moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W2MPIR skutecznie kąsa strefy antydostępowe

Debiut opracowanego przez Grupę WB systemu rozpoznawczo- -uderzeniowego W2MPIR (wielowarstwowy wielozadaniowy misyjny powietrzny inteligentny rój) przewidziano podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. To unikatowe polskie rozwiązanie, spełniające wymagania stawiane przez Siły Zbrojne RP, dotyczące obezwładniania stref antydostępowych.

Opracowanie wielozadaniowego powietrznego inteligentnego roju jest owocem wielu lat synergicznych doświadczeń spółek Grupy WB w dziedzinie bezzałogowych systemów latających, łączności i zaawansowanej elektroniki wojskowej. W2MPIR to rozwiązanie, do którego pełne prawa intelektualne mają polskie podmioty. Nie jest zależny od zagranicznych dostawców.

Dzięki wykorzystaniu bezzałogowych systemów obserwacyjnych i uderzeniowych oraz wykonywanym przez nie atakom saturacyjnym W2MPIR jest w stanie skutecznie unieszkodliwić strefy antydostępowe (A2/AD) i zneutralizować wielowarstwową obronę przeciwlotniczą. System może działać przy tym w środowisku silnie zakłóconym, pozbawionym dostępu do nawigacji satelitarnej (GPS).

System umożliwia radykalne skrócenie czasu między rozpoznaniem i identyfikacją celu a jego porażeniem i obezwładnieniem. Wykorzystuje przy tym tanie i precyzyjne środki rażenia, mające ponadto zdolności pozorowania celów o dużej wartości i stanowiące tanie nośniki sensorów emisji elektromagnetycznej.

Podstawą systemu W2MPIR jest wykorzystanie do najtrudniejszych misji na polu walki systemów bezzałogowych, zunifikowanych pod względem łączności i przekazywania danych. Chroni to własnych żołnierzy, pozwalając na realizację zadań bez strat ludzkich.

W2MPIR jest zintegrowany z narodowym systemem zarządzania polem walki Topaz. Dzięki temu jest możliwy natychmiastowy wybór środka rażenia. Może to być amunicja krążąca, lotnictwo, artyleria lufowa bądź rakietowa.

W2MPIR wykorzystuje rozwiązania już wprowadzone do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP, takie jak rozpoznawcze systemy FlyEye i amunicja krążąca Warmate. Uzupełniają je wielozadaniowe bezzałogowe statki latające FT-5 oraz większa amunicja krążąca Warmate 2. System pozwala budować powietrzne magazyny środków wsparcia ogniowego, dostępne dla pododdziałów różnego szczebla.

Bezzałogowce uderzeniowe wchodzące w skład systemu W2MPIR wykorzystują sztuczną inteligencję. Charakteryzuje je poziom autonomii pozwalający na samodzielne niszczenie wskazanych celów. FT-5 i FlyEye służą także jako latające retransmitery sygnału, zapewniają komunikację dla innych platform.

W2MPIR wykorzystuje siłę przeciwnika do jego zwalczania. Wyposażone w systemy sensorów bezzałogowce mogą namierzać i identyfikować wykryte źródła emisji elektromagnetycznej. Następnie system precyzyjnie nakierowuje na cel z powietrznego magazynu amunicję krążącą Warmate (o zasięgu operacyjnym 80 km). Naprowadzanie może być realizowane zarówno z wykorzystaniem kamer dziennych i nocnych, jak i z zastosowaniem laserowego podświetlenia celów.

System W2MPIR pozwala na wykonanie jednoczesnego ataku (saturacyjnego) wielu platform na te same cele. Amunicja krążąca Warmate umożliwia skuteczne porażenie punktów dowodzenia, radarów lub emiterów systemów zakłócania. Im źródła sygnału są silniejsze, tym łatwiej naprowadzić na nie powietrzne efektory.

W wyłomy wybite w sferze antydostępowej kierowana jest większa amunicja krążąca Warmate 2 (o zasięgu operacyjnym 240 km). Bezzałogowce tego typu są zdolne do zwalczania punktów umocnionych, celów opancerzonych (w tym wozów bojowych) i systemów logistycznych.

Grupa WB

autor zdjęć: Grupa WB

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Serwis K9 w Polsce
They Will Check The Training Results in Combat
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
Pływacy i maratończycy na medal
Cień atomowej zagłady
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Przysięga w Limanowej
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pokazali bojowego ducha
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Broń Hitlera w rękach AK
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Ameryka daje wsparcie
„Grand Quadriga ‘24”
WAM wraca po latach
Ostatnia droga Pileckiego
By Polska była bezpieczna
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Po śladach polskich bohaterów
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Piedimonte – samobójcza misja
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polki pobiegły po srebro!
Wojna w świętym mieście, epilog
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Zawsze gotowi do pomocy
Nie szpital, a instytut
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Flota Bayraktarów w komplecie
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO