moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Walki maczkowców o Küstenkanal

15 kwietnia 1945 roku 1 Dywizja Pancerna ruszyła do natarcia na Kanał Nadbrzeżny na terenie Niemiec. Przeszkoda okazała się bardzo silnie broniona. Dopiero po kilku dniach ciężkich walk, dzięki silnemu wsparciu lotnictwa i artylerii, Dywizja sforsowała kanał. Żołnierzom gen. Stanisława Maczka zostało jeszcze zdobycie bazy marynarki w Wilhelmshaven.


Odjazd czołgów Cromwell VII szwadronu sztabowego. Na czołgu z prawej od lewej: gen. Stanisław Maczek, rotmistrz T. Wysocki. Fot.: Datka Czesław / NAC

„Polacy weszli do akcji na wszystkich frontach, 2 Korpus rozpoczął ofensywę, Dywizja Pancerna idzie naprzód, Amerykanie za Łabą – o 65 mil od Berlina. Żołnierz polski na ziemi niemieckiej” – napisał 13 kwietnia 1945 roku wydawany w Wielkiej Brytanii „Dziennik Polski i Dziennik Żołnierza”.

Kilka dni wcześniej rozpoczęła się wiosenna ofensywa aliantów na północnym odcinku frontu zachodniego. Brała w nim udział 1 Dywizja Pancerna pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. W 1944 roku polska jednostka po przebyciu szlaku bojowego we Francji, Belgii i Holandii, stoczeniu m.in. bitwy pod Falaise i wyzwoleniu wielu miejscowości, w tym Gandawy i Bredy, zatrzymała się w listopadzie nad rzeką Mozą. – Pancerniacy zajęli stanowiska na zimę, z zadaniami obrony zdobytych terenów, dozbrojenia się i szkolenia – mówi Marcin Lewicki, historyk II wojny.

Z początkiem kwietnia 1945 roku 1 Dywizja wchodząca w skład 2 Korpusu Kanadyjskiego wyruszyła w kierunku Niemiec i wkroczyła na terytorium III Rzeszy. Niedługo po przekroczeniu granicy maczkowcy otrzymali zadanie zdobycia niemieckiej bazy morskiej w Wilhelmshaven. Bezpośredni atak na bazę miała przeprowadzić nacierająca po prawej stronie Polaków 4 Dywizja Kanadyjska, natomiast pancerniacy dostali zadanie natarcia w kierunku miejscowości Emden.

Pierwszą poważną przeszkodą na drodze do zwycięstwa okazał się Kanał Nadbrzeżny (Küstenkanal), łączący rzekę Hunte z Kanałem Dortmund – Ems. Żołnierzom gen. Maczka nie udało się sforsować go z marszu. – Szerokiej na 20 metrów przeszkody bronili dobrze okopani na północnym brzegu niemieccy strzelcy, którzy nacierających Polaków przywitali ogniem z broni maszynowej, moździerzy i armat – opowiada historyk. Natarcie utrudniał też bagnisty i grząski teren. „Nie byłoby przesadą określić, że topiliśmy się w błocie, szczególnie czołgi i działa samobieżne, zrywające gąsienicami cienką warstwę torfu i zagłębiające się w ciemną maź błota”, zapisał gen. Maczek we wspomnieniach „Od podwody do czołga”.

Pancerniacy ruszyli do ataku na kanał 15 kwietnia. Natarcie utknęło jednak pod ogniem niemieckich jednostek piechoty, które podjęły zażartą walkę. Wówczas gen. Maczek przerwał operację. Dla wzmocnienia natarcia dowódca ściągnął dodatkowe jednostki artylerii, strzelców i wojsk pancernych. Wsparcia Polakom miało udzielić też alianckie lotnictwo.

19 kwietnia 1 Dywizja ponowiła atak w kierunku kanału. Zaczęto od ostrzału pozycji wroga z broni maszynowej i artylerii. Potem Niemców ostrzelały alianckie myśliwce. – Po kilkudziesięciu minutach walk z udziałem m.in. czołgów i miotaczy ognia, Polakom udało się przełamać niemiecką obronę – podaje Lewicki. Po zdobyciu kanału pancerniacy ruszyli w kierunku bazy Kriegsmarine. W tym czasie zmieniło się zadanie dywizji. Zgodnie z nowym rozkazem kierunek na Emden przekazano oddziałom kanadyjskim, natomiast 1 Dywizji miały atakować Wilhelmshaven.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Datka Czesław / NAC

dodaj komentarz

komentarze


Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
 
Broń Hitlera w rękach AK
Na straży nieba
Polska wiktoria na Monte Cassino
Polki pobiegły po srebro!
Flota Bayraktarów w komplecie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Śladami ojca
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Grand Quadriga ‘24”
Abramsy w pętli
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Cień atomowej zagłady
Po śladach polskich bohaterów
Nie szpital, a instytut
Zawsze gotowi do pomocy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Pływacy i maratończycy na medal
Wojna w świętym mieście, epilog
Układ nerwowy Mieczników
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Ameryka daje wsparcie
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
NATO on Northern Track
Nowe zadania szefa SKW
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO