moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce

W Małopolsce trwa walka ze skutkami burz i ulewnych deszczów, jakie przeszły przez ten region w miniony weekend. Skala podtopień jest olbrzymia, a ucierpieli zwłaszcza mieszkańcy Głogoczowa i Krzyszkowic. Poszkodowanym w walce z żywiołem pomagają żołnierze 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dowództwo WOT podniosło gotowość wszystkim jednostkom na terenie południowej Polski.

– Ponad 100 żołnierzy WOT-u zostanie skierowanych do Krzyszkowic w powiecie myślenickim, gdzie doszło m.in. do zalania wodociągów, oczyszczalni ścieków i lokalnych dróg. Terytorialsi będą usuwali skutki podtopień – zapowiedział w niedzielę minister obrony Mariusz Błaszczak.

Już w weekend kilkudziesięciu terytorialsów ruszyło na pomoc mieszkańcom powiatu myślenickiego. Wojskowi z 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, działając z Państwową Strażą Pożarną i strażakami ochotnikami, pomagali mieszkańcom usuwać skutki wielkiej wody, która wdarła się do ponad 100 gospodarstw i domów. – Dzisiaj rano kolejna grupa ponad 40 żołnierzy została skierowana do działania w tym samym regionie – mówi kpr. Przemysław Wywiał, rzecznik prasowy 11 BOT. – Żołnierze usuwają skutki powstałego rozlewiska w Głogoczowie. Sprzątają wszystko to, co przyniosła woda i porządkują zalane domostwa. Pomagają też rolnikom, którzy w czasie ulew ucierpieli najbardziej – dodaje. 11 BOT w rejon powodzi skierowała żołnierzy ochotników. To terytorialsi, którzy od dwóch lat szkolą się w działaniach przeciwkryzysowych, współpracując m.in. ze strażą pożarną.

REKLAMA

Ulewy i burze, jakie w ostatni weekend przeszły przez Małopolskę, wyrządziły ogromne szkody. Mieszkańcy zalanych regionów przyznają, że mierzyli się teraz z większą wodą niż w czasie pamiętnych powodzi w 1997 i 2010 roku. Woda zalała m.in. odcinek drogi krajowej nr 7 w Głogoczowie i 52 w Krzywaczce. Na zakopiance było miejscami nawet 80 cm wody. Zalane zostały dziesiątki posesji, domów i samochodów. Mieszkańcy kilkunastu domów zostali ewakuowani przez straż pożarną. Zniszczone zostały drogi i mosty, ucierpiała także oczyszczalnia ścieków w Krzyszkowicach. Wczoraj w małopolskim Głogoczowie przebywał premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział pomoc dla poszkodowanych, podziękował też wszystkim mundurowym, którzy zaangażowani byli w akcję ratunkową.

– Nasi żołnierze do akcji zostali skierowani bezterminowo. Będą tam, jak długo ich pomoc będzie potrzebna – informuje kpr. Wywiał. W gotowości są wszystkie służby, bo cały czas obowiązują alerty pogodowe dla Małopolski.

W związku z zaistniałą sytuacją, Dowództwo WOT zdecydowało w poniedziałek rano o podniesieniu gotowości do działań przeciwkryzysowych w województwach: lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim, opolskim, śląskim i dolnośląskim. – Aby wsparcie udzielane było jeszcze szybciej, w południowej Polsce wprowadziliśmy alert żółty. Oznacza to, że wezwani do służby żołnierze mają 24 godziny, by dotrzeć do swojej jednostki – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy formacji.

To kolejna w ostatnich dniach akcja przeciwkryzysowa, w którą zaangażowani są żołnierze. Niedawno w Nowym Sączu żołnierze pomagali uzupełniać zapasy miejskiego magazynu przeciwpowodziowego. Na Dolnym Śląsku żołnierze 16 BOT pomagali w ewakuacji budynku sądu i wspierają mieszkańców, którzy ucierpieli w ostatnich ulewach. W pomoc powodzianom w województwie zachodniopomorskim angażowali się także terytorialsi i żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


NATO na tropie dezinformacji
 
Żołnierze bez testów z WF-u
Baczyński – poeta walki
Defendery w komplecie
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Symulator skoków ze spadochronem
Śladami walk 2 Korpusu
Afganistan. Czas wracać do domu
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Oczy specjalsów
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Tajfuny dla polskich okrętów
Course on Diplomacy
Srebrna strzała na wschodniej flance
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pomnik prawdy o Katyniu
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Skok na głęboką wodę
Black Hawki w GROM-ie
Wojskowi mistrzowie szosy
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Ogień nad Bałtykiem
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
W walce na dwa fronty – bez szans
Techniki linowe dla wybranych
Współpraca i wspólna pamięć
Żołnierze wrócili do Polski
Czołgi do ataku!
MSPO 2021 - serwis specjalny
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Święto wojsk lądowych
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Szczyt NATO już w poniedziałek
W jedynym słusznym kierunku
Wybierz się na wojskowe studia
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Ziemia z misji na pamiątkę
Sportsmenki z CWZS z brązowymi medalami
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Konkurs o Katyniu
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Misja, w której stawką było życie
Skała hartuje kawalerię
Przez sport do wojska!
Srebro dla wytrwałych
Emerytura wypłacana w … karmie
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
23 medale żołnierzy na torze
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Trwa operacja „Silne wsparcie”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO