moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szer. Marcin Krukowski najlepszy w Diamentowej Lidze

Bardzo dobrze spisał się szer. Marcin Krukowski w pierwszym w tym sezonie mityngu zaliczanym do cyklu Diamentowej Ligi. W Gateshead w Wielkiej Brytanii reprezentant Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wygrał konkurs oszczepników. Polak jako jedyny, i to trzy razy, pokonał barierę 80 m. Najdalej posłał oszczep w czwartej serii – na odległość 82,61 m.

Konkurs w Gateshead najlepiej rozpoczął Keshorn Walcott z Trynidadu i Tobago. Mistrz olimpijski z Londynu (2012) i brązowy medalista z igrzysk w Rio de Janeiro (2016) rzucił 75,49 m. Drugi wynik – 73,20 m – uzyskał Węgier Rivasz-Tóth. Natomiast trzecią pozycję zajmował Szwed Kim Amb (71,40). Reprezentant CWZS miał nieudaną próbę. W drugiej serii prowadzenie objął Polak i nie oddał go już do końca konkursu. Krukowski wysunął się na pierwszą pozycję po rzucie na odległość 77,57 m. Natomiast drugą lokatę po drugiej próbie zajmował Szwed Amb (76,96), a trzecią Anderson Peters z Grenady (75,65). W trzeciej serii Polak po raz pierwszy przekroczył barierę 80 m – posłał oszczep na odległość 82 m 49 cm.

Najlepszy wynik w czwartej serii ponownie uzyskał oszczepnik z CWZS. Krukowski rzucił 82,61 m i jak się później okazało, był to jego najlepszy wynik w konkursie i w tym sezonie. W piątej serii mistrz olimpijski Walcott wynikiem 77,78 m awansował na drugą pozycję. Do szóstej próby zgodnie z regulaminem Diamentowej Ligi przystąpiło tylko trzech najlepszych zawodników. Trzeci w klasyfikacji Szwed Amb miał nieudany rzut i pozostało mu się cieszyć z brązowego medalu. Walcott rzucił 73,31 m i stracił okazję na wyprzedzenie Polaka. Natomiast kończący konkurs Krukowski na pożegnanie nielicznej publiczności po raz trzeci przekroczył barierę 80 m – posłał oszczep na 81,18 m.

REKLAMA

W Gateshead poza Krukowskim z Polaków startowała jedynie Kamila Lićwinko. Nasza reprezentantka wygrała konkurs skoku wzwyż. Polka najlepiej skakała przy nieustannie padającym deszczu i oddała najwięcej bezbłędnych skoków. Triumfowała z wynikiem 1,91 m. Polka pokonała wszystkie wysokości od 1,80 do 1,91 m w pierwszych próbach. Drugie miejsce w konkursie zajęła reprezentantka gospodarzy Emily Borthwick – skoczyła 1,91 m, ale miała więcej strąceń od Lićwinko. Trzecie miejsce – z rezultatem 1,88 m – zajęła druga z Brytyjek Morgan Lake.

Prestiżowy cykl mityngów lekkoatletycznych Diamentowej Ligi w tym roku odbywa się po raz dwunasty. Miał się rozpocząć w marokańskim Rabacie. Jednak ograniczenia związane z pandemią koronawirusa w Afryce Północnej wykluczyły spotkanie lekkoatletów w Maroku. Dlatego inaugurację cyklu przeniesiono do Gateshead. Kolejne zawody Diamentowej Ligi odbędą się 28 maja w Dausze. Potem lekkoatletów gościć będą: Florencja (10 czerwca), Oslo (1 lipca), Sztokholm (4 lipca), Monte Carlo (9 lipca), Londyn (13 lipca), Szanghaj (14 sierpnia), Eugene (21 sierpnia), miasto w Chinach (22 sierpnia), Lozanna (26 sierpnia), Paryż (28 sierpnia), Bruksela (3 września) i Zurych (8-9 września).

W zeszłym roku odbyły się tylko cztery mityngi z cyklu Diamentowej Ligi i dlatego zrezygnowano z organizacji finałowych zawodów oraz prowadzenia klasyfikacji generalnej. Natomiast w 2019 roku w mityngu kończącym cykl trzecie miejsce zajął Piotr Lisek, a czwarte szer. Justyna Święty-Ersetic, szer. Konrad Bukowiecki, Kamila Lićwinko i szer. Marcin Krukowski. W 2018 roku również bardzo dobrze zaprezentowali się żołnierze. Zaledwie pół sekundy zabrakło kapralowi Marcinowi Lewandowskiemu do wygrania cyklu. W finale zawodów Polak zajął w biegu na 800 m drugie miejsce. Wyprzedził go Kenijczyk Emmanuel Kipkurui Korir. W rywalizacji tyczkarzy szóstą lokatę wywalczył zaś st. szer. Paweł Wojciechowski. Warto przypomnieć, że jedynym Polakiem w historii Diamentowej Ligi, który zdobył czterokaratowe diamenty, był sierż. Piotr Małachowski. Dyskobol z Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław był najlepszym zawodnikiem cyklu cztery razy: w 2010, 2014, 2015 i 2016 roku.

SZUS

autor zdjęć: Oli SCARFF / AFP/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Legioniści w drodze po oficerskie gwiazdki
 
Polacy blisko podium, ale bez medalu
Desantowanie z transportowego giganta
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Podwodne centrum przyszłości
Combining Two Worlds
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Żołnierze bez testów z WF-u
Sukcesy żołnierzy na AFN
Groty dla proobronnych
Żeglarki na kursie po medal
Lider po amerykańsku
Wioślarki wywalczyły pierwszy medal w Tokio
Szczyt NATO już w poniedziałek
NATO ćwiczy w Gruzji
Poligon na miarę XXI wieku
Course on Diplomacy
Psy (w) WOT
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Abrams – czołg niepokonany w walce
Polak najlepszym podoficerem NATO
Nowe książeczki wojskowe
Afganistan: powrót do domu
Abramsy dla 1 Brygady
Polskie F-16 gotowe na Islandię
V-2 leci do aliantów
Kontyngent do zmiany
Afganistan. Czas wracać do domu
Kat warszawskiego getta przed sądem
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Rusza PKW Islandia
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Ankona – bitwa po polsku
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
„Zginęli, bo byli Polakami”
Świat skacze w otchłań
Kurs na dyplomację
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Co ze sprawdzianem z WF?
Stalowy człowiek
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Javelin gwarantuje skuteczność
Wisła i Narew w Sejmie
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
„Projekt Wojownik”, czyli skok do basenu
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Wiosłują dla Emily
Nagroda nie tylko od dowódcy
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Lato w wojskowym klimacie
Umowa na Mieczniki podpisana
Wilki znów na Mazurach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO