moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dwa polskie samoloty lecą po Afgańczyków

W drodze do Afganistanu są dwa polskie samoloty wojskowe – powiedział dziś Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Będą one ewakuować Afgańczyków, którzy pracowali dla polskiego wojska m.in. jako tłumacze. Nieznane są żadne detale dotyczące operacji. – Ze względów bezpieczeństwa nie możemy obecnie przekazać szczegółowych informacji – informuje resort obrony narodowej.

– Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zobowiązał gen. broni Tomasza Piotrowskiego, dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych, do ewakuacji osób pozostających wciąż w Afganistanie. W tej kwestii MON i wojsko, decyzją premiera, współpracują z MSZ – informuje Centrum Operacyjne MON. Dziś rano Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, powiedział w Polsat News, że do Afganistanu wysłano już dwa samoloty, a trzeci wkrótce wystartuje. – W tej chwili na liście osób do ewakuacji jest około 100 osób, które współpracowały z Polskim Kontyngentem Wojskowym. Sytuacja jest dynamiczna – podkreślił Dworczyk. Szef KPRM zapewnił, że polscy dyplomaci starają się odnaleźć wszystkich, którzy zgłosili w polskim MSZ chęć wyjazdu z Afganistanu.

Akcję ewakuacji koordynuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, logistycznie odpowiadają za nią siły zbrojne oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. Michał Dworczyk nie zdradził jednak żadnych szczegółów dotyczących tej operacji. W tej sprawie nie wypowiada się również minister obrony narodowej, zwracając uwagę na wrażliwość tematu i bezpieczeństwo osób biorących udział w tym przedsięwzięciu.

O tym, że będziemy ewakuować Afgańczyków, poinformował wczoraj premier Mateusz Morawiecki. – Polska nie pozostawia swoich sojuszników i przyjaciół w potrzebie. Stale monitorujemy sytuację w Afganistanie. Na moje polecenie wkrótce wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu, który posłuży do ewakuacji osób wymagających naszej opieki. Operacja ta jest przygotowywana od wczoraj – napisał wczoraj na Twitterze szef rządu. W tym samym wpisie zaapelował do polityków i osób publicznych, by nie wykorzystywali sytuacji w Afganistanie do nakręcania społecznych emocji. – Naszym priorytetem jest obecnie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy są związani z Polską na terenie Afganistanu, część z tych działań musi z oczywistych powodów pozostać niejawna. Proszę o odpowiedzialność – wyjaśnił Morawiecki.

Pomoc Afgańczykom, którzy współpracowali z polskim wojskiem w czasie, gdy działał Polski Kontyngent Wojskowy, stała się niezbędna po tym, jak talibowie przejęli władzę w kraju. Mariusz Błaszczak, o to jak Zachód może pomóc Afgańczykom, był wczoraj pytany na antenie TVP Info. – W sprawie Afganistanu to Stany Zjednoczone są państwem, które ma inicjatywę. Oczekujemy na stanowisko amerykańskie w tej sprawie – powiedział Błaszczak. – My jesteśmy specjalistami od wschodniej flanki NATO, jesteśmy specjalistami od zagrożeń, które dotyczą Europy Wschodniej, i tu rzeczywiście jesteśmy państwem, które ma duże doświadczenie. Ale oczywiście nie odmawiamy solidarności wobec innych, czego przykładem były wydarzenia sprzed 20 lat, gdy zorganizowaliśmy swój kontyngent w Afganistanie w akcie solidarności wobec zaatakowanych Stanów Zjednoczonych – dodał szef MON.

W związku z wycofywaniem wojsk amerykańskich z Afganistanu od kilku tygodni talibowie sukcesywnie zajmowali kolejne prowincje tego kraju. Bierność władz i brak oporu ze strony afgańskiej armii umożliwiły im wkroczenie do stolicy. W niedzielę symbolicznie przejęli pałac prezydencki w Kabulu, ogłosili zwycięstwo nad rządem afgańskim i powstanie Islamskiego Emiratu Afganistanu. Wczoraj tysiące Afgańczyków próbowało dostać się do jakiegokolwiek samolotu i opuścić kraj w obawie przed rządami talibów. Lotnisko i teren wokół niego kontrolują amerykańscy żołnierze, którzy wczoraj wstrzymali loty ze względu na chaos panujący na pasie startowym. Dziś jest tam już spokojniej, samoloty lądują i startują, ewakuacje odbywają się bez zakłóceń.

KE

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze

~hm
1629224220
Czyżby PZL.37 Łoś? "Dwa polskie samoloty lecą po Afgańczyków"
B1-8F-CD-A2

Gry wojenne w szkoleniu
 
Mobilne dowodzenie
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Zmiany w dodatkach stażowych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
„Pierwsza Drużyna” na start
Na straży nieba
Krwawa noc pośród puszczy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
NATO on Northern Track
Pytania o europejską tarczę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Zapraszamy na Festiwal
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wojna w świętym mieście, epilog
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Polki pobiegły po srebro!
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Uwaga, transformacja!
Abramsy w pętli
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Flota Bayraktarów w komplecie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wojskowe Oscary przyznane!
Wioślarze i triatlonistka na podium
Po przeprawie ruszyli do walki
Rajd ku czci saperów
Pierwsi na oceanie
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polska wiktoria na Monte Cassino
W obronie wschodniej flanki NATO
Układ nerwowy Mieczników
Więcej hełmów dla żołnierzy
Bohater odtrącony
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pływacy i maratończycy na medal
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO