moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cyberbadacze, to konkurs dla was!

Jesteś autorem pracy magisterskiej, inżynierskiej lub rozprawy doktorskiej poświęconej cyberbezpieczeństwu i kryptologii? Weź udział w konkursie MON-u i zawalcz o nagrodę w wysokości nawet 12 tys. zł. – Takie inicjatywy pozwalają wyłowić prawdziwe perły spośród polskich naukowców – mówi gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Konkurs o nagrodę im. Mariana Rejewskiego, polskiego matematyka i kryptologa, porucznika Armii Polskiej w Wielkiej Brytanii, MON ogłosił na początku maja. Celem przedsięwzięcia jest m.in. inspirowanie i zachęcanie środowiska akademickiego do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinach cyberbezpieczeństwa i kryptologii, popularyzowanie wiedzy w tym zakresie oraz promocja wizerunku wojska jako atrakcyjnego miejsca pracy i rozwoju zawodowego, zarówno dla żołnierzy, jak i cywilów.

To już III edycja konkursu. Podobnie jak dwie poprzednie jest adresowana do absolwentów polskich uczelni. Zostanie przeprowadzona w dwóch kategoriach prac, których tematyka jest związana z kryptologią i cyberbezpieczeństwem. W pierwszej będą oceniane prace inżynierskie, licencjackie oraz magisterskie obronione nie wcześniej niż 1 października 2019 roku, w drugiej – rozprawy doktorskie obronione po 1 października 2018 roku.

REKLAMA

– Jako przewodniczący kapituły konkursu cieszę się, że poprzednie edycje wzbudziły szerokie zainteresowanie kręgów akademickich. Nadesłane prace reprezentowały niezwykle nowatorskie podejście do tematyki cyberbezpieczeństwa i kryptologii, dlatego też z niecierpliwością czekamy na kolejne zgłoszenia na równie wysokim poziomie. Inicjatywy takie jak konkurs MON-u pozwalają wyłowić prawdziwe perły spośród polskich naukowców – podkreśla gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Prace można zgłaszać do 16 sierpnia 2021 roku. Najpierw komisja oceni je pod kątem formalnym (m.in. termin obrony pracy i jej temat, niezbędne załączniki, streszczenie pracy oraz zaświadczenie z uczelni potwierdzające złożenie i obronę pracy), potem przyjdzie czas na ocenę merytoryczną. W przypadku prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich – będą się liczyć m.in. innowacyjność, wkład własny (w tym badania przeprowadzone przez autora pracy) oraz znaczenie dla bezpieczeństwa i obronności państwa. W przypadku rozpraw doktorskich z kolei pod uwagę będą brane też dodatkowo oryginalność ujęcia problemu oraz wkład w rozwój nauki w badanej dyscyplinie.

Jest o co walczyć, bo pula nagród w konkursie wyniesie 43 tys. zł. W kategorii prac dyplomowych nagrody za zajęcie trzech pierwszych miejsc wyniosą odpowiednio: 8, 5 i 3 tys. zł. W przypadku rozpraw doktorskich kwoty będą jeszcze wyższe, a zdobywcy miejsc na podium dostaną: 12, 9 i 6 tys. zł.

Choć nagrody są wysokie, to jak przyznają laureaci ubiegłorocznych edycji, nie o nie tu chodzi. – W moim przypadku wygrana była miłym akcentem na zakończenie studiów, a jej następstwem stały się oferty pracy i współpracy, nowe kontakty zawodowe, a także propozycje wystąpień i prelekcji. Choć akurat jeśli chodzi o te ostatnie, pandemia COVID-19 pokrzyżowała nieco plany – mówi Konrad Stalęga, którego praca magisterska poświęcona „Praktycznym metodom wykrywania podatności w kodzie źródłowym” zdobyła pierwsze miejsce w I edycji konkursu.

Zgłoszenia można wysyłać pocztą tradycyjną na adres Departamentu Ochrony Informacji Niejawnych MON: Al. Niepodległości 218, 00-911 Warszawa lub pocztą elektroniczną na adres konkurs.cyber@mon.gov.pl.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie III edycja konkursu o Nagrodę im. Mariana Rejewskiego na najlepszą pracę inżynierską, licencjacką, magisterską i rozprawę doktorską poświęconą cyberbezpieczeństwu i kryptologii. Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali.

Konkurs jest jednym z elementów edukacyjnych i promocyjnych działalności MON-u w zakresie cyberbezpieczeństwa. Obecnie realizowany jest program cyber.mil.pl, którego celem jest rozbudowa struktur i wzmocnienie potencjału Sił Zbrojnych RP do działania w cyberprzestrzeni. Tworzone są wojska obrony cyberprzestrzeni, a we wrześniu wystartuje – skierowany do młodzieży projekt „CYBER.MIL z klasą”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: StartupStockPhotos / Pixabay , MON

dodaj komentarz

komentarze


UE o wspólnym bezpieczeństwie
 
W drodze do Ameryki
Nagroda nie tylko od dowódcy
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kask Weterana do zdobycia!
Wspierają i oceniają ćwiczące wojska
Gorzka parada zwycięstwa
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Kurs na dyplomację
Symulator Rosomaka
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Course on Diplomacy
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
„Dragon ’21” otwiera ogień
Borsuk pokazał swoje możliwości
Rosomak zacieśnia współpracę z Oshkoshem
Jak wojsko walczy z pandemią
Cel: bezpieczna Wislandia
Co ze sprawdzianem z WF?
„Dragon ‘21” – pełna gotowość bojowa
Marynarz na „Korfantym”
Polska stawia na fregaty Miecznik
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Dowodzenie to trudna sztuka
PKW Turcja już działa
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
To zostaje w człowieku na zawsze
Proobronni na ćwiczeniu „Dragon ’21”
Pomagasz powstańcom? Możesz otrzymać dotację
Siła braterstwa
Afganistan. Czas wracać do domu
Specjaliści od wsparcia
„Dragon ’21” uderza z lądu i powietrza
Więcej czasu na decyzję o studiach
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Power of Brotherhood
Kwalifikacja? Może w czerwcu
„Dragon '21” – opanować emocje
Jacht i menażki od wojska
Misje kształtują charakter
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
„The Murph Challenge” dla weteranów
Nowe książeczki wojskowe
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Proobronny „Dragon”
Biało-czerwoni z wizytą w Krzesinach
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Oni tworzą legendę
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Lenino 1943. Między strategią a propagandą
Gen. Andrzejczak: Wszystko ma swoją cenę, bezpieczeństwo również
Missions Shape Character
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Nie tylko rozpoznanie
„Dragon” grasuje w Ełku
Moździerze dla WOT-u

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO