moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

16 Dywizja najlepsza!

Reprezentacja 16 Dywizji Zmechanizowanej w piłce nożnej okazała się najlepsza w rywalizacji o Puchar Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W finałowym spotkaniu żołnierze z olsztyńskiej jednostki pokonali 3-1 reprezentację 12 Dywizji Zmechanizowanej. W meczu o III miejsce pomiędzy zespołami 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i 18 Dywizji Zmechanizowanej lepsi okazali się ci pierwsi zwyciężając 3-0.

Finałowy turniej rozgrywek o Puchar Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego został rozegrany w Bydgoszczy na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka. W eliminacjach najlepsze okazały się drużyny czterech dywizji wojsk lądowych. W meczu finałowym spotkały się drużyny 16 Dywizji Zmechanizowanej i 12 Dywizji Zmechanizowanej, a o III miejsce rywalizowały zespoły z 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej.

Mecz, w którym stawką był Puchar Szefa SGWP, był bardzo zacięty i wyrównany. Dopiero w 60. minucie pierwszą bramkę zdobył Marcin Denert z 16 Dywizji Zmechanizowanej. Na 2-0 podwyższył w 85. minucie spotkania Sebastian Zajączkowski. Odpowiedź ze strony 12 Dywizji Zmechanizowanej była błyskawiczna. Już trzy minuty później bramkę kontaktową zdobył Jakub Tarka. Ostatnie minuty meczu dostarczyły kibicom wielu emocji. I choć ekipa ze Szczecina ze wszystkich sił starała się wyrównać, to gola na 3-1, pieczętującego zwycięstwo 16 DZ, zdobył w 94. minucie Paweł Dymiński.

Emocji nie brakowało również w meczu o III miejsce. I choć mecz był bardzo zacięty, to wyraźnie przeważali w nim „pancerniacy” z 11 LDKPanc, zwyciężając 3-0. Bramki zdobyli: kpr. Marek Homik (w 6. minucie) oraz dwie szer. Łukasz Przątka (w 12. i 69. minucie).

Podczas turnieju przyznano także wyróżnienia indywidualne. Królem strzelców ligi został st. szer. Marcin Gozdal z 12 DZ. Najlepszym zawodnikiem rozgrywek został natomiast wybrany szer. Mateusz Hałambiec z 11 LDKPanc, a najlepszym bramkarzem – st. szer. Karol Murawski z 16 DZ. – Każdy z uczestniczących w lidze żołnierzy musiał poświecić sporo wysiłku. Nie tylko, by przygotować się jak najlepiej piłkarsko, lecz także aby pogodzić to wszystko z obowiązkami służbowymi. Chwała im za to ogromna – podkreślał ppłk Piotr Barczak, szef Wydziału Wychowania Fizycznego i Sportu IWspSZ.

Decyzją gen. Rajmunda Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, rok 2020 jest rokiem kultury fizycznej i sportu. Jednym z wydarzeń, które miały podkreślić sportowy wymiar służby wojskowej, były zorganizowane po raz pierwszy w historii piłkarskie rozgrywki ligowe. Zwieńczeniem zmagań wojskowych drużyn był turniej finałowy, a nagrodą Puchar Szefa Sztabu Generalnego WP. – Zdecydowaliśmy się na piłkę nożną, ponieważ to gra dla wszystkich. Każdy może wystartować w tych zawodach, każdy może pokazać, na co go stać. To jest sport, który kształtuje podejście zespołowe, a rywalizacja daje oderwanie się od wojskowej rzeczywistości, od rzeczywistości poligonowej, rzeczywistości koszar – wyjaśnia płk Janusz Misiak z Zarządu Planowania Użycia Sił Zbrojnych i Szkolenia P-3/P-7 Sztabu Generalnego WP.

Jesienią ubiegłego roku do piłkarskiej rywalizacji przystąpiło 11 drużyn. W tzw. grupie wschodniej rywalizowało pięć drużyn: 16 Dywizja Zmechanizowana, 18 Dywizja Zmechanizowana, 3 Flotylla Okrętów, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych i 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego. W skład grupy zachodniej weszły: 11 Dywizja Kawalerii Pancernej, 12 Dywizja Zmechanizowana, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, 1 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego i Dowództwo Garnizonu Warszawa. Od września 2019 do września 2020 roku rozegrano łącznie 29 spotkań, w których strzelono 113 bramek. Ostatecznie do finałowego turnieju w Bydgoszczy (na stadionie im. Zdzisława Krzyszkowiaka) zakwalifikowały się drużyny 16 Dywizji Zmechanizowanej i 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej i 12 Dywizji Zmechanizowanej.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze


Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
 
I zdobyliśmy!
Armia Andersa w operacji „Honker”
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Po przeprawie ruszyli do walki
Układ nerwowy Mieczników
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Pytania o europejską tarczę
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Pierwsi na oceanie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Mobilne dowodzenie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Rajd ku czci saperów
Na straży nieba
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ameryka daje wsparcie
Polki pobiegły po srebro!
NATO on Northern Track
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal
Abramsy w pętli
Wojskowe Oscary przyznane!
„Ta ziemia do Polski należy…”
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Serwis K9 w Polsce
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Gry wojenne w szkoleniu
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Orzeł dla bohaterów
Bohater odtrącony
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Pierwsza Drużyna” na start
Zmiany w dodatkach stażowych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Śladami ojca
Polska wiktoria na Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO