moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nagroda nie tylko od dowódcy

Żołnierz niezawodowy będzie mógł otrzymać nagrodę finansową nie tylko od dowódcy jednostki, w której służy, ale także od przełożonego wyższego szczebla lub ministra obrony narodowej – to jedna z propozycji zmian w przepisach dotyczących wypłat nagród i zapomóg dla żołnierzy niezawodowych. W praktyce np. terytorialsa będzie mógł finansowo wyróżnić dowódca WOT. 

Wzorem żołnierzy pełniących służbę zawodową, na nagrody finansowe mogą liczyć także niezawodowcy. To np. żołnierze odbywający czynną służbę wojskową w formie ćwiczeń, przeszkolenia wojskowego czy pełniący terytorialną służbę wojskową. Nagrodę mogą otrzymać np. za wysokie wyniki w szkoleniu, wykonywanie zadań związanych z dużą odpowiedzialnością lub takich, które wykraczają poza zwykłe obowiązki służbowe. Obecnie nagrodę taką może żołnierzowi niezawodowemu przyznać jedynie dowódca jednostki wojskowej, w której dany żołnierz służy lub odbywa szkolenie. Inaczej jest w przypadku żołnierzy zawodowych – tu finansowe wyróżnienie wojskowy ma szansę otrzymać także od wyższego przełożonego lub ministra obrony narodowej.

MON postanowił ujednolicić przepisy i wprowadzić takie same procedury przyznawania nagród żołnierzom zawodowym i niezawodowym. – Ocena funkcjonowania zapisów obowiązującego rozporządzenia wskazała na potrzebę aktualizacji niektórych rozwiązań. Rozwój niezawodowych form pełnienia służby wojskowej, w tym w szczególności wojsk obrony terytorialnej przemawia za zwiększeniem kręgu osób uprawnionych do przyznawania nagród tym żołnierzom – uzasadniają przedstawiciele MON-u.

REKLAMA

Zmiana została też podyktowana doświadczeniami związanymi z czasem epidemii. Od samego jej początku terytorialsi są zaangażowani w działania związane ze zwalczaniem skutków występowania COVID-19. Zadania wykonują zwykle poza jednostkami, w których pełnią służbę, a ich zadania często wykraczają poza ich standardowe obowiązki służbowe. Obecnie nie ma jednak możliwości, by za trud włożony w takie działania nagrodził ich ktoś inny, poza dowódcą jednostki, w której służą.

Dlatego zmiany zakładają rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do przyznawania nagrody żołnierzom niezawodowym. Propozycje przewidują, że nagrodę będzie mógł przyznać również każdy przełożony dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz odbywa służbę niezawodową, a także minister obrony narodowej. Np. terytorialsi z różnych jednostek wojskowych oddelegowani poza macierzyste jednostki wojskowe do wykonywania zadań, będą mogli otrzymać nagrodę od wyższego przełożonego, czyli np. od dowódcy WOT. Zdaniem przedstawicieli MON-u takie rozwiązanie może wpłynąć na decyzję o podjęciu niezawodowej służby oraz motywować do wzorowego wykonywania obowiązków służbowych.

– Każda zmiana, która ujednolica zasady dla żołnierzy zawodowych i ochotników jest przyjmowana przez nas z zadowoleniem – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej. – W tym przypadku ważne jest rozszerzenie puli przełożonych uprawnionych do przyznawania nagród. Co istotne, konieczność takich zmian wymusiło życie, a konkretnie działania podczas walki z koronawirusem, kiedy to nasi żołnierze wykonywali obowiązki poza swoim stałym rejonem odpowiedzialności, będąc w dyspozycji dowódców innych brygad – dodaje.

W ślad za zmianami w projekcie dotyczącym nagród i zapomóg dla niezawodowców, zostanie też zmienione rozporządzenie w sprawie funduszu na te cele. Dzięki zmianom minister obrony narodowej zyska możliwość przydzielania środków na nagrody dowódcom jednostek wojskowych różnego szczebla, a nie tylko dowódcom jednostek, w których żołnierze odbywają służbę wojskową. Oznacza to, że szef resortu będzie mógł przekazać pieniądze np. dowódcy Rodzajów Sił Zbrojnych z jednoczesnym wskazaniem podziału tych środków na poszczególne jednostki wojskowe podległe temu dowódcy.

Zgodnie z decyzją budżetową MON z lutego tego roku fundusz na nagrody i zapomogi dla żołnierzy niezawodowych wyniósł 4 mln 898 tys. zł, w tym na nagrody przeznaczono 3 mln 918 tys. zł. Część pieniędzy trafiła już do terytorialsów. Nagrody otrzymali „za ponadprzeciętne zaangażowanie, dyspozycyjność i profesjonalizm w realizacji powierzonych zadań służbowych związanych ze zwalczaniem skutków występowania COVID-19”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 12 WBOT

dodaj komentarz

komentarze


Afganistan. Czas wracać do domu
 
Żołnierze bez testów z WF-u
Czołgi do ataku!
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Baczyński – poeta walki
Polscy żołnierze polecą na Islandię
23 medale żołnierzy na torze
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Szczyt NATO już w poniedziałek
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Przez sport do wojska!
Żołnierze wrócili do Polski
MSPO 2021 - serwis specjalny
Wybierz się na wojskowe studia
Course on Diplomacy
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Skała hartuje kawalerię
Defendery w komplecie
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Srebrna strzała na wschodniej flance
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rezerwista ochotnik też musi się starać
W jedynym słusznym kierunku
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Oczy specjalsów
Srebro dla wytrwałych
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Śladami walk 2 Korpusu
Emerytura wypłacana w … karmie
Sportsmenki z CWZS z brązowymi medalami
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
NATO na tropie dezinformacji
Skok na głęboką wodę
Symulator skoków ze spadochronem
Wojskowi mistrzowie szosy
Święto wojsk lądowych
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Współpraca i wspólna pamięć
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Misja, w której stawką było życie
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Techniki linowe dla wybranych
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Konkurs o Katyniu
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
W walce na dwa fronty – bez szans
Pomnik prawdy o Katyniu
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Tajfuny dla polskich okrętów
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Ogień nad Bałtykiem
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Ziemia z misji na pamiątkę
Black Hawki w GROM-ie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO