moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dla młodych, by poznali…

Gdy zajrzałam do Internetu, aby poszukać informacji o pułkowniku Witoldzie Pileckim, znalazłam także wyniki sondy, z której wynikało, że ponad 60 procent Polaków nie wie, kim był ten bohater. Wstyd przyznać, ale ja sama niewiele o nim wiedziałam… Dlatego, kiedy w moje ręce wpadł komiks o Pileckim, z ciekawością zabrałam się do lektury. Książkę czyta się szybko – jak to zazwyczaj bywa w przypadku komiksów – i jest to jej ogromna zaleta, bo trzeba przyznać, że dziś jesteśmy przyzwyczajeni do niezbyt długich tekstów za to bogato okraszonych obrazami. To pewnie wina smartfonów. 

Ilustracje w komiksie są bardzo kolorowe i dokładne, szczegółowo przedstawiają stroje bohaterów czy mimikę ich twarzy. Ta ostatnia bywa czasem przerażająca (zwłaszcza dla młodszych dzieci), ale dzięki temu jeszcze bardziej przemawia do czytelnika.

„Rotmistrz Pilecki w komiksie” (Wydawnictwo AA) pokazuje całe życie tytułowej postaci – od dnia narodzin w 1901 roku do momentu okrutnej śmierci z rąk komunistów 47 lat później. Zostało ono zaprezentowane na tle burzliwej historii Polski, co stanowi niewątpliwą wartość tej książki. Dodatkowo na prawie każdej stronie znajdują się informacje, które wyjaśniają pojęcia, nazwiska i wydarzenia występujące w tekście, np. „zabory”, „bolszewicy” czy „Piłsudski”. Dla mnie jako gimnazjalistki była to doskonała powtórka z historii – zwłaszcza tuż przed egzaminem, a młodszym dzieciom przyda się takie wyjaśnienie. Wiem, bo testowałam na młodszym bracie, którego ta historia wciągnęła równie mocno jak mnie. Najbardziej poruszający był fragment opisujący dobrowolne pójście Pileckiego do obozu w Auschwitz. Spędził tam prawie trzy lata, przez cały ten czas przekazywał meldunki o sytuacji w obozie i stworzył w nim ruch oporu. Jego heroizm i bohaterstwo są nie do przecenienia, a postawa ta z pewnością zasługuje na upamiętnienie i rozgłos – w każdej formie, komiksu również. Może zwłaszcza w tej formie, bo dzięki temu trafi do młodych odbiorców, którzy szczególnie potrzebują dziś wzorów do naśladowania. A pułkownik Witold Pilecki z pewnością takim wzorem jest.

Zosia , 16 lat, gimnazjalistka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1554264780
Młodzi internauci nie powinni zajmować się wojną . Wojna to relikt średniowieczny , który w współczesnym świcie - w dawnej formie - nie funkcjonuje. Budujcie roboty , uzależniajcie sąsiada w każdy możliwy sposób n.p. Internet, GPS, system bankowy, rynek pracy ... . nie napadną ręki , która " żywi" . Współczesna rywalizacja przebiega na płaszczyźnie technologiczne-kulturowo - finansowej a napad zbrojny jest synonimem bezsilności. Ale nowoczesna armia jest jedna z składników dominacji lub przewagi.
EC-B4-95-43

PGZ – kluczowy partner
 
Wielofunkcyjna koparka dla saperów
Mistrzyni Uniwersjady z „armii mistrzów”
Zmiany w prawie 2025
Przetrwać z Feniksem
Na zagraniczne kursy razem z rodziną?
Okręty rakietowe po nowemu
Czworonożny żandarm w Paryżu
Co może Europa?
Biegający żandarm
Żołnierze górą w głosowaniu na sportowca 2024 roku
Spotkanie Grupy E5 w Polsce
Z życzeniami na 105. urodziny powstańca warszawskiego!
Synteza, czyli cios w splot słoneczny Rzeszy
Arcelin – cud, który może się zdarzyć tylko raz
Rosomaki i Piranie
Co się zmieni w ustawie o obronie ojczyzny?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiana warty w PKW Liban
„Polska Zbrojna” dla Orkiestry
Snowboardzistka z „armii mistrzów” najlepsza na stoku w Scuol
Statuetki Benemerenti przyznane po raz trzydziesty
Ciężki BWP dla polskiego wojska
NATO rozpoczyna nową operację na Bałtyku
Atak na cyberpoligonie
Minister wyznaczył szefa Inspektoratu Wsparcia
Rozgryźć Czarną Panterę
Na nowy rok – dodatek stażowy po nowemu
Wojsko wraca do Gorzowa
Less Foreign in a Foreign Country
Wicepremier Kosianiak-Kamysz w Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Kluczowy partner
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
Turecki most dla Krosnowic
„Ferie z WOT” po raz siódmy
Zrobić formę przed Kanadą
Nie walczymy z powietrzem
Granice są po to, by je pokonywać
Polska w gotowości
Najtrudniej utrzymać się na szczycie
Rosomaki w rumuńskich Karpatach
Umowa dla specjalistów z Grudziądza
Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę informacyjną
„Cel Wisła”, czyli ku starciu cywilizacji
Cele polskiej armii i wnioski z wojny na Ukrainie
Wielka gra interesów
Nowe łóżka dla szpitala w Libanie
Bałtyk – kluczowy akwen dla NATO
Polacy łamią tajemnice Enigmy
Roboty w Fabryce Broni „Łucznik”
Olympus in Paris
14 lutego Dniem Armii Krajowej
Siedząc na krawędzi
Eurokorpus na czele grupy bojowej UE
Polacy pobiegli w „Baltic Warrior”
Z Jastrzębi w Żmije
Żołnierze usuwają zniszczone przez wodę budynki
Bez kawalerii wojny się nie wygrywa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO