moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szer. Marcin Krukowski najlepszy w Diamentowej Lidze

Bardzo dobrze spisał się szer. Marcin Krukowski w pierwszym w tym sezonie mityngu zaliczanym do cyklu Diamentowej Ligi. W Gateshead w Wielkiej Brytanii reprezentant Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego wygrał konkurs oszczepników. Polak jako jedyny, i to trzy razy, pokonał barierę 80 m. Najdalej posłał oszczep w czwartej serii – na odległość 82,61 m.

Konkurs w Gateshead najlepiej rozpoczął Keshorn Walcott z Trynidadu i Tobago. Mistrz olimpijski z Londynu (2012) i brązowy medalista z igrzysk w Rio de Janeiro (2016) rzucił 75,49 m. Drugi wynik – 73,20 m – uzyskał Węgier Rivasz-Tóth. Natomiast trzecią pozycję zajmował Szwed Kim Amb (71,40). Reprezentant CWZS miał nieudaną próbę. W drugiej serii prowadzenie objął Polak i nie oddał go już do końca konkursu. Krukowski wysunął się na pierwszą pozycję po rzucie na odległość 77,57 m. Natomiast drugą lokatę po drugiej próbie zajmował Szwed Amb (76,96), a trzecią Anderson Peters z Grenady (75,65). W trzeciej serii Polak po raz pierwszy przekroczył barierę 80 m – posłał oszczep na odległość 82 m 49 cm.

Najlepszy wynik w czwartej serii ponownie uzyskał oszczepnik z CWZS. Krukowski rzucił 82,61 m i jak się później okazało, był to jego najlepszy wynik w konkursie i w tym sezonie. W piątej serii mistrz olimpijski Walcott wynikiem 77,78 m awansował na drugą pozycję. Do szóstej próby zgodnie z regulaminem Diamentowej Ligi przystąpiło tylko trzech najlepszych zawodników. Trzeci w klasyfikacji Szwed Amb miał nieudany rzut i pozostało mu się cieszyć z brązowego medalu. Walcott rzucił 73,31 m i stracił okazję na wyprzedzenie Polaka. Natomiast kończący konkurs Krukowski na pożegnanie nielicznej publiczności po raz trzeci przekroczył barierę 80 m – posłał oszczep na 81,18 m.

W Gateshead poza Krukowskim z Polaków startowała jedynie Kamila Lićwinko. Nasza reprezentantka wygrała konkurs skoku wzwyż. Polka najlepiej skakała przy nieustannie padającym deszczu i oddała najwięcej bezbłędnych skoków. Triumfowała z wynikiem 1,91 m. Polka pokonała wszystkie wysokości od 1,80 do 1,91 m w pierwszych próbach. Drugie miejsce w konkursie zajęła reprezentantka gospodarzy Emily Borthwick – skoczyła 1,91 m, ale miała więcej strąceń od Lićwinko. Trzecie miejsce – z rezultatem 1,88 m – zajęła druga z Brytyjek Morgan Lake.

Prestiżowy cykl mityngów lekkoatletycznych Diamentowej Ligi w tym roku odbywa się po raz dwunasty. Miał się rozpocząć w marokańskim Rabacie. Jednak ograniczenia związane z pandemią koronawirusa w Afryce Północnej wykluczyły spotkanie lekkoatletów w Maroku. Dlatego inaugurację cyklu przeniesiono do Gateshead. Kolejne zawody Diamentowej Ligi odbędą się 28 maja w Dausze. Potem lekkoatletów gościć będą: Florencja (10 czerwca), Oslo (1 lipca), Sztokholm (4 lipca), Monte Carlo (9 lipca), Londyn (13 lipca), Szanghaj (14 sierpnia), Eugene (21 sierpnia), miasto w Chinach (22 sierpnia), Lozanna (26 sierpnia), Paryż (28 sierpnia), Bruksela (3 września) i Zurych (8-9 września).

W zeszłym roku odbyły się tylko cztery mityngi z cyklu Diamentowej Ligi i dlatego zrezygnowano z organizacji finałowych zawodów oraz prowadzenia klasyfikacji generalnej. Natomiast w 2019 roku w mityngu kończącym cykl trzecie miejsce zajął Piotr Lisek, a czwarte szer. Justyna Święty-Ersetic, szer. Konrad Bukowiecki, Kamila Lićwinko i szer. Marcin Krukowski. W 2018 roku również bardzo dobrze zaprezentowali się żołnierze. Zaledwie pół sekundy zabrakło kapralowi Marcinowi Lewandowskiemu do wygrania cyklu. W finale zawodów Polak zajął w biegu na 800 m drugie miejsce. Wyprzedził go Kenijczyk Emmanuel Kipkurui Korir. W rywalizacji tyczkarzy szóstą lokatę wywalczył zaś st. szer. Paweł Wojciechowski. Warto przypomnieć, że jedynym Polakiem w historii Diamentowej Ligi, który zdobył czterokaratowe diamenty, był sierż. Piotr Małachowski. Dyskobol z Wojskowego Klubu Sportowego Śląsk Wrocław był najlepszym zawodnikiem cyklu cztery razy: w 2010, 2014, 2015 i 2016 roku.

SZUS

autor zdjęć: Oli SCARFF / AFP/ East News

dodaj komentarz

komentarze


Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
 
Pływacy i maratończycy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po przeprawie ruszyli do walki
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Więcej hełmów dla żołnierzy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Pierwsi na oceanie
Gry wojenne w szkoleniu
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
They Will Check The Training Results in Combat
Zmiany w dodatkach stażowych
Flota Bayraktarów w komplecie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
Abramsy w pętli
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Śladami ojca
Polki pobiegły po srebro!
I zdobyliśmy!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Pytania o europejską tarczę
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Orzeł dla bohaterów
W obronie wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Wojna w świętym mieście, epilog
Mobilne dowodzenie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Układ nerwowy Mieczników
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Bohater odtrącony
Armia Andersa w operacji „Honker”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO