistrzem Wojska Polskiego w szachach podporucznikiem Mateuszem Sypieniem

polska-zbrojna.pl – Panie Poruczniku, gratuluję drugiego tytułu mistrzowskiego. Łatwiej było go zdobyć po raz pierwszy czy obronić?

podporucznik Mateusz Sypień – Dziękuję za gratulacje. Zdecydowanie łatwiej było wygrać w zeszłym roku. Zupełnie inaczej się gra nie będąc faworytem. W tym roku po każdej rundzie wszyscy zwracali uwagę na mnie. Każdy zawodnik dodatkowo mobilizuje się do gry z mistrzem. Jestem bardzo zadowolony, bo w trzech ostatnich mistrzostwach WP nie przegrałem żadnej partii. W 2010 roku w Unieściu, kiedy zdobyłem tytuł wicemistrzowski, nie zanotowałem żadnej porażki. Nie przegrałem też w zeszłym roku i teraz w Przemyślu. Od dwóch lat jestem więc niepokonany na krajowym podwórku w wojsku.

polska-zbrojna.pl  – Na tegorocznych mistrzostwach decydującą o tytule mistrzowskim partię zakończył Pan już po sześciu posunięciach.

podporucznik Mateusz Sypień – Rywal zaproponował mi remis i to mi było na rękę. Gdybym przegrał tę partię, nie byłbym mistrzem, a i Piotr Kaczorowski też miał dużo do stracenia. Jego zadowalał srebrny medal, ale gdyby nie rzucił mi propozycji remisu, walczyłbym do końca o obronę tytułu.

polska-zbrojna.pl – Które z partii były najtrudniejsze?

podporucznik Mateusz Sypień – Najcięższy był dla mnie remisowy pojedynek z Danielem Michalskim. Ciężka była też partia z Dariuszem Syczem, ale udało mi się ją wygrać.

polska-zbrojna.pl – W przedostatniej rundzie długo musiał Pan walczyć z majorem Sławomirem Kędzierskim…

podporucznik Mateusz Sypień – To bardzo wymagający przeciwnik. W mistrzostwach WP spotykam się z nim już od kilku lat. Razem zaliczyliśmy również parę wyjazdów na mistrzostwa NATO w szachach. Ze Sławkiem jak zwykle ciężko mi się grało. Musiałem jednak rozstrzygnąć partię na swoją korzyść, bo gdyby był remis, to prawdopodobnie nie obroniłbym tytułu.

polska-zbrojna.pl – Od kiedy gra Pan w szachy?

podporucznik Mateusz Sypień – Zaczynałem w wieku 6-7 lat. Podstaw gry uczył mnie ojciec, który zapisał mnie do klubu przy Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle. W wieku 10 lat już ogrywałem tatę.

polska-zbrojna.pl – A jak było w rywalizacji z rówieśnikami?

podporucznik Mateusz Sypień – W Kątach Rybackich zdobyłem mistrzostwo Polski gimnazjalistów. Kiedy byłem juniorem, udało mi się z drużyną klubową z Jasła, i to bez żadnych wzmocnień z zewnątrz, awansować do ekstraligi szachowej. Będąc juniorem trochę się najeździłem na ligowe pojedynki. Graliśmy z klubowymi szachowymi potęgami. Po ukończeniu liceum musiałem jednak zadecydować czy zajmuję się szachami, czy stawiam na poważny zawód.

polska-zbrojna.pl – I wybrał Pan karierę wojskową. Dlaczego?

podporucznik Mateusz Sypień – Dziadek służył w 14 Brygadzie Pancernej. Chciałem pójść w jego ślady i nie żałuję tego wyboru. Dostałem się do Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, a po jej ukończeniu trafiłem z Wrocławia do 1 Batalionu Czołgów 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w Żurawicy.

polska-zbrojna.pl – Jakie stanowisko Pan zajmuje?

podporucznik Mateusz Sypień – Jestem dowódcą plutonu.

polska-zbrojna.pl – Niedawno z drużyną Uczniowskiego Klubu Sportowego „Mat” Jasło awansował pan do IV Podkarpackiej Ligi Seniorów. Daleko z niej do najwyższej ligi rozgrywkowej w Polsce?

podporucznik Mateusz Sypień – Po ukończeniu liceum musiałem zrezygnować z gry w moim klubie. Po moim odejściu, między innymi ze względów ekonomicznych, drużyna ekstraligowa się rozpadła. Teraz Jasło próbuje reaktywować silną ekipę. Staramy się piąć w górę, grając starym „juniorskim” składem. Cztery szczeble dzielą nas od tego najwyższego, ale wiemy, że o powrocie do ekstraklasy, to możemy sobie tylko pomarzyć…

polska-zbrojna.pl – Ma Pan 26 lat, brązowy medalista mistrzostw w Przemyślu Dariusz Sycz 20. Byliście jednymi z najmłodszych uczestników turnieju. Młodzież więc górą w WP!

podporucznik Mateusz Sypień – W tym roku jak najbardziej. A to chyba dobrze. Sycz jest podchorążym pierwszego roku i pierwszy raz przyjechał na mistrzostwa. Jest więc pewna nadzieja, że ten obiecujący zawodnik wzmocni reprezentację Wojska Polskiego na zbliżające się Mistrzostwa Świata NATO w Szachach. Mnie dano szansę wystąpić w tej imprezie w 2006 roku w Anglii, choć w mistrzostwach WP byłem ósmy.

polska-zbrojna.pl – Pan w debiucie w natowskim czempionacie zajął 18. miejsce, rok później był piąty, w 2008 roku – czwarty, a w 2009 drugi. Drużynowo nasza reprezentacja w latach 2003–2007 pięciokrotnie zdobyła srebrne medale, w 2008 i 2009 roku – brązowe i w 2010 – srebrny. W zeszłym roku po raz pierwszy od ośmiu lat wypadliśmy poza podium – drużyna zajęła czwarte miejsce. Z jakimi nadziejami wybiera się Pan na tegoroczne mistrzostwa do Francji?

podporucznik Mateusz Sypień – Teraz mamy młodą drużynę. Podejrzewam, że będzie w niej dwóch nowych młodych zawodników. Mam nadzieję, że po zeszłorocznej wpadce może być tylko lepiej. Sądzę, że uda nam się zrobić jakąś niespodziankę w postaci wygranej. A jak nie wygramy, to jestem pewny, że jakiś medal zdobędziemy.

polska-zbrojna.pl – Trzymamy kciuki za dobry występ drużynowy i sukcesy indywidualne!

podporucznik Mateusz Sypień – Nie dziękuję.

Fot. starszy sierżant sztabowy Tomasz Michta

Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


WAM wraca po latach
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Nie szpital, a instytut
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Podróż po AWACS-ie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Grand Quadriga ‘24”
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Przysięga w Limanowej
By Polska była bezpieczna
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Po śladach polskich bohaterów
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zawsze gotowi do pomocy
„Ryś” z laserem
Broń Hitlera w rękach AK
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
They Will Check The Training Results in Combat
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ostatnia droga Pileckiego
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nowe zadania szefa SKW
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Układ nerwowy Mieczników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Piedimonte – samobójcza misja
Serwis K9 w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO