moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kabina do zadań specjalnych

Jest mobilna, lekka i łatwa w obsłudze, a dzięki systemowi specjalnych filtrów umożliwia izolację osób chorych na COVID-19. To cechy kabiny, którą podczas kieleckich targów zaprezentowała Lubawa SA. Produkt jest dedykowany placówkom medycznym, ale może sprawdzić się także w domach pomocy społecznej, szkołach czy na lotniskach.

Kabina izolacyjna, którą podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego zaprezentowała Lubawa SA, ma kształt sześcianu. Wewnątrz, na powierzchni niecałych 10 metrów sześciennych, została wydzielona strefa dla pacjenta, a także przedsionek, w którym pracownicy placówek zdrowia mogą przygotować się do opieki nad chorym – ubrać odzież ochronną oraz pozostawić ją do późniejszej dekontaminacji. Dzięki temu, że kabina jest wykonana z przezroczystego tworzywa – jest ono podwieszane na aluminiowym stelażu – personel może obserwować pacjenta, nie wchodząc do izolatorium. W jednej ze ścian znajdują się otwory techniczne, które umożliwiają podłączenie zasilania aparatury medycznej. Co istotne, kabina została wyposażona w system umożliwiający przepływ powietrza, jego filtrację, a także monitorowanie poziomu dwutlenku węgla.

Marcin Kubica, prezes Lubawy, wyjaśnia, że opracowanie produktu to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez pracowników placówek medycznych. – W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w wielu miejscach pojawiła się konieczność utworzenia stref do izolowania chorych osób. Często do tego celu przystosowywano sale szpitalne, jednak wiązało się to z ograniczeniem liczby miejsc dla pacjentów – mówi. – Opracowana przez nas kabina może być rozstawiona nad łóżkiem nosiciela wirusa nawet w wieloosobowej sali bez ryzyka narażenia zdrowia innych osób znajdujących się w pomieszczeniu – zaznacza.

Ale szpitale to niejedyne miejsce, gdzie sprawdzi się kabina. Jest ona mobilna, lekka, a jej montaż trwa zaledwie kilka minut, przez co może być wykorzystywana na przykład w domach pomocy społecznej, w szkołach czy na lotniskach. – W takich miejscach izolatoria powstają po prostu w pomieszczeniach, jakimi dysponuje dana placówka, jednak zazwyczaj nie mają one odpowiedniego systemu wentylacji, więc wirus się w nich po prostu rozprzestrzenia – mówi prezes.

Oczywiście idea samej kabiny nie jest nowością. Takie rozwiązania były już wykorzystywane na świecie, między innymi podczas walki z epidemią eboli. Podobny produkt w swojej ofercie posiada jedna z izraelskich firm. – Ma on niestety jedną wadę – bardzo wysoką cenę. Nam udało się opracować o wiele tańsze rozwiązanie, w dodatku wyłącznie siłami polskiego przemysłu – podkreśla Kubica.

Podczas opracowywania kabiny Lubawa współpracowała między innymi ze znajdującą się w Polsce fabryką Nederman, która dostarczyła system filtracji powietrza, a także z Instytutem Technologii Bezpieczeństwa „MORATEX”, który przebadał produkt i certyfikował go zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. – Warto zaznaczyć, że zazwyczaj cała procedura wdrożenia takiego produktu trwa nawet kilka lat, a nam udało się zrealizować cały proces w zaledwie trzy miesiące – podkreśla przedstawiciel Lubawy.

Opracowanie kabiny to niejedyne działanie firmy na rzecz walki z pandemią. Lubawa przystosowała także produkowane przez siebie namioty, które służą jako miejsce remontu wojskowych pojazdów w warunkach polowych, by można było w nich przeprowadzać dekontaminację karetek. Namioty z Lubawy były też wykorzystywane do organizacji stref triażu w placówkach medycznych oraz mobilnych punktów test and go, w których żołnierze wojsk obrony terytorialnej pobierali wymazy od osób podejrzewanych o to, że są nosicielami koronawirusa.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Lubawa SA

dodaj komentarz

komentarze


Cień atomowej zagłady
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Broń Hitlera w rękach AK
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ameryka daje wsparcie
WAM wraca po latach
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
By Polska była bezpieczna
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Przysięga w Limanowej
Układ nerwowy Mieczników
Nie szpital, a instytut
„Ryś” z laserem
Piedimonte – samobójcza misja
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Zawsze gotowi do pomocy
Po śladach polskich bohaterów
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Pokazali bojowego ducha
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
They Will Check The Training Results in Combat
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Nowe zadania szefa SKW
Mobilne dowodzenie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Serwis K9 w Polsce
NATO on Northern Track
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO