Przygotowania do budowy szpitala w Legionowie są bardzo zaawansowane. W połowie roku powstanie projekt, a jesienią zostanie wyłoniony wykonawca inwestycji – mówił dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef resortu przedstawił dotychczasowy stan prac nad budową lecznicy i dalszy harmonogram inwestycji. Placówka ma zostać otwarta w 2022 roku.
Decyzję o budowie szpitala w podwarszawskim Legionowie minister Mariusz Błaszczak ogłosił w połowie października 2018 roku. W grudniu w Wojskowym Instytucie Medycznym została podpisana umowa na budowę placówki, która będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego przy ulicy Szaserów w Warszawie. Dziś w siedzibie MON szef resortu zaprezentował stan przygotowań do budowy szpitala. Wspomniał, że zostały już zatwierdzone m.in. minimalne wojskowe wymagania organizacyjno-użytkowe, program inwestycji, a Wojskowemu Instytutowi Medycznemu przekazano teren pod budowę szpitala. – Na ukończeniu jest wykonanie koncepcji projektowej szpitala, która stanie się podstawą do opracowania projektu budowlanego. Ma on postać do 22 czerwca 2019 roku. Jesienią będziemy gotowi , by wyłonić wykonawcę inwestycji – mówił minister.
Gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u zaznaczył, że na końcowym etapie są także uzgodnienia z użytkownikami mających powstać oddziałów szpitalnych. – A zatem personel, kadra kierownicza dzisiejszych oddziałów klinik szpitala na Szaserów, planują już swoje miejsc pracy – mówił generał. – Cieszę się z tej inwestycji, bo silna marka placówki na Szaserów, której legionowski szpital będzie filią, gwarantuje naprawdę wysoki poziom usług medycznych – mówił minister Mariusz Błaszczak.
Plan zakłada, że budowa lecznicy w Legionowie zakończy się w grudniu 2021 roku, a w połowie 2022 roku szpital zostanie oddany do użytku pacjentom. – Rozpoczęliśmy szybko, sprawnie i wszystko wskazuje na to, że są bardzo duże szanse na ukończenie tej inwestycji nawet we wcześniejszym terminie – zaznaczył dyrektor WIM.
Legionowska lecznica będzie zlokalizowana przy ul. Zegrzyńskiej 8 w Legionowie. Początkowo planowano, że świadczenia medyczne będą udzielane na czterech oddziałach (kardiologicznym, chirurgicznym, intensywnej terapii i chorób wewnętrznych, do tego blok operacyjny z dwiema salami), ale po rozmowach z Ministerstwem Zdrowia udało się poszerzyć ofertę medyczną lecznicy o oddziały okulistyczny i ginekologiczno-położniczy. Jak podkreślił gen. dyw. Gielerak, wybór oddziałów wynikał z analizy potrzeb zdrowotnych mieszkańców powiatu i okolic. – Naszym celem nie jest konkurowanie z miejscowymi podmiotami leczniczymi. Myślimy bardziej w kategoriach uzupełnienia lokalnych usług medycznych i zwiększenia ich dostępność – mówił dyrektor WIM.
W sumie w nowej placówce będzie mogło być hospitalizowanych jednocześnie 90 osób. – Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy pacjent, który tu trafi i który będzie wymagał opieki wykraczającej poza kompetencje tej placówki, niejako z automatu stanie się pacjentem szpitala na Szaserów i tam będzie miał dostęp do świadczeń medycznych na najwyższym poziomie. To jest wielka wartość tej inwestycji – mówił gen. dyw. Gielerak.
Minister Błaszczak podkreślał z kolei, że zgodnie z koncepcją budowa szpitala, powstaje on z myślą nie tylko o mieszkańcach miasta i powiatu i regionu, ale także o żołnierzach armii polskiej i wojsk sojuszniczych. – To element wzmacniania systemu obronnego państwa. A lokalizacja szpitala jest w pełni uzasadniona. Legionowo ma bardzo długie tradycje wojskowe, wojsko jest tu obecne i będzie go też tu przybywać. Jest więc potrzeba, by szpital powstał właśnie tu, w Legionowie – mówił szef resortu.
Szpital w Legionowie będzie miał pięć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Jego powierzchnia wyniesie około 7250 metrów kwadratowych. Według szacunków zatrudnienie w nowym szpitalu znajdzie niemal 250 osób. Prawdopodobnie 30-40 osób kadry kierowniczej stanowić będą obecni pracownicy WIM-u. Wartość inwestycji to szacunkowo około 150 mln zł. Podstawowym źródłem finansowania będą środki resortu obrony narodowej.
autor zdjęć: MON
komentarze