moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Umowa na Mieczniki podpisana

Konsorcjum PGZ-Miecznik, w którego skład wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa, PGZ Stocznia Wojenna i Remontowa Shipbuilding, dostarczy do 2034 roku trzy fregaty wielozadaniowe o kryptonimie „Miecznik”. Wartość podpisanego dziś kontraktu wynosi 8 mld zł. Jest to największe zamówienie dla krajowego przemysłu obronnego po 1989 roku.

– Chcemy, aby pierwszy okręt został zwodowany za cztery lata – zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas uroczystości podpisania umowy. Za realizację kontraktu jest odpowiedzialne konsorcjum PGZ–Miecznik, które tworzą PGZ SA, PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. oraz Remontowa Shipbuilding SA. Zgodnie z zapisami umowy, wynegocjowanej przez Inspektorat Uzbrojenia MON, budowa trzech fregat wielozadaniowych o kryptonimie „Miecznik” ma się odbywać w latach 2021–2034. Polskie konsorcjum dostarczy okręty wraz ze wsparciem logistycznym. Wartość całego pakietu to około 8 mld zł.

Minister Mariusz Błaszczak zapowiedział, że w najbliższych miesiącach zapadną kluczowe decyzje, m.in. o wyborze strategicznego partnera zagranicznego. – Do końca listopada konsorcjum przygotuje trzy projekty koncepcyjne. Następnie, nie później niż na przełomie tego i przyszłego roku, zostanie wybrany najlepszy z nich – mówił szef resortu obrony.

REKLAMA

Film: MON  

Siły Zbrojne RP – jak podkreślał minister Błaszczak – otrzymają nowoczesne fregaty wielozadaniowe. – To będą jednostki, których siłę rażenia będzie można przyrównać do dywizjonu ogniowego morskiej jednostki rakietowej, natomiast siłę obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej do baterii Patriot. Okręty te będą stanowić znaczącą siłę na Bałtyku – ocenił szef MON-u. Dodał, że choć najważniejszym zadaniem fregat będzie obrona polskiego wybrzeża, to będą one wykorzystywane również w misjach sojuszniczych.

O znaczeniu fregat dla zwiększenia bezpieczeństwa militarnego Polski i jednocześnie wzmocnienia międzynarodowej pozycji kraju mówił Sebastian Chwałek, prezes PGZ. – Wielozadaniowe jednostki tej klasy zapewnią polskim siłom morskim nowe zdolności operacyjne niezbędne do realizacji szerokiego spektrum zadań na morzu – przekonywał prezes Chwałek.

Przedstawiciele PGZ podkreślali podczas uroczystości, która miała miejsce w Gdyni, że realizacja programu „Miecznik” pozwoli stworzyć około 2000 miejsc pracy w stoczniach i firmach, które będą bezpośrednio zaangażowane w projekt. O tym, że polska zbrojeniówka podoła zadaniu, przekonywał minister Mariusz Błaszczak. – Niszczyciel min „Kormoran” jest wizytówką możliwości krajowego przemysłu zbrojeniowego i dowodem, że można w Polsce budować okręty, które są bardzo dobrze oceniane przez polskich marynarzy – mówił.

Praca badawczo-rozwojowa

Mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy Inspektoratu Uzbrojenia MON, poinformował, że kontrakt na budowę fregat będzie realizowany w formule pracy badawczo-rozwojowej. – Chodzi o to, by polski przemysł, polskie stocznie, polskie ośrodki naukowo-badawcze w jak największym stopniu zyskały na tej umowie. Chcemy, by partner zagraniczny dokonał transferu technologii, a okręty zostały zbudowane w Stoczni Wojennej – wyjaśniał.

Grafika: MON

Realizacja umowy ma być podzielona na trzy etapy. W ramach pierwszego zostaną opracowane trzy projekty koncepcyjne okrętu wraz z propozycjami transferu technologii, ustanowienia potencjału produkcyjnego oraz wyceną i harmonogramem dostaw. Etap ten zakończy wybór przez IU MON najlepszego projektu.

Drugą fazę realizacji umowy rozpocznie opracowanie przemysłowego studium wykonalności (PSW) oraz projektu wstępnego okrętu. Następnie powstaną założenia do budowy prototypowej jednostki oraz nastąpi transfer technologii i wiedzy niezbędnej do rozpoczęcia budowy. Ta część prac zakończy się przedstawieniem gotowego prototypu Miecznika oraz wyników przeprowadzonych badań kwalifikacyjnych. Rozpoczęcie budowy dwóch okrętów seryjnych będzie oznaczało przejście to etapu trzeciego, finalnego. 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: bsmt Michał Pietrzak 3 FO, Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Jest tylko wspólna wola: bronić się!
 
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO już w poniedziałek
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Śladami walk 2 Korpusu
Misja, w której stawką było życie
Symulator skoków ze spadochronem
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Oczy specjalsów
Tajfuny dla polskich okrętów
Żołnierze wrócili do Polski
Emerytura wypłacana w … karmie
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Srebro dla wytrwałych
Skok na głęboką wodę
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Black Hawki w GROM-ie
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
NATO na tropie dezinformacji
Współpraca i wspólna pamięć
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wojskowi mistrzowie szosy
Techniki linowe dla wybranych
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Skała hartuje kawalerię
MSPO 2021 - serwis specjalny
Czołgi do ataku!
Sportsmenki z CWZS z brązowymi medalami
Baczyński – poeta walki
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Course on Diplomacy
Ogień nad Bałtykiem
Żołnierze bez testów z WF-u
Pomnik prawdy o Katyniu
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
W jedynym słusznym kierunku
Święto wojsk lądowych
Przez sport do wojska!
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
W walce na dwa fronty – bez szans
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Ziemia z misji na pamiątkę
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
23 medale żołnierzy na torze
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Wybierz się na wojskowe studia
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Konkurs o Katyniu
Defendery w komplecie
Srebrna strzała na wschodniej flance
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Rezerwista ochotnik też musi się starać

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO