moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Inwestycje Stoczni Wojennej

W ciągu najbliższych pięciu lat PGZ Stocznia Wojenna wyda około 300 mln zł na rozbudowę potencjału produkcyjno-remontowego. Najwięcej pochłoną inwestycje związane z realizacją programu „Miecznik”. Stocznia planuje między innymi budowę hali, w której będą montowane nowoczesne jednostki długości do 150 m.

Wart około 8 mld zł kontrakt na projekt budowy fregat realizuje konsorcjum PGZ Miecznik składające się z PGZ S.A., PGZ Stocznia Wojenna oraz Remontowa Shipbuilding S.A. Zgodnie z podpisaną w lipcu umową konsorcjum ma do 10 grudnia dostarczyć Inspektoratowi Uzbrojenia MON przemysłowe studium wykonalności projektu. O tym, że ten termin nie jest zagrożony, mówili w czwartek przedstawiciele konsorcjum, m.in. Cezary Cierzan, dyrektor Biura Projektów Morskich PGZ S.A., Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej, oraz Marcin Ryngwelski, prezes Remontowa Shipbuilding S.A.

– Przemysłowe studium wykonalności będzie się składać z trzech projektów platform wraz z konfiguracją zintegrowanego systemu walki oraz analizami techniczno-ekonomicznymi – wyjaśniał Cezary Cierzan. Dodał, że dla każdego z koncepcyjnych projektów zostanie przygotowana analiza techniczno-ekonomiczna, analiza TOKAT (ang. transfer of knowledge and technology – transfer wiedzy i technologii), a także zostaną przedstawione wszystkie kwestie związane m.in. z łańcuchem dostaw i kooperacją, z zarządzaniem jakością, jak również z próbami odbiorów i badań kwalifikacyjnych.

REKLAMA

Paweł Lulewicz, prezes PGZ Stoczni Wojennej, która będzie realizować większość zadań związanych z projektem „Miecznik”, przekonywał, że stocznia powinna zainwestować około 300 mln zł w rozbudowę potencjału produkcyjno-remontowego. – Chcemy zbudować nową halę do finalnego montażu okrętu, nową halę wyposażeniową oraz specjalistyczne hale do prac konserwatorskich oraz malarskich. Musimy także zmodernizować istniejące obiekty, czyli m.in. halę wstępnej prefabrykacji sekcji płaskich oraz hale wyposażeniowe, a także relokować dok – wyliczał prezes Lulewicz.

Maciej Poprawski, dyrektor operacyjny PGZ Stoczni Wojennej, podkreślał, że budowa nowej hali do finalnego montażu to priorytet w programie „Miecznik”. – Byśmy w Polsce mogli budować jednostki o ciężarze około 7 tys. t, musimy dysponować odpowiednią infrastrukturą. Doświadczenia innych państw wskazują, że budowa nowoczesnej i skomplikowanej jednostki nie może odbywać się poza halą – przekonywał. Poinformował również, że nowa hala będzie mieć 150 m długości i zostanie wyposażona w dwie 100-tonowe suwnice oraz system ogrzewania i wentylacji. – Okręt opuści halę pomalowany, dlatego niezbędne są specjalistyczne wyciągi do prac lakierniczych – dodał dyrektor Poprawski.

Prezes Paweł Lulewicz zapowiedział natomiast, że stocznia zatrudni nowych pracowników oraz będzie prowadzić szkolenia i kursy dla już pracującej w spółce kadry. – Jeśli mamy podołać projektowi „Miecznik”, niezbędne są inwestycje nie tylko w infrastrukturę czy procesy zarządzania projektami, lecz także w specjalistów. Powiedzenie, że ludzie są najważniejsi, nie jest pustym sloganem – dodał.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Marian Kluczyński, Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
 
Mecz z mistrzem!
Gdy mąż i tata na misji
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Żołnierz ranny na granicy
Polskie wyrzutnie Wisły
Na straży polskich rubieży
Bryza na południowej flance
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Niepowtarzalność 1918
„Tumak ’21” na finiszu
Zespół NATO na bojowo
W jedynym słusznym kierunku
Nocne ataki na granicę udaremnione
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
SOMA dla specjalsów
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
UE o wspólnym bezpieczeństwie
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Afganistan. Czas wracać do domu
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Oczy na wschodnią flankę
Cougary dla Wojska Polskiego
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Śladem „białych kurierów”
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Sojusznicze wsparcie
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Mielec wraca do odrzutowców
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Orlik po raz dziesiąty
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Podchorążowie na posterunku
Course on Diplomacy
F-16 lecą na Litwę
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Nastał dzień krwi i chwały…
Niemiec z Goździkiem
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Słowo jak odcisk palca
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Bitwa pod Oliwą i morskie plany marszałka Piłsudskiego
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Wojskowa politechnika świętuje
Reforma administracji wojskowej
W BBN o sytuacji na granicy
Wciąż napięta sytuacja na granicy
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Pułkownik Ciepliński w rękach UB

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO