moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Specjalsi lądują w wodzie

Żołnierze Jednostki Wojskowej Agat przećwiczyli desantowanie do wody. Do Zalewu Rybnickiego skok ze spadochronem wykonało niemal trzydziestu specjalsów. Żołnierze desantowali się z pokładu W-3 Sokół z wysokości 400 metrów lub jednego kilometra. – Każdy skok ze spadochronem wywołuje emocje, ale ten do wody jest szczególnie stresujący – mówią specjalsi.

Skoki spadochronowe do wody żołnierze jednostki Agat wykonują zwykle raz w roku. Takie desantowanie muszą wykonać instruktorzy spadochronowi lub kandydaci na instruktorów, a także szturmani z zespołów bojowych. – Najczęściej w skokach do wody szkolimy się na wybrzeżu razem z żołnierzami jednostki Formoza. Tym razem szkolenie zorganizowaliśmy na Śląsku, nad Zalewem Rybnickim – mówi mjr Mariusz Łapeta, rzecznik prasowy JW Agat. – Towarzyszyło nam kilku spadochroniarzy z 6 Batalionu Powietrznodesantowego w Gliwicach – dodaje.

Specjalsi przyznają, że desantowanie do wody jest zawsze wielkim przeżyciem, a pierwszego wodowania nigdy się nie zapomina. – To było kilka lat temu, ale do tej pory pamiętam te emocje. Adrenalina i stres trzymały mnie dopóki nie wyszedłem z wody – wspomina „Walec”, instruktor z sekcji zabezpieczenia desantowania Agatu.

REKLAMA

Zanim żołnierze wejdą na pokład śmigłowca lub samolotu muszą skok przećwiczyć na ziemi. – W ośrodku szkolenia naziemnego instruktorzy przypominają żołnierzom wszystkie zasady obowiązujące ich w czasie desantowania. Mówią o tym, jak powinni zachować się na pokładzie statku powietrznego, później przypominają procedury obowiązujące skoczka w czasie lotu na spadochronie – mówi instruktor JW Agat. – Przypominamy także o zasadach lądowania oraz o potencjalnych sytuacjach awaryjnych. W przypadku lądowania w wodzie jest to szczególnie istotne – dodaje. Chodzi tu np. o przytopienie, zaplątanie się skoczka w linki spadochronu czy niewłaściwe wypięcie się z uprzęży spadochronowej.

Skoki do wody poprzedzone są także egzaminem pływackim. Każdy żołnierz musi w umundurowaniu przepłynąć 50 metrów na powierzchni i 25 metrów pod wodą. – Skok do wody jest trudny technicznie, wymaga odwagi, ale przede wszystkim umiejętności – mówi mjr Łapeta. – Dzięki takim szkoleniom żołnierze będą wiedzieli, jak postępować także podczas nieplanowanego lądowania w wodzie – dodaje oficer.

Specjalsi desantowali się do wody z pokładu śmigłowca W-3 Sokół. Pierwsi z wysokości 400 metrów skoczyli żołnierze na spadochronach AD-95, tzw. pieczarkach. Taki skok trwał zaledwie kilkadziesiąt sekund. – Podczas opadania na spadochronie żołnierz musi podciągnąć taśmy udowe pod kolana, a gdy jest już blisko powierzchni wody – odpiąć spadochron zapasowy, taśmy udowe i taśmę piersiową. Gdy dotknie nogami tafli wody wyciąga ręce do góry, by wysunąć się z uprzęży – tłumaczy „Walec”. – Jeśli zrobi to zbyt późno, może dojść do podtopienia albo zaplątania w linki i czaszę spadochronu – dodaje instruktor.

Instruktorzy i kandydaci na instruktorów skoki wykonali ze spadochronami o większej sterowności, czyli AD-2000. Skakali z pokładu Sokoła z wysokości 1000 metrów. – Lądowanie na tym spadochronie jest o wiele przyjemniejsze niż na „pieczarce”. Prędkość podczas lądowania na okrągłym spadochronie jest dużo większa, a na AD-2000 można tuż przed lądowaniem pociągnąć za linki, tzw. sterówki, i zahamować. Traci się wtedy prędkość praktycznie do zera – mówi „Walec”.

Przez cały tydzień żołnierze Agatu szkolą się także w desantowaniu na lotnisku Rybnik-Gotartowice ze śmigłowców W-3 Sokół i Mi-17. Przez ostatnie cztery dni wykonali w sumie ponad 1000 skoków.

Zgodnie z przepisami żołnierze, którzy zostali przeszkoleni do wykonywania skoków na spadochronach AD-95, muszą w ciągu roku wykonać minimum 5 skoków (w tym skok z oporządzeniem, bronią oraz skok w nocy), żołnierze szkoleni na AD-2000 muszą skoczyć 10 razy w roku, a instruktorzy – 20 razy.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: st. szer. Sebastian Brzezina

dodaj komentarz

komentarze


Więcej czasu na decyzję o studiach
 
Biało-czerwoni z wizytą w Krzesinach
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Marynarz na „Korfantym”
„Dragon ‘21” – pełna gotowość bojowa
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kask Weterana do zdobycia!
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Lenino 1943. Między strategią a propagandą
Dowodzenie to trudna sztuka
Proobronny „Dragon”
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
„Dragon ’21” otwiera ogień
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Specjaliści od wsparcia
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Co ze sprawdzianem z WF?
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Afganistan. Czas wracać do domu
PKW Turcja już działa
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
„The Murph Challenge” dla weteranów
Rosomak zacieśnia współpracę z Oshkoshem
Cel: bezpieczna Wislandia
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Kurs na dyplomację
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Moździerze dla WOT-u
Course on Diplomacy
Pomagasz powstańcom? Możesz otrzymać dotację
To zostaje w człowieku na zawsze
Nowe książeczki wojskowe
Symulator Rosomaka
Polska stawia na fregaty Miecznik
Nie tylko rozpoznanie
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Missions Shape Character
Jacht i menażki od wojska
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Gen. Andrzejczak: Wszystko ma swoją cenę, bezpieczeństwo również
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
„Dragon ’21” uderza z lądu i powietrza
„Dragon” grasuje w Ełku
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Oni tworzą legendę
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Jak wojsko walczy z pandemią
Nagroda nie tylko od dowódcy
Siła braterstwa
W drodze do Ameryki
Misje kształtują charakter
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Wspierają i oceniają ćwiczące wojska
Power of Brotherhood
„Dragon '21” – opanować emocje
Proobronni na ćwiczeniu „Dragon ’21”
Gorzka parada zwycięstwa
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Borsuk pokazał swoje możliwości

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO