System kształcenia i motywowania żołnierzy zaangażowanych w projekty cybernetyczne, dobre praktyki związane z funkcjonowaniem Gwardii Narodowej stanu Illinois oraz bilateralna współpraca wojskowa to główne tematy spotkań wiceministra Tomasza Zdzikota podczas jego wizyty w USA.
W ubiegłym tygodniu sekretarz stanu oraz przedstawiciele MON spotkali się m. in. z dowódcą Gwardii Narodowej stanu Illinois gen. dyw. R. J. Hayes’em, z którym rozmawiali na temat zasad rekrutacji oraz metod szkolenia kandydatów do służby w obszarze cyberbezpieczeństwa. Jednym z tematów rozmów były także kwestie związane z rekrutacją oraz planowaniem ścieżek rozwoju oficerów i podoficerów zajmujących się obszarem cyberbezpieczeństwa.
W trakcie rozmów omawiane były sprawy dotyczące zasad wynagradzania i motywowania żołnierzy do służby. Wiceminister rozmawiał m. in. na temat funkcjonowania batalionu rekrutacyjnego wojsk lądowych Gwardii Narodowej stanu Illinois. Spotkał się również z kadrą kierowniczą kursu oficerów rezerwy (ROTC) w stanie Illinois służącego do przygotowania i przeszkolenia studentów do pełnienia roli przyszłych oficerów armii USA.
Główne zadania żołnierzy Gwardii Narodowej stanu Illinois w obszarze cyberbezpieczeństwa to m.in. lokalizacja zagrożeń i skuteczna reakcja oraz utrzymywanie partnerstwa z agencjami rządowymi, stanowymi oraz lokalnymi. Obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej finalizowane są prace związane z utworzeniem wojsk obrony cyberprzestrzeni. To odpowiedź na rosnące wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa cyberprzestrzeni Polski i jedno z priorytetowych obszarów aktywności resortu obrony. Wymiana doświadczeń z tak doświadczonym sojusznikiem jakim są Stany Zjednoczone, jest niezwykle istotna w tym procesie.
Wiceminister na temat doświadczeń z obszaru kształcenia wojsk rozmawiał także z kierownictwem Akademii Marynarki Wojennej USA w Annapolis. Jest to jedna z najbardziej prestiżowych uczelni wojskowych świata. Uczelnia ma obecnie blisko 4,5 tys. studentów.
Podczas swojej wizyty wiceszef MON rozmawiał również na temat prowadzenia badań, organizacji i zarządzania projektami oraz rozwoju technologii wojskowych z przedstawicielami Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA - Defence Advanced Research Projects Agency).
Źródło: MON
autor zdjęć: Źródło: MON
komentarze