moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dowódca operacyjny o sytuacji na granicy

Ważne, by każdy z nas, i nie mówię tu tylko o żołnierzach i funkcjonariuszach, był odporny na hybrydowy atak ze strony reżimu Łukaszenki. Walka toczy się nie tylko o fizyczne przekraczanie granicy, ale i o naszą jedność – mówił gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. Generał zaapelował o wsparcie i solidarność z funkcjonariuszami na granicy.

Generał Tomasz Piotrowski podczas konferencji prasowej poinformował dziennikarzy, że w działania na granicy polsko-białoruskiej jest zaangażowanych kilkanaście tysięcy żołnierzy i funkcjonariuszy. – Tworzymy im jak najlepsze warunki poprzez odpowiednie wyposażenie, zapewnienie właściwych warunków logistycznych, stworzenie odpowiednich norm żywienia – mówił dowódca operacyjny. Przypomniał, że polscy żołnierze, pogranicznicy i policjanci dbają o bezpieczeństwo nie tylko Polaków, ale również obywateli innych państw Unii Europejskiej. – Wiemy, że celem ataku jest Polska oraz kraje Europy Środkowej i Zachodniej – podkreślił gen. Piotrowski. – Ważne jest, aby każdy z nas, i nie mówię wyłącznie o żołnierzach i funkcjonariuszach, był odporny na ten hybrydowy wielodomenowy atak. To nie jest tylko walka o fizyczne przekroczenie granicy. Próbie jest poddawana nasza jedność, nasza zdolność do wzajemnego wspierania się – przekonywał generał Piotrowski.

Dowódca podziękował również wszystkim żołnierzom zaangażowanym w działania na granicy. – Przyjmijcie słowa podziękowania i szacunku. Pamiętajcie, że solidarność ma wielkie znaczenie – powiedział Piotrowski.

Pytany przez dziennikarzy o rzekome braki w zaopatrzeniu dla żołnierzy, Piotrowski powiedział, że otrzymują oni ciepłe posiłki i napoje. – Dostają je na posterunkach i w miejscach, gdzie odpoczywają – mówił generał. Poinformował również, że część wojskowych jest zakwaterowana stacjonarnie – w szkołach i pensjonatach. Natomiast ci, którzy służą bezpośrednio przy granicy śpią w namiotach w obozowiskach, ale wkrótce zostaną tam dostarczone także specjalne kontenery. Dziennikarze dopytywali również o okoliczności zatrzymania w nocy trzech fotoreporterów. Dowódca operacyjny zapewnił, że wojskowi działali zgodnie z prawem, zaprzeczył też oskarżeniom jakoby mężczyźni zostali pobici. – Doskonale wiemy, że w warunkach narastającego napięcia, tak jak jest w pasie przygranicznym, przy sytuacji wyjątkowej, każdy może powiedzieć, że jest dziennikarzem – tłumaczył gen. Piotrowski dodając, że żołnierze działają pod silną presją.

Tymczasem posłowie przegłosowali nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej. „Za" opowiedziało się 245 posłów, „przeciw" – 167, a 25 wstrzymało się od głosu. Teraz dokument trafi pod obrady Senatu. Według zaproponowanych przepisów minister spraw wewnętrznych i administracji będzie mógł – w drodze rozporządzenia – wprowadzić czasowy zakaz przebywania w strefie nadgranicznej. Z zakazu wyłączeni byliby m.in. mieszkańcy tych terenów, osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, wykonujące pracę zarobkową czy prowadzące gospodarstwa rolne, a także uczniowie i ich opiekunowie oraz osoby przekraczające legalnie granicę. Zakaz nie będzie dotyczył załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych oraz osób przewożonych tymi pojazdami. Nowelizacja reguluje także kwestie rekompensat. Zgodnie z nowymi przepisami będzie ona przysługiwała np. osobom prowadzącym działalność na obszarze objętym czasowym zakazem przebywania.

Ewa Korsak

autor zdjęć: Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych

dodaj komentarz

komentarze


Tajna misja polskiej agentki
 
Rusza kwalifikacja wojskowa
Którą drogą do armii?
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polska przystań brytyjskich jeńców
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Eurofightery znowu w Polsce
Po Hucie Pieniackiej nie został ślad
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Zachód przeciwko „korsarzom”
Palmiry – miejsce kaźni
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Nowy szef CWCR
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Zimowy sprawdzian podchorążych
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Air Show ’25 – do zobaczenia
Wojna o porządek świata
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Mocny sygnał od NATO
Dobrowolsi – czas start!
Nowoczesna łączność dla armii
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
Abramsy pod dobrą opieką
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Wojenny bohater na szubienicy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Wielki test w West Point coraz bliżej
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Pierwszy skok
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Bruksela przed szczytem
Szczury Pustyni dotarły do Polski
Offset dla „Wisły”
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Zamiana po włosku
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Lista trupich główek
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Podwójny Półmaraton Komandosa
Jaką drogą po wojskowy indeks?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO