Pokonywanie terenu różnymi sposobami, kontakt ogniowy, nieustanna praca na mapie i w sekcjach, udzielanie pierwszej pomocy medycznej na polu walki. To zaledwie część zadań, z którymi muszą zmierzyć się na poligonie w Wędrzynie, terytorialsi służący w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Tym razem egzamin z „pętli taktycznej” to podsumowanie wiedzy i umiejętności, jaką żołnierze zdobyli w ciągu roku szkolenia. Sprawdzian odbył się 12. grudnia na terenie poligonu w Wędrzynie. W szkoleniu brali udział żołnierze ze śremskiego oraz leszczyńskiego batalionu. Dowódcy podwyższyli swoim podwładnym poprzeczkę, bo egzamin trwał aż 30 godzin. Dla wielkopolskiej brygady to już druga, tego typu weryfikacja lecz pierwsza na Ziemi Lubuskiej.
Minione dwa tygodnie podczas szkolenia zintegrowanego okazały się bardzo produktywne dla żołnierzy 12WBOT. Test rozpoczął się o świcie od alarmu, który oznaczał, że trzeba sprawnie, w sekcjach (sekcja-12 żołnierzy) przemieścić się z miejsca zakwaterowania do rejonu alarmowego, gdzie postawiono żołnierzom zadania. Żołnierze musieli m.in. sprostać wyzwaniom, jakie zaplanowali dowódcy, m.in. wykonywanie pojedynczego okopu do postawy leżącej, strzelanie, marsze ubezpieczone, zrywanie kontaktu ogniowego, ewakuacja rannego z pola walki oraz udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Żołnierze działają sami, jednak są obserwowani przez „ducha” – instruktora, który z ukrycia sprawdza trafność podejmowanych decyzji i reakcje.
„Pętla taktyczna” jest bardzo wymagającym egzaminem. Składa się z 18 zadań. Podczas szkolenia zintegrowanego na poligonie, sprawdzamy, czego dotąd nauczyli się nasi żołnierze. Podwyższamy poprzeczkę. Obserwowaliśmy działania żołnierzy w sekcjach i to, jak radzą sobie na polu walki. Muszę przyznać, że jestem zadowolony z osiągnięć moich podwładnych – mówi ppłk Dariusz Wyrzykowski, dowódca 125 batalionu lekkiej piechoty w Lesznie, dowódca zgrupowania poligonowego w Wędrzynie.
Tego samego dnia, „pętlę taktyczną” zdawała pierwsza grupa terytorialsów, która zasili szeregi nowego, 151 blp w Skwierzynie. To żołnierze, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Każdy z nich ma za sobą żołnierską przeszłość. Ich szkolenie trwało osiem dni. W przyszłości zostaną instruktorami i będą szkolić mniej doświadczonych kolegów.
Tekst: ppor. Anna Jasińska
autor zdjęć: DWOT
komentarze