moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Medalowy rekord żołnierzy w zapasach

Mamy się z czego cieszyć! Tylu medali na mistrzostwach Europy jeszcze nie zdobyliśmy – mówi ppor. Piotr Krajewski, trener kadry narodowej kobiet w zapasach. Jego podopieczne wywalczyły podczas czempionatu w Warszawie pięć medali. Trzy zdobyli też zapaśnicy w stylu wolnym i jeden „klasycy”. W sumie siedem z dziewięciu medali należy do żołnierzy.

Mistrzostwa Europy w zapasach odbyły się na warszawskim Torwarze. Najwięcej radości gospodarzom przyniósł występ reprezentacji kobiet. Polki wywalczyły pięć medali, dwa srebrne i trzy brązowe, oraz zajęły trzecie miejsce w klasyfikacji medalowej kobiecego czempionatu. Tytuły wicemistrzyń Europy zdobyły: st. szer. Roksana Zasina w kategorii do 55 kg i Anhelina Łysak w kat. do 57 kg. Natomiast brązowe medale wywalczyły: szer. rez. Anna Łukasiak (-50 kg), szer. rez. Katarzyna Mądrowska (-62 kg) i szer. rez. Aleksandra Wólczyńska (-65 kg).

– To był znakomity występ naszych reprezentantek. Ciężka praca na treningach przyniosła efekty. Zdały też egzamin wspólne zgrupowania w Polsce z reprezentantkami innych krajów – mówi ppor. Piotr Krajewski, trener kadry narodowej kobiet w zapasach i jeden z opiekunów reprezentacji Wojska Polskiego w zapasach. Dzięki temu, że obóz przygotowawczy odbył się w kraju, można było uniknąć kłopotów związanych z podróżowaniem w okresie pandemii. – Nie musieliśmy nigdzie wyjeżdżać, a to do nas przyjeżdżały świetne zawodniczki, z którymi można było trenować. A i dla tych zapaśniczek, które szlifowały formę z naszymi reprezentantkami, mistrzostwa w Warszawie też były udane. Nic więc dziwnego, że coraz więcej ekip jest teraz chętnych przyjeżdżać na wspólne zgrupowania do Polski – dodaje szkoleniowiec.

Mistrzostwa w Warszawie przyniosły dobre wyniki także reprezentantom Polski w stylu wolnym. W Warszawie wywalczyli trzy medale: srebrny – szer. Krzysztof Bieńkowski (-65 kg) i brązowe – st. szer. Radosław Baran (-97 kg) i Eduard Grigorjew (-61 kg). – Radek i Krzysiek wreszcie stanęli na podium mistrzowskiej imprezy. Kilka razy byli blisko zdobycia medalu, ale zawsze coś im przeszkadzało, aby postawić kropkę nad „i”. W końcu im się to udało – przyznaje trener Krajewski. Oficer, który jest też trenerem koordynatorem w sekcji zapasów Wojskowego Klubu Sportowego Grunwald Poznań, ma również powody do radości. – Radek Baran i Ola Wólczyńska wywalczyli dla Grunwaldu pierwsze od czterech lat medale z mistrzowskiej imprezy. Ten ostatni, zresztą złoty, zdobyła na mistrzostwach Europy w 2017 roku st. kpr. Monika Michalik – dodaje ppor. Krajewski.

Czempionat w Warszawie zakończyła rywalizacja o medale w stylu klasycznym. Nasi „klasycy” zdobyli tylko jeden krążek. Srebro w kategorii do 67 kg wywalczył szer. Mateusz Bernatek. W walce o złoto zapaśnik z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i Atletycznego Klubu Sportowego Piotrków przegrał 2:7 z Serbem Mate Nemesem. Polak po walce czuł niedosyt i nie mógł sobie wybaczyć błędu popełnionego podczas pierwszej rundy, po którym rywal wykonał rzut przez ramię. W Warszawie Bernatek wywalczył swój pierwszy medal mistrzostw Europy. W swojej kolekcji ma też jeszcze bardziej cenne trofeum – srebro mistrzostw świata z 2017 roku.

W mistrzostwach Starego Kontynentu zorganizowanych w Warszawie w rywalizacji kobiet i mężczyzn medale wywalczyli reprezentanci 25 krajów. W łącznej klasyfikacji medalowej triumfowali Rosjanie, którzy zdobyli 13 złotych krążków, 5 srebrnych i 4 brązowe. Drugie miejsce zajęła Turcja (3 – 4 – 1), a trzecie Ukraina (2 – 2 – 9). Reprezentacja Polski z czterema srebrnymi i pięcioma brązowymi medalami zajęła 14. lokatę.

SZUS

autor zdjęć: Rafał Oleksiewicz / PZZ

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Śladami ojca
Krwawa noc pośród puszczy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Wszystkie misje AWACS-a
Flota Bayraktarów w komplecie
Zawsze gotowi do pomocy
Nowe zadania szefa SKW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Polki pobiegły po srebro!
Abramsy w pętli
„Grand Quadriga ‘24”
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Po przeprawie ruszyli do walki
They Will Check The Training Results in Combat
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Gry wojenne w szkoleniu
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Broń Hitlera w rękach AK
W obronie wschodniej flanki NATO
Orzeł dla bohaterów
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pływacy i maratończycy na medal
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Więcej hełmów dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO