moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko dla Filipa

6-letni Filip ma skomplikowaną wadę serca. Kosztowną operację ratującą życie zdecydowali się przeprowadzić lekarze z Bostonu. W zbiórkę pieniędzy na ten cel zaangażowały się tysiące osób. Okazało się jednak, że chłopiec nie może podróżować rejsowym samolotem. Wtedy pomoc zadeklarowało MON. Dziś Filip wyleciał na Bostonu na pokładzie rządowego Gulfstreama.

 

Sześciolatek z Brwinowa od urodzenia zmaga się ze skomplikowaną wadą serca. Dzielny malec ma za sobą już siedem operacji na otwartym sercu. Potrzebna jest kolejna, ratująca życie. Jej przeprowadzenia podjęli się lekarze z Boston’s Children Hospital. Potrzebną kwotę rodzina uzbierała na portalu crowdfundingowym.

Termin operacji lekarze wyznaczyli na 7 października. Okazało się jednak, że ze względu na swój stan zdrowia Filip nie może lecieć za ocean rejsowym samolotem. Wtedy swoją pomoc zadeklarowało wojsko. Gdy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej dowiedział się z mediów o sytuacji chłopca, postanowił zaangażować się w organizację specjalistycznego, medycznego przelotu do USA.

Dziś rano Filip razem ze swoimi rodzicami poleciał do Bostonu rządowym Gulfstreamem. Razem z nim na pokładzie są lekarze, pielęgniarka anestezjologiczna i ratownik medyczny z Wojskowego Zespołu Ewakuacji Medycznej z Krakowa. Dzięki temu w trakcie lotu chłopiec ma zapewnioną najlepszą, fachową opiekę medyczną.

Maszynę pilotują woskowi piloci z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie. – Samolot służy na co dzień do przewozu dorosłych pasażerów. Dziś, specjalnie dla Filipa jeden z foteli wyposażyliśmy w specjalną matę, dzięki której nasz mały pasażer może czuć się wygodnie i bezpiecznie – mówi płk pil. Stanisław Kondrat, dowódca 1 Bazy Lotnictwa Transportowego w Warszawie.

Ale to nie jedyne, co zrobili piloci, by uprzyjemnić Filipowi lot. By zmniejszyć jego niegodności związane z długą podróżą, rządowa maszyna leci na niższym niż zazwyczaj pułapie. – Dla zdrowego człowieka dyskomfort związany z panującym w kabinie ciśnieniem nie jest aż tak bardzo odczuwalny. Inaczej wygląda sytuacja, gdy pasażerem jest osoba chora. By Filip jak najmniej odczuwał te niegodności, dziś piloci lecą na wysokości 11-12 tysięcy metrów – dodaje płk Kondrat.

Lot za ocean ma potrwać około 9 godzin. Według planu maszyna powinna wylądować w Bostonie o 12.15 czasu miejscowego (w Polsce będzie wtedy 16.15). Po operacji Filip tym samym samolotem wróci do Polski.

– Chcę wszystkim podziękować za zaangażowanie, wsparcie, tysiące dobrych słów. Dzięki Wam największe marzenie Filipka o zdrowiu, już niebawem się spełni. W tym wypadku każde dziękuję to za mało. Uratowaliście życie mojego dziecka! – napisała na stronie zbiórki mama Filipa.

Wojsko pomaga w różnych sytuacjach, nie tylko tych związanych stricte z obronnością. Żołnierze chętnie wspierają społeczne akcje i współpracują z fundacjami pomagającymi małym pacjentom. Angażują się też w oddawanie krwi, akcje rejestracji dawców szpiku kostnego, zbiórki środków pieniężnych na rehabilitację czy specjalistyczne leczenie. Od wielu lat wojskowi lotnicy wykonują loty na rzecz polskiej transplantologii, pełniąc dyżury w ramach „Akcji Serce”. Ostatnio, dzięki decyzji premiera Mateusza Morawickiego piloci z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego mogli zapewnić przelot siatkarzy polskiej reprezentacji na półfinał Mistrzostw Europy do Lublany.

PG

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Młot na dyktatora
 
Defilada powraca!
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
Biały Dom o polskich MiG-ach
„Hubal” bije Niemców
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Startuje „Jaskółka”
NATO patrzy na wschód
Karą mogła być tylko śmierć
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Medic on the Battlefield
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Kormorany, czyli praca zespołowa
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
Śladem profesjonalistów
Nowatorskie manewry Marszałka
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Kraby strzelały w Danii
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Great Game on the Sea
Wojna w świecie popkultury
Cegiełka na morzu
Wspólne zakupy amunicji
Air Policing piątej generacji
Polski wkład w „Wisłę”
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
To dobra ustawa dla wojska
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
Natowski dialog operacyjny
Więcej Bystrych dla armii
GROM szuka odważnych
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
NATO podsumowało 2022 rok
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Celne oko strzelców CWZS-u
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Na trasie legendarnego biegu
Będziemy produkować więcej amunicji
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Na ratunek „Rudemu”
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Słowo czekisty
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
Pod okiem rangersów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
F-35 w powietrzu
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO