moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy saksofon do wzięcia

Chcesz założyć orkiestrę, ale nie masz instrumentów? W realizacji planów może pomóc… wojsko. Właśnie rusza nabór wniosków o nieodpłatne przekazanie sprzętu wycofywanego z armii. Do wzięcia są m.in. instrumenty muzyczne, ale też koszarowe łóżka i menażki. Wnioski mogą składać tylko ci, których działalność jest związana z obronnością państwa lub promocją sił zbrojnych.

Fot. Orkiestra Wojskowa w Rzeszowie

Nabór wniosków o nieodpłatne przekazanie powojskowego mienia jest organizowany cyklicznie. W ten sposób można się stać właścicielem wycofywanego z armii sprzętu, wyposażenia, a także umundurowania. Chodzi o m.in. różnego rodzaju kuchnie polowe, zasobniki, pojazdy. Jest tylko jedno ale… – To oferta skierowana do konkretnych grup, których działalność jest związana z obronnością państwa i siłami zbrojnymi oraz porządkiem i bezpieczeństwem publicznym. Wnioski mogą więc składać np. stowarzyszenia i organizacje proobronne, szkoły z klasami mundurowymi, wojskowe muzea i instytucje kultury – wyjaśnia ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Każdy, kto zdecyduje się złożyć wniosek, musi szczegółowo udokumentować rodzaj działalności, w tym podejmowanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat inicjatyw, przedsięwzięć czy projektów związanych z obronnością lub bezpieczeństwem. Trzeba także opisać przebieg dotychczasowej współpracy wnioskodawcy z MON-em. Niezbędne jest podanie informacji, na jaki cel zostanie przeznaczone otrzymane mienie. – Można tu wskazać np. szkolenia proobronne, promocję służby wojskowej, podtrzymywanie tradycji narodowych i patriotycznych, wsparcie przedsięwzięć aktywizujących społeczeństwo do budowy obywatelskiego zaplecza sił zbrojnych czy działalność na rzecz byłych żołnierzy i weteranów – wymienia ppłk Krzyżanowski.

Konie, kuchnie i mundury

Tylko w tym roku Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” zorganizowało pięć naborów. W pierwszym na liście przedmiotów do wzięcia były głównie elementy umundurowania, w tym spodnie, buty i kurtki. W drugim – konie wierzchowe przekazywane przez Pułk Reprezentacyjny.

Fot. JS 4051 Włocławek

– W takich naborach bierzemy udział cyklicznie. Otrzymaliśmy już m.in. lornetkę, noże spadochronowe, mundury, plecaki, hełmy kuloodporne kevlarowe. Dzięki temu jesteśmy w stanie wyposażyć od stóp do głów osoby wstępujące w nasze szeregi – mówi Krzysztof Wójcik, dowódca Stowarzyszenia Jednostki Strzeleckiej z Włocławka. – Udało nam się pozyskać Fiata Ducato i łódź motorową, którą przywróciliśmy do pełnej sprawności. Ostatnio dostaliśmy też przyczepę, którą chcemy wykorzystywać do transportu namiotów, agregatów i kuchni polowych na organizowane przez nas szkolenia i obozy – dodaje i zapewnia, że nigdy nie składają wniosku tylko dlatego, że mienie jest za darmo. – Często trzeba je odebrać z odległych miejsc, w grę wchodzą więc koszty transportu. Trzeba też zainwestować w naprawę czy usprawnienie sprzętu, przechowywanie, ewentualne przeglądy i ubezpieczenia. Dlatego wnioski składamy z rozwagą – zauważa Wójcik.

W ramach trzeciego i czwartego naboru można było otrzymać m.in. samochody ratowniczo-gaśnicze Star (trafiły do Ochotniczej Straży Pożarnej w Serpelicach i Chudowoli), łódź wiosłową (otrzymała ją Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Organizacji Proobronnej Bizon z Solca Kujawskiego), samochód ciężarowo-osobowy Honker (został przekazany jednostce Poszukiwawczo-Ratowniczej w Złotoryi) i kuchnie polowe (MON przyznało je m.in. Zakładowi Doskonalenia Zawodowego w Kielcach i Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu).

Są instrumenty – będzie orkiestra

– Teraz rozpatrujemy wnioski złożone w piątym naborze. Tu w ofercie znalazł się przede wszystkim ciężki sprzęt z przeznaczeniem na cele muzealne. Chodzi m.in. o samoloty szkolno-treningowe TS-11 Iskra, kołowy transporter opancerzony SKOT, makietę czołgu T-55, armatę przeciwpancerną kalibru 76 mm wz. 42. Łączna wartość tego sprzętu to ponad 218 tys. zł – mówi ppłk Krzyżanowski.

Stowarzyszenie Jednostki Strzeleckiej z Włocławka z powojskowego mienia pozyskało m.in. łódź motorową. Strzelcy przywrócili ją do pełnej sprawności. Fot. JS 4051 Włocławek

Jednocześnie został ogłoszony szósty w tym roku nabór na powojskowe mienie. Tym razem do zdobycia są głównie instrumenty muzyczne: flety, klarnety, puzony, saksofony, trąbki, tuby oraz, mający najwyższą wartość, róg – waltornia Hans z 1999 roku (1829 zł.). Chętni mogą też ubiegać się o nieodpłatne przekazanie radiotelefonów, menażek ze stali nierdzewnej i łóżek koszarowych. Zainteresowane udziałem w tym naborze jest Stowarzyszenie Jednostki Strzeleckiej. – We Włocławku oprócz Wojskowej Komendy Uzupełnień nie ma wojska, więc różnego rodzaju uroczystości odbywają się bez mundurowej oprawy muzycznej. Do naszej jednostki dołączyły ostatnio osoby grające w dętych orkiestrach strażackich, dlatego myślimy o założeniu własnej orkiestry strzeleckiej, która mogłaby muzycznie i zgodnie z ceremoniałem uświetniać wydarzenia w mieście – mówi Krzysztof Wójcik.

Wnioski należy przysłać do 6 listopada. Można to zrobić elektronicznie za pośrednictwem skrzynki podawczej Platformy Usług Administracji Publicznej Ministerstwa Obrony Narodowej (ePUAP) lub w formie tradycyjnej (na adres: dyrektor Biura ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, ul. Dymińska 13, 00-909 Warszawa. Z dopiskiem „Wniosek o nieodpłatne przekazanie mienia ruchomego – nabór wniosków nr 6/2020/BdsPZŻRP”).

Po zakończeniu naboru wszystkie dokumenty zostaną przeanalizowane przez Komisję ds. Przekazywania Mienia Ruchomego Skarbu Państwa. Decyzja o tym, do kogo trafią oferowane przedmioty, zostanie ogłoszona w ciągu 60 dni na portalu gov.pl.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Orkiestra Wojskowa w Rzeszowie, JS 4051 Włocławek

dodaj komentarz

komentarze


MSPO 2021 - serwis specjalny
 
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Święto wojsk lądowych
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
23 medale żołnierzy na torze
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Srebro dla wytrwałych
Misja, w której stawką było życie
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Czołgi do ataku!
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Konkurs o Katyniu
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Tajfuny dla polskich okrętów
Śladami walk 2 Korpusu
Wojsko dla mediów, media dla wojska
W walce na dwa fronty – bez szans
Course on Diplomacy
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Techniki linowe dla wybranych
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Żołnierze wrócili do Polski
Black Hawki w GROM-ie
Oczy specjalsów
W jedynym słusznym kierunku
Symulator skoków ze spadochronem
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Przez sport do wojska!
Wybierz się na wojskowe studia
Srebrna strzała na wschodniej flance
Defendery w komplecie
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Skok na głęboką wodę
Pomnik prawdy o Katyniu
Ogień nad Bałtykiem
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Współpraca i wspólna pamięć
Wojskowi mistrzowie szosy
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Emerytura wypłacana w … karmie
Baczyński – poeta walki
Wyścig zbrojeń nie ustaje
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Sportsmenki z CWZS z brązowymi medalami
Żołnierze bez testów z WF-u
Afganistan. Czas wracać do domu
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Ziemia z misji na pamiątkę
Skała hartuje kawalerię
Jaki będzie nowy rok akademicki?
NATO na tropie dezinformacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO