moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolektywna obrona

Amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon podpisał z natowską agencją NSPA-NATO Support and Procurement Agency kontrakt na modernizację zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot. Państwem, które unowocześni swoją broń do najnowszego standardu „3+”, są Niemcy. Wartość umowy to 105,5 mln dolarów. Ktoś powie, że nie ma czym się emocjonować, bo kontrakty zbrojeniowe sięgają miliardów. Wystarczy wspomnieć sumę 34 mld dolarów, jakie zapłacą Amerykanie za 478 samolotów F-35. Wydanie stu milionów nie jest wielkim wydarzeniem, jednak relatywnie nieduża wartość umowy nie oznacza, że jest ona mało ważna. Wręcz przeciwnie!

Fakt, że Niemcy będą przynajmniej do 2035 roku używać prawie identycznych systemów antyrakietowych, jakie w 2022 roku dotrą do Polski, to więcej niż dobra wiadomość. Zarówno dla naszego kraju, jak i całej wschodniej ściany NATO. Siłą Sojuszu Północnoatlantyckiego jest bowiem wspólnota, interoperacyjność, identyczne procedury oraz podobne (jeśli nie takie same) systemy uzbrojenia.

Obecnie w naszym rejonie Europy bronią zdolną strącać wrogie pociski balistyczne oraz manewrujące dysponują tylko Niemcy oraz Amerykanie, jeśli akurat ćwiczą nad Renem, Wisłą albo u Bałtów. Czy to wystarczy Sojuszowi na wypadek konfliktu? Wątpię. Właśnie dlatego nie tylko Polska, ale także Rumunia i nienależąca do NATO Szwecja w najbliższych latach będą wprowadzać do służby zestawy antyrakietowe Patriot. Wszystkie w najnowszej konfiguracji „3+” (Polska dodatkowo z systemem dowodzenia IBCS), czyli takie, które mogą używać nie tylko klasycznych pocisków GEM-T o zasięgu około 160 km z głowicami odłamkowymi, ale również najnowszych rakiet do zestawów Patriot, czyli PAC-3 MSE, które w odróżnieniu od innych modeli nie tylko niszczą cele energią kinetyczną, ale mogą także manewrować przy przeciążeniach sięgających 30 G. Ma to niebagatelne znaczenie szczególnie przy zwalczaniu nisko lecących rakiet manewrujących.

Niemcy zdecydowali się na modernizację swoich zestawów Patriot do standardu „3+” właśnie po to, aby wprowadzić do służby pociski PAC-3 MSE (w lipcu podpisali wart 400 mln dolarów kontrakt na zakup 50 takich pocisków). W starszych wersjach wyrzutni Patriot nie mogli ich bowiem używać.

Reasumując, wspólna broń to wspólna siła. Kiedy my, Niemcy, Szwedzi, Rumunii oraz Amerykanie, a być może także Grecy, Holendrzy i Hiszpanie (którzy również mają w uzbrojeniu Patrioty), staniemy razem na polu walki, dużo łatwiej będzie zorganizować sojuszniczą logistykę. Mówiąc kolokwialnie podzielić się zapasami amunicji, gdy zajdzie taka potrzeba. A pewnie zajdzie, bo dostawy amunicji zza oceanu naprawdę mogą mieć opóźnienia w czasie wojny.

Na marginesie warto wspomnieć również o tym, że Polska na niemieckiej modernizacji zestawów Patriot skorzysta jeszcze w inny sposób – gospodarczy. W unowocześnionych wyrzutniach znajdą się bowiem elementy produkowane w polskich firmach. Na pewno wytwarzanie przez Teldat podzespoły systemu łączności oraz być może także anteny IFF produkowane przez PIT-Radwar. Mały sukces, a cieszy.

Krzysztof Wilewski , publicysta portalu polska-zbrojna.pl

autor zdjęć: Peter Müller / Luftwaffe

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1565619960
1. Niemcy są pod okupacją Amerykańską i nie bardzo mają wpływ na swoją wojskowość. 2. Niemcy to nie jest nasz sojusznik . 3. Istotne technologie na świecie dzierżą Amerykanie. 4. ... .
E7-FB-39-3A

Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
 
Rosomaki i Piranie
Less Foreign in a Foreign Country
Turecki most dla Krosnowic
Siedząc na krawędzi
Biegający żandarm
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Wielka gra interesów
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
14 lutego Dniem Armii Krajowej
Olympus in Paris
Ciężki BWP dla polskiego wojska
Zmiany w prawie 2025
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Granice są po to, by je pokonywać
Polacy łamią tajemnice Enigmy
„Ferie z WOT” po raz siódmy
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Przetrwać z Feniksem
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Co może Europa?
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Co się zmieni w ustawie o obronie ojczyzny?
Rozgryźć Czarną Panterę
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Z Jastrzębi w Żmije
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Kluczowy partner
Polska w gotowości
Czworonożny żandarm w Paryżu
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
Nie walczymy z powietrzem
Zmiana warty w PKW Liban
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
Okręty rakietowe po nowemu
PGZ – kluczowy partner
Zrobić formę przed Kanadą
Wojsko wraca do Gorzowa
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Bez kawalerii wojny się nie wygrywa
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
Minister wyznaczył szefa Inspektoratu Wsparcia
Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Atak na cyberpoligonie
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Wicepremier Kosianiak-Kamysz w Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Bałtyk – kluczowy akwen dla NATO
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Rosomaki w rumuńskich Karpatach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO