moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowódca operacyjny o sytuacji na granicy

Ważne, by każdy z nas, i nie mówię tu tylko o żołnierzach i funkcjonariuszach, był odporny na hybrydowy atak ze strony reżimu Łukaszenki. Walka toczy się nie tylko o fizyczne przekraczanie granicy, ale i o naszą jedność – mówił gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. Generał zaapelował o wsparcie i solidarność z funkcjonariuszami na granicy.

Generał Tomasz Piotrowski podczas konferencji prasowej poinformował dziennikarzy, że w działania na granicy polsko-białoruskiej jest zaangażowanych kilkanaście tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy. – Tworzymy im jak najlepsze warunki poprzez odpowiednie wyposażenie, zapewnienie właściwych warunków logistycznych, stworzenie odpowiednich norm żywienia – mówił dowódca operacyjny. Przypomniał, że polscy żołnierze, pogranicznicy i policjanci dbają o bezpieczeństwo nie tylko Polaków, ale również obywateli innych państw Unii Europejskiej. – Wiemy, że celem ataku jest Polska oraz kraje Europy Środkowej i Zachodniej – podkreślił gen. Piotrowski. – Ważne jest, aby każdy z nas, i nie mówię wyłącznie o żołnierzach i funkcjonariuszach, był odporny na ten hybrydowy wielodomenowy atak. To nie jest tylko walka o fizyczne przekroczenie granicy. Próbie jest poddawana nasza jedność, nasza zdolność do wzajemnego wspierania się – przekonywał generał Piotrowski.

Dowódca podziękował również wszystkim żołnierzom zaangażowanym w działania na granicy. – Przyjmijcie słowa podziękowania i szacunku. Pamiętajcie, że solidarność ma wielkie znaczenie – powiedział Piotrowski.

Pytany przez dziennikarzy o rzekome braki w zaopatrzeniu dla żołnierzy, Piotrowski powiedział, że otrzymują oni ciepłe posiłki i napoje. – Dostają je na posterunkach i w miejscach, gdzie odpoczywają – mówił generał. Poinformował również, że część wojskowych jest zakwaterowana stacjonarnie – w szkołach i pensjonatach. Natomiast ci, którzy służą bezpośrednio przy granicy śpią w namiotach w obozowiskach, ale wkrótce zostaną tam dostarczone także specjalne kontenery. Dziennikarze dopytywali również o okoliczności zatrzymania w nocy trzech fotoreporterów. Dowódca operacyjny zapewnił, że wojskowi działali zgodnie z prawem, zaprzeczył też oskarżeniom jakoby mężczyźni zostali pobici. – Doskonale wiemy, że w warunkach narastającego napięcia, tak jak jest w pasie przygranicznym, przy sytuacji wyjątkowej, każdy może powiedzieć, że jest dziennikarzem – tłumaczył gen. Piotrowski dodając, że żołnierze działają pod silną presją.

Tymczasem posłowie przegłosowali nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. „Za" opowiedziało się 245 posłów, „przeciw" – 167, a 25 wstrzymało się od głosu. Teraz dokument trafi pod obrady Senatu. Według zaproponowanych przepisów minister spraw wewnętrznych i administracji będzie mógł – w drodze rozporządzenia – wprowadzić czasowy zakaz przebywania w strefie nadgranicznej. Z zakazu wyłączeni byliby m.in. mieszkańcy tych terenów, osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, wykonujące pracę zarobkową czy prowadzące gospodarstwa rolne, a także uczniowie i ich opiekunowie oraz osoby przekraczające legalnie granicę. Zakaz nie będzie dotyczył załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych oraz osób przewożonych tymi pojazdami. Nowelizacja reguluje także kwestie rekompensat. Zgodnie z nowymi przepisami będzie ona przysługiwała np. osobom prowadzącym działalność na obszarze objętym czasowym zakazem przebywania.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Wschodni klucz
 
Karą mogła być tylko śmierć
„Miron” Łucki patronem Zespołu Bojowego JWK
Cegiełka na morzu
Siły Zbrojne Ukrainy zamówiły Groty
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Kryzysowe lekcje z granicy
Uparty Francuz od żuawów śmierci
Polskie Patrioty mają już pociski
Rajd przez fabrykę
Wysokość, adrenalina i narty
Przyjdź na targi i sprawdź, co da Ci wojsko
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Masz pomysły? Zgłoś się do „Awangardy”
„Nie działałem na rzecz obcego mocarstwa”
Milion Grotów dla sił zbrojnych
VIS na misję
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Biały Dom o polskich MiG-ach
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Piekielny ogień w zasięgu ręki
Przetarcie przed manewrami
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Po wojnie będę szczęśliwy
O pomocy dla Ukrainy
Celne oko strzelców CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pentagon zdecydował o bazie w Redzikowie
NATO patrzy na wschód
Geografia odstraszania
Śladem profesjonalistów
Pancerne wsparcie dla Ukrainy
Więcej szans na oficerskie gwiazdki
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Najnowocześniejsza stocznia w Polsce
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Młot na dyktatora
Mord na przywódcach podziemia niepodległościowego
Hanwha Aerospace o współpracy z Polską
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Idź na trekking śladami żołnierzy 2 Korpusu
Wojsko przedstawiło swoją ofertę
Snowboardowy duet na medal
Ukraińscy saperzy szkolą się w Polsce
Anna Maria Dyner: Ta wojna nie skończy się szybko
Strategicznie o rekrutacji
Nad Bałtykiem uderzy „Anakonda”
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Śmierć niegodna oficera
Air Policing piątej generacji
Czworonożni komandosi na pokładzie C-295M
Air Show – wszystko o biletach na pokazy
Debiutanci triumfatorami VII Setki Komandosa
Judoczka z CWZS-u druga w Pucharze Świata
Ministrowie obrony w Sztokholmie
To dobra ustawa dla wojska
Polskie MiG-29 dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO