Kolejni mistrzowie m.in. MMA, kick boxingu i krav magi przeszli kursy, dzięki którym będą mogli asystować trenerom walki wręcz. W treningach z udziałem medalistów sportów walki mają uczestniczyć wszyscy żołnierze wojsk obrony terytorialnej. Program „Wojownik niezłomny” jest prowadzony w czasie szkoleń rotacyjnych w każdej brygadzie WOT-u.
Na pomysł zorganizowania treningów walki wręcz wpadł rok temu ppłk Marek Grobel z Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa WOT. – Dowiedziałem się, że wśród żołnierzy WOT-u jest wielu trenerów sztuk walki. Pomyślałem, że możemy wykorzystać ich umiejętności. Zapytaliśmy więc, czy zechcą przekazać swoją wiedzę pozostałym żołnierzom. Odzew był bardzo pozytywny – mówi ppłk Marek Grobel. Od tego czasu osoby uprawiające sztuki walki spotkały się już na pięciu zgrupowaniach, na których wybrano liderów projektu.
– Szkoleniem mogą zająć się wyłącznie osoby, które mają certyfikaty instruktorskie i odpowiednie przygotowanie pedagogiczne. Pozostali, którzy od wielu lat uprawiają sztuki walki i mają osiągnięcia w tej dziedzinie, ale nie posiadają uprawnień instruktorskich, mogą jedynie asystować trenerom – wyjaśnia ppłk Marek Grobel. – W październiku w kursie na asystenta trenera wzięło udział 36 żołnierzy. Warunkiem otrzymania certyfikatu uprawniającego do asystowania trenerom było zdanie egzaminu kończącego kurs – mówi kpt. Weronika Milczarczyk z biura prasowego WOT-u. Po egzaminie żołnierze będą sukcesywnie kierowani na odpowiednie kursy, na których zdobywają uprawnienia do prowadzenia szkoleń.
Wśród trenerów „Wojownika niezłomnego” są utytułowani sportowcy, którzy jednocześnie służą jako żołnierze WOT-u. – Nie sposób wymienić wszystkich, ale wspomnę choćby Piotra Nasulewicza, trenera kadry narodowej kadetów kick boxingu, Pawła Jóźwiaka, mistrza Polski w MMA i Europy w ju-jitsu, czy Piotra Luczka, trenera boksu – mówi kpt. Weronika Milczarczyk. Ich pomocnikami są m.in. Sara Jóźwiak, mistrzyni świata w ju-jitsu Ne Waza w 2015 i 2017 roku, mistrzyni Europy w MMA z 2019 roku oraz wielokrotna mistrzyni Polski i Wojska Polskiego w MMA; Agata Fiałkowska, najlepsza zawodniczka Mistrzostw Polski Służb Mundurowych w Kickboxingu, zdobywczyni złotych medali w K1 oraz w Kick Light, i Hubert Sulewski, mistrz Europy MMA Full Contact 77kg, zdobywca Pucharu Europy w Grapplingu, trzykrotny mistrz Polski MMA Junior i trzykrotny mistrz Polski w brazylijskim ju-jitsu.
Szkolenia ze sztuk walki są już organizowane w brygadach OT. Odbywają się podczas szkoleń rotacyjnych w ramach zajęć z wychowania fizycznego. Żołnierze poznają wówczas przede wszystkim podstawowe elementy walki wręcz. – To uczy nie tylko samoobrony, ale też kontroli nad emocjami i analizy swojego działania w sytuacjach zagrożenia. Zwiększa też pewność siebie i kondycję fizyczną. Jednym słowem hartuje żołnierski charakter, a to z kolei przekłada się na jakość wykonywanych zadań – przekonuje kpt. Milczarczyk. Według planów szkolenia walki wręcz przejdzie każdy żołnierz WOT-u. – Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, by te zamierzenia zrealizować. Mamy już stworzoną siatkę instruktorską, w każdej jednostce służą przynajmniej trzy osoby, które mogą szkolić kolejnych trenerów – dodaje Milczarczyk.
autor zdjęć: DWOT
komentarze