moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Orły już nie znikną z koszulek reprezentantów Polski

Prezydent RP Bronisław Komorowski w dniu obchodów Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej podpisał nowelizacje do ustaw: o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych i o sporcie. A to oznacza, że godło RP – o ile przepisy międzynarodowych związków i organizacji sportowych tego nie zabraniają – ma być umieszczane na strojach reprezentantów Polski.

Jeśli przepisy międzynarodowych stowarzyszeń sportowych nie dopuszczają udziału zawodników w zawodach mistrzowskich w strojach z widocznym godłem narodowym znowelizowana ustawa nakłada obowiązek występowania reprezentantów Polski w trykotach, na których nie może zabraknąć barw narodowych. Nie dojdzie już więc do powtórki z 11 listopada 2011 roku, kiedy to piłkarze narodowej reprezentacji w meczu towarzyskim z Włochami, rozegranym we Wrocławiu w dniu Święta Narodowego, wystąpili po raz pierwszy w koszulkach bez orła na piersi.

Para prezydencka i ich goście: Od lewej Mariusz Czerkawski, Leszek Blanik, Robert Korzeniowski, Danuta Dmowska-Andrzejuk i Sylwia Gruchała

Po spotkaniu na nowej arenie w stolicy Dolnego Śląska Polski Związek Piłki Nożnej za wprowadzoną zmianę na koszulkach piłkarzy – logo PZPN zamiast godła narodowego – spotkał się z ostrą krytyką kibiców, byłych i obecnych reprezentantów Polski oraz między innymi polityków. – Chcemy pomóc ludziom z PZPN wycofać się z błędnej decyzji o usunięciu orzełka z koszulek polskich piłkarzy. Godło narodowe to nasza duma, część naszej historii i sprawa wyższych idei w sporcie – mówił na specjalnie zwołanej konferencji prasowej poseł i były gimnastyk, mistrz olimpijski Leszek Blanik. Oburzenia decyzją działaczy z piłkarskiej centrali nie krył też premier Donald Tusk: „Reprezentacja narodowa w sporcie, ale także w innych dziedzinach, jest własnością narodu. Nawet jeśli ta własność nam nie przyniesie radości, bo to jest inna sprawa. Dlatego mam nadzieję, że ktoś tam zmądrzeje”.

Reprezentacja Polski w gimnastyce sportowej i artystycznej na Puchar Europy Centralnej w 1998 roku. Drugi z prawej Leszek Blanik. Gimnastycy zawsze z dumą występowali w dresach z orzełkiem na piersi.

Fala krytyki odniosła skutek. PZPN szybko wycofał się z niefortunnej innowacji na koszulkach reprezentantów kraju. Jednak aby nikt w przyszłości nie poszedł w ślady działaczy z piłkarskiej centrali posłowie z sejmowej Komisji Sportu, z byłymi sportowcami na czele, zainicjowali akcję wprowadzenia poprawek do ustaw. Oprócz parlamentarzystów, w tym Leszka Blanika i byłych piłkarzy Centralnego Wojskowego Klubu Sportowego „Legia” Warszawa Romana Koseckiego i Cezarego Kucharskiego, wśród sportowców popierających ideę prawnego usankcjonowania obowiązku umieszczania godła narodowego na strojach reprezentantów kraju aktywni byli przedstawiciele wojskowych zespołów i grup sportowych z kapralem Piotrem Małachowskim na czele.

                                            Tak ćwiczył Leszek Blanik

Sportowcy-żołnierze towarzyszyli też posłowi Blanikowi w spotkaniu z parą prezydencką w Pałacu Prezydenckim. Kilka dni przed podpisaniem nowelizacji ustaw prezydent Komorowski poinformował media o swoich planach w przerwie podczas wykonywania wraz z zaproszonymi gośćmi oraz grupką dzieci i młodzieży kotylionów w barwach narodowych na zbliżające się święta: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Konstytucji. W Pałacu Prezydenckim wraz z mistrzem olimpijskim Leszkiem Blanikiem byli: ekshokeista Mariusz Czerkawski, były pracownik wojska w Wojskowym Ośrodku Szkolenia Sportowego w Krakowie i mistrz olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski oraz reprezentantki Polski w szermierce: starsza szeregowa Sylwia Gruchała i starsza szeregowa Danuta Dmowska-Andrzejuk.

Fot. Jacek Szustakowski

Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Ameryka daje wsparcie
 
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Orzeł dla bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pytania o europejską tarczę
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Na straży nieba
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Rajd ku czci saperów
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Więcej hełmów dla żołnierzy
Mobilne dowodzenie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowe Oscary przyznane!
Armia Andersa w operacji „Honker”
Polska wiktoria na Monte Cassino
W obronie wschodniej flanki NATO
Gry wojenne w szkoleniu
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pierwsi na oceanie
Flota Bayraktarów w komplecie
Bohater odtrącony
Zmiany w dodatkach stażowych
Serwis K9 w Polsce
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Krwawa noc pośród puszczy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wioślarze i triatlonistka na podium
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Ta ziemia do Polski należy…”
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
Abramsy w pętli
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Pierwsza Drużyna” na start
Układ nerwowy Mieczników
I zdobyliśmy!
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO