moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe zasady rekrutacji na studia wojskowe

Dłuższy termin składania wniosków przez osoby zainteresowane wojskowymi studiami czy zmiany w zasadach rekrutacji kandydatów na pilotów w Lotniczej Akademii Wojskowej – to propozycje nad jakimi pracuje Ministerstwo Obrony Narodowej. Być może wejdą one w życie jeszcze w tym roku akademickim.

Projektowane regulacje dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie na uczelnię wojskową jako kandydata na żołnierza zawodowego oraz ochotników do korpusu szeregowych w wojskach specjalnych.

Zmian jest kilka. Jedna z nich zakłada, że termin składania wniosków o powołanie do służby kandydackiej (czyli na studia w uczelni) będzie mógł zostać wydłużony. Obecnie takie dokumenty kandydaci na studia wojskowe muszą składać do 31 marca. Termin ten, zdaniem przedstawicieli wojskowego szkolnictwa, jest dla niektórych zbyt wczesny, bo wiele osób podejmuje decyzje o studiach wojskowych na krótko przed maturą.

– Absolwenci szkół średnich po zdaniu matury stoją przed wyborem dalszej drogi życiowej, która jest ściśle związana z wyborem konkretnego kierunku studiów. Chcemy, aby wybór kierunku nie był przypadkowy, czego konsekwencją może być niezadowolenie ze studiowania, mniejsze zaangażowanie w zdobywanie wiedzy i w konsekwencji niższe kwalifikacje – tłumaczy płk Jarosław Grabowski z Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON. Dlatego propozycje zakładają, że zainteresowani będą mieli nieco więcej czasu na złożenie wniosku. O ewentualnym wydłużeniu terminu będzie każdorazowo decydował rektor-komendant danej uczelni wojskowej, po uzgodnieniu z dyrektorami departamentów: Nauki i Szkolnictwa Wojskowego oraz Kadr MON.

Ale to nie jedyna zmiana, która dotyczy kandydatów na podchorążych. Zmianie ma ulec także termin wniesienia przez kandydata opłaty rekrutacyjnej na studia. Obecnie trzeba to zrobić w nieprzekraczalnym terminie siedmiu dni przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego w jednej z czterech Akademii. – W praktyce osoby, które tego nie dokonały, nie mają możliwości przystąpienia do egzaminów. Z przyczyn formalnych tracimy więc kandydatów, którzy spełniają pozostałe warunki i posiadają predyspozycje do służby wojskowej – dodaje płk Grabowski. Dlatego w projekcie rozporządzenia pojawiła się propozycja, by terminem wniesienia opłaty rekrutacyjnej był najpóźniej dzień rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.

Zmiany w rekrutacji pilotów

Jedna ze zmian zaproponowanych w projekcie dotyczy kandydatów na pilotów, chcących studiować w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. Obecnie jednym z warunków przyjęcia ich do uczelni jest pozytywne ukończenie szkolenia sprawdzającego predyspozycje do pełnienia służby w powietrzu. To loty selekcyjne, które kandydaci odbywają pod okiem instruktorów z Akademickiego Centrum Szkolenia Lotniczego LAW jeszcze przed faktycznymi egzaminami. Takie rozwiązanie, zdaniem władz uczelni, nie do końca się jednak sprawdza.

– Prowadzenie szkolenia sprawdzającego ze wszystkimi kandydatami, którzy złożyli dokumenty na kierunki lotne i wcześniej przeszły niezbędne badania, jest dla nas ogromnym wysiłkiem – mówi płk dr inż. Adam Wetoszka, prorektor ds. kształcenia i studenckich LAW. Ale to nie jedyny powód zmian w przepisach. – W szkoleniu sprawdzającym nierzadko biorą udział osoby, które – jak się później okazuje na egzaminach wstępnych – nie mają zbyt dobrych ocen z matur, co przekłada się na zbyt małą liczbę punktów rankingowych. Ale bywają i tacy, którzy po prostu korzystają z okazji, by móc za darmo sobie polatać, traktując to jako przygodę – mówi płk Wetoszka.

MON planuje zmienić przepisy tak, by szkolenie sprawdzające kandydaci przechodzili już po zaliczeniu egzaminów wstępnych. – Dzięki temu do szkolenia sprawdzającego w powietrzu będą mogli przystąpić kandydaci już wyselekcjonowani, którzy pomyślnie przeszli badania i pozytywnie zaliczyli egzaminy wstępne. Takie rozwiązanie będzie też dużo tańsze. Mniejszy będzie nalot selekcyjny i zaangażowanie naszych instruktorów – dodaje pułkownik.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Grzegorz Rosiński / WAT

dodaj komentarz

komentarze


Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
 
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Z Jastrzębi w Żmije
Olympus in Paris
Polska wizja europejskiego bezpieczeństwa
Okręty rakietowe po nowemu
Zrobić formę przed Kanadą
Bałtyk – kluczowy akwen dla NATO
MON o przyszłości Kryla
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
Wyścig na pływalni i lodzie o miejsca na podium mistrzostw kraju
Polacy łamią tajemnice Enigmy
PGZ – kluczowy partner
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
Przetrwać z Feniksem
Granice są po to, by je pokonywać
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Co się zmieni w ustawie o obronie ojczyzny?
Węgrzy w polskich mundurach
Rozgryźć Czarną Panterę
„Ferie z WOT” po raz siódmy
Czy europejskie państwa wspólnie zbudują niszczyciel?
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Bez kawalerii wojny się nie wygrywa
Turecki most dla Krosnowic
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Wielka gra interesów
Kluczowy partner
Nie walczymy z powietrzem
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Zmiany w prawie 2025
Silna aktywna rezerwa celem na przyszłość
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Ostatnia prosta
Siedząc na krawędzi
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Wicepremier Kosianiak-Kamysz w Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Minister wyznaczył szefa Inspektoratu Wsparcia
Minister o dymisji szefa Inspektoratu Wsparcia
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Co może Europa?
Czworonożny żandarm w Paryżu
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Zmiana warty w PKW Liban
14 lutego Dniem Armii Krajowej
Atak na cyberpoligonie
Awanse dla medalistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wiązką w przeciwnika
Śmierć szwoleżera
Wojsko wraca do Gorzowa
Less Foreign in a Foreign Country
Rosomaki i Piranie
Biegający żandarm
Ciężki BWP dla polskiego wojska

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO