moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kwalifikacja? Może w czerwcu

Zwiększona zachorowalność i wskaźniki epidemiczne wskazują jednoznacznie, że przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej będzie dużym wyzwaniem. Dlatego podjęliśmy decyzję o możliwym przesunięciu terminu jej rozpoczęcia na 1 czerwca – zapowiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz. To już kolejna zmiana terminów w tej sprawie, którą wymusza pandemia COVID-19.

Plany zakładały, że kwalifikacja wojskowa rozpocznie się 25 stycznia i potrwa do końca kwietnia. Jednak, podobnie jak w ubiegłym roku, epidemia przekreśliła ten harmonogram. Ministrowie obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji znowelizowali więc rozporządzenie i zapisali, że cała procedura może odbyć się między 7 kwietnia a 23 lipca oraz 9 sierpnia i 19 listopada.

Oznacza to, że pierwsze powiatowe komisje lekarskie mogłyby zacząć pracę już za dwa tygodnie. Czy tak się stanie? – Śledzimy sytuację w kraju, zwiększona zachorowalność i wskaźniki epidemiczne jednoznacznie wskazują, że kwalifikacja będzie trudna do zrealizowania. Dlatego po konsultacji ze Sztabem Generalnym Wojska Polskiego i służbami sanitarnymi zdecydowaliśmy, że pierwsza tura kwalifikacji mogłaby rozpocząć się nie 7 kwietnia, a 1 czerwca i trwać do 23 lipca – zapowiedział wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz, podczas ostatniego posiedzenia senackiej Komisji Obrony Narodowej. Taką informację wiceszef MON-u przekazał także na odprawie z wojewodami.

REKLAMA

– Wszyscy zdajemy sobie sprawę z problemów, jakie mogą się pojawić przy organizacji kwalifikacji wojskowej. Może np. zabraknąć lekarzy w powiatowych komisjach, którzy cały czas są przecież zaangażowani w działania w walce z pandemią. Dlatego przesunięcie terminu to nie tylko rekomendacja, ale i zalecenie – wyjaśnia Wojciech Skurkiewicz w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl. Wiceminister dodaje, że nowy termin uwzględnia też okres matur. – Chcemy by młodzi ludzie skupili się na tym, żeby je zdać i nie stresowali się niepotrzebnie obowiązkiem stawienia się przed komisją – zapewnia przedstawiciel MON-u.

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem, ostateczną decyzję w sprawie terminu rozpoczęcia kwalifikacji wojskowej na terenie poszczególnych województw będą podejmować wojewodowie. Na podstawie tego samego dokumentu, drugi termin kwalifikacji ma zostać ogłoszony w lipcu. Wówczas można zostać wezwanym przed komisję lekarską w okresie od 9 sierpnia do 19 listopada.

W tym roku obowiązek stawienia się dotyczy 280 tys. osób. To przede wszystkim 19-latkowie urodzeni w 2002 roku. Wezwania otrzymają też mężczyźni tzw. roczników starszych – w wieku 20–24 lat (urodzeni w latach 1997–2001), którym do tej pory nie określono kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej oraz kobiety urodzone w latach 1997–2002, głównie absolwentki studiów lekarskich, pielęgniarskich czy ratownictwa medycznego.

Podczas kwalifikacji na terenie całego kraju będzie pracować 16 wojewódzkich komisji lekarskich oraz ok. 400 powiatowych.

Kwalifikacja wojskowa jest prowadzona od 2009 roku. Wzywając młodych ludzi przed komisje lekarskie, wojsko chce zebrać informacje o stanie ich zdrowia, aby ocenić zdolności do ewentualnej służby wojskowej, np. w razie zagrożenia bezpieczeństwa państwa.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. kpr. Aleksander Perz

dodaj komentarz

komentarze


Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
 
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
Specjalsi lądują w wodzie
Raki w Toruniu
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Kuźnie oficerskich kadr
Rumuński „Scorpion Spring”
Wyścig zbrojeń nie ustaje
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Misje kształtują charakter
Striking Power of Miecznik
Tygrysi zlot myśliwców
Jak wojsko walczy z pandemią
Polska stawia na fregaty Miecznik
„Defender” dotarł do Europy
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
AFN: Oktagon znów zapłonął
Kurs na dyplomację
Szczepimy się
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju orientalistów
MON robi zakupy amunicji
Enigma – skarb na oceanie
Nowe książeczki wojskowe
Cyborg in MultiCam
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Pomoc w walce z dezinformacją
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Piekło Berlina
To było wyzwanie dla wszystkich
Szczyt Grupy B9 w Rumunii
Walka z niewidzialnym wrogiem
Nowe wozy dla strażaków
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
„Czajka” po udanej operacji
Nagroda nie tylko od dowódcy
Afganistan. Czas wracać do domu
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Siła braterstwa
Kolejne OPW już od września
Wspólny wysiłek
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Course on Diplomacy
AFN znów w oktagonie
Co ze sprawdzianem z WF?
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Kwalifikacja? Może w czerwcu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO