moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mistrzowie nauczą terytorialsów walki wręcz

Kolejni mistrzowie m.in. MMA, kick boxingu i krav magi przeszli kursy, dzięki którym będą mogli asystować trenerom walki wręcz. W treningach z udziałem medalistów sportów walki mają uczestniczyć wszyscy żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Program „Wojownik niezłomny” jest prowadzony w czasie szkoleń rotacyjnych w każdej brygadzie WOT-u.

Na pomysł zorganizowania treningów walki wręcz wpadł rok temu ppłk Marek Grobel z Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa WOT. – Dowiedziałem się, że wśród żołnierzy WOT-u jest wielu trenerów sztuk walki. Pomyślałem, że możemy wykorzystać ich umiejętności. Zapytaliśmy więc, czy zechcą przekazać swoją wiedzę pozostałym żołnierzom. Odzew był bardzo pozytywny – mówi ppłk Marek Grobel. Od tego czasu osoby uprawiające sztuki walki spotkały się już na pięciu zgrupowaniach, na których wybrano liderów projektu.

– Szkoleniem mogą zająć się wyłącznie osoby, które mają certyfikaty instruktorskie i odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. Pozostali, którzy od wielu lat uprawiają sztuki walki i mają osiągnięcia w tej dziedzinie, ale nie posiadają uprawnień instruktorskich, mogą jedynie asystować trenerom – wyjaśnia ppłk Marek Grobel. – W październiku w kursie na asystenta trenera wzięło udział 36 żołnierzy. Warunkiem otrzymania certyfikatu uprawniającego do asystowania trenerom było zdanie egzaminu kończącego kurs – mówi kpt. Weronika Milczarczyk z biura prasowego WOT-u. Po egzaminie żołnierze będą sukcesywnie kierowani na odpowiednie kursy, na których zdobywają uprawnienia do prowadzenia szkoleń.

Wśród trenerów „Wojownika niezłomnego” są utytułowani sportowcy, którzy jednocześnie służą jako żołnierze WOT-u. – Nie sposób wymienić wszystkich, ale wspomnę choćby Piotra Nasulewicza, trenera kadry narodowej kadetów kick boxingu, Pawła Jóźwiaka, mistrza Polski w MMA i Europy w ju-jitsu, czy Piotra Luczka, trenera boksu – mówi kpt. Weronika Milczarczyk. Ich pomocnikami są m.in. Sara Jóźwiak, mistrzyni świata w ju-jitsu Ne Waza w 2015 i 2017 roku, mistrzyni Europy w MMA z 2019 roku oraz wielokrotna mistrzyni Polski i Wojska Polskiego w MMA; Agata Fiałkowska, najlepsza zawodniczka Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Kickboxingu, zdobywczyni złotych medali w K1 oraz w Kick Light, i Hubert Sulewski, mistrz Europy MMA Full Contact 77kg, zdobywca Pucharu Europy w Grapplingu, trzykrotny mistrz Polski MMA Junior i trzykrotny mistrz Polski w brazylijskim ju-jitsu.

Szkolenia ze sztuk walki są już organizowane w brygadach OT. Odbywają się podczas szkoleń rotacyjnych w ramach zajęć z wychowania fizycznego. Żołnierze poznają wówczas przede wszystkim podstawowe elementy walki wręcz. – To uczy nie tylko samoobrony, ale też kontroli nad emocjami i analizy swojego działania w sytuacjach zagrożenia. Zwiększa też pewność siebie i kondycję fizyczną. Jednym słowem hartuje żołnierski charakter, a to z kolei przekłada się na jakość wykonywanych zadań – przekonuje kpt. Milczarczyk. Według planów szkolenia walki wręcz przejdzie każdy żołnierz WOT-u. – Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, by te zamierzenia zrealizować. Mamy już stworzoną siatkę instruktorską, w każdej jednostce służą przynajmniej trzy osoby, które mogą szkolić kolejnych trenerów – dodaje Milczarczyk.

KE

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
 
Na straży nieba
„Pierwsza Drużyna” na start
NATO on Northern Track
They Will Check The Training Results in Combat
Krwawa noc pośród puszczy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ameryka daje wsparcie
Broń Hitlera w rękach AK
Abramsy w pętli
Orzeł dla bohaterów
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pływacy i maratończycy na medal
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
W obronie wschodniej flanki NATO
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Bohater odtrącony
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polska wiktoria na Monte Cassino
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Ta ziemia do Polski należy…”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Pytania o europejską tarczę
Polki pobiegły po srebro!
Gry wojenne w szkoleniu
Po przeprawie ruszyli do walki
Więcej hełmów dla żołnierzy
Zawsze gotowi do pomocy
Mobilne dowodzenie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wioślarze i triatlonistka na podium
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojna w świętym mieście, epilog
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
„Grand Quadriga ‘24”
Śladami ojca

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO