moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego

Zwroty akcji, celne ciosy i walka w parterze – dziewiąta edycja gali Armia Fight Night dostarczyła kibicom wielu emocji. Odbyła się tym razem w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego, a w pięciu z dziesięciu walk wzięli udział żołnierze. Zwycięzcą wojskowej walki wieczoru został szer. Damian Kosiorek z 1 Brygady Pancernej, a Patryk Kaczmarczyk obronił tytuł mistrza AFN.

Najważniejszym punktem programu podczas dziewiątej edycji gali Armia Fight Night była walka o mistrzowską szablę AFN. Do rywalizacji o trofeum stanął Patryk Kaczmarczyk, zawodnik z Radomia, który zwyciężył podczas poprzedniej edycji turnieju, i bardziej doświadczony Paragwajczyk Edgar Davalos. Początkowo w walce w stójce dominował Davalos, jednak Kaczmarczyk szybko sprowadził przeciwnika do parteru i przejął nad nim kontrolę. W rezultacie pokonał Davalosa w trzeciej rundzie przez duszenie trójkątne rękoma. – To naprawdę twardy gość. Ciężko było mi skończyć tę walkę. Myślałem, że będzie trochę łatwiej – mówił Polak po odebraniu nagrody.

Nie mniej emocji dostarczyła wojskowa walka wieczoru. Wówczas w formule boksu w małych rękawicach zmierzyli się dwaj żołnierze z 1 Brygady Pancernej – szer. Damian Kosiorek (który w poprzedniej edycji gali pokonał przez TKO strongmana Sławomira Rawińskiego) oraz szer. Bartosz Włodarczyk. Tempo walki od początku narzucał Kosiorek, który znokautował przeciwnika już w pierwszej rundzie i to on właśnie z rąk gen. Jarosława Miki, dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych, odebrał nagrodę specjalną Ministerstwa Obrony Narodowej. – Zamiast walczyć technicznie, skoncentrowałem się na tym, aby jak najszybciej zakończyć walkę – ocenił zwycięzca po odebraniu nagrody.

W oktagonie stawił się także szer. Dawid „Karakan” Kareciński, żołnierz Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych, a także zapaśnik Śląska Wrocław oraz medalista mistrzostw świata i Europy. Podczas AFN zadebiutował w formule MMA od razu z sukcesem – pokonał pochodzącego z Libanu Rashada Kaddourę przez nokaut techniczny już w pierwszej rundzie. Podobny przebieg miała walka, w której zmierzyli się szer. Patryk Dubiela z 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej i Tomasz Kolcun. Kawalerzysta wygrał starcie minutę po jego rozpoczęciu przez TKO.

Takiego szczęścia nie mieli inni uczestnicy AFN w mundurach. Szer. Mateusz Pudło z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, który podczas ubiegłorocznej gali AFN pokonał Karola Skrzypka, tym razem przegrał starcie z Łukaszem Stankiem, zawodnikiem znanym z walk w ramach organizacji FEN oraz Spartan Night. Natomiast szer. Szymon Karolczyk z 12 Brygady Obrony Terytorialnej został pokonany przez Adriana Kępę, ratownika górniczego.

W pozostałych czterech walkach wzięli udział cywile. Mansur Azhiev pokonał Dominika Gierowskiego, a Shamad Erzanukaev – Sebastiana Decowskiego. Natomiast w walkach kobiet triumfowała Karolina Sobek, która wygrała z Klaudią Sygułą, a Aleksandra Więckowska musiała uznać zwycięstwo Magdaleny Żuchowskiej.

Zawodnikom kibicował m.in. gen. dyw. Jarosław Gromadziński, dowódca 18 Dywizji Zmechanizowanej, która jest partnerem Armia Fight Night już od pierwszej edycji turnieju. – Jestem zwolennikiem propagowania sportu. Chciałbym, aby w wojsku normą było trenowanie sztuk walki. Bo walka w bliskim kontakcie to szkoła życia i kuźnia charakterów. Uczy pokory wobec siebie i przeciwnika, a także jak radzić sobie ze swoimi słabościami – mówił „Polsce Zbrojnej” gen. dyw. Gromadziński. – Cieszę się, że w gali Armia Fight Night wzięli udział nie tylko żołnierze z naszej dywizji, lecz także z innych jednostek. To świadczy o tym, że w siłach zbrojnych jest duży potencjał – zaznaczył.

Zmagania żołnierzy obserwował także płk Tomasz Bartkowiak, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu DG RSZ. – MMA to połącznie wielu sztuk walki. Cieszy się coraz większą popularnością. Żołnierze, którzy stawili się na gali, pokazali, że warto trenować sztuki walki i być wzorem do naśladowania dla kolegów. Bo sprawność fizyczna to jeden z podstawowych elementów wojskowego rzemiosła – mówił pułkownik. Z kolei Andrzej Supron, prezes Polskiego Związku Zapaśniczego, zaznaczył, że każda forma walki jest bardzo emocjonująca. – Cieszę się, że Wojsko Polskie je rozwija w swoich szeregach. W końcu prawdziwy żołnierz to wojownik – podkreślił.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: sierż. Piotr Gubernat, Magda Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


„Ta ziemia do Polski należy…”
 
Serwis K9 w Polsce
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
NATO on Northern Track
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Abramsy w pętli
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Więcej hełmów dla żołnierzy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Pierwsi na oceanie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rajd ku czci saperów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Po przeprawie ruszyli do walki
Armia Andersa w operacji „Honker”
Krwawa noc pośród puszczy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Na straży nieba
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Pierwsza Drużyna” na start
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Wojna w świętym mieście, epilog
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Polska wiktoria na Monte Cassino
I zdobyliśmy!
Gry wojenne w szkoleniu
Flota Bayraktarów w komplecie
Polki pobiegły po srebro!
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
W obronie wschodniej flanki NATO
Pytania o europejską tarczę
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Orzeł dla bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowe Oscary przyznane!
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Śladami ojca
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO