moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Trzy medale dżudoczek na wojskowych mistrzostwach świata

St. mar. Daria Pogorzelec wywalczyła srebrny medal, a st. mar. Kinga Kubicka i mar. Karolina Pieńkowska brązowe na 38. Wojskowych Mistrzostwach Świata w Dżudo. W klasyfikacji medalowej czempionatu, który odbył się w Rio de Janeiro, triumfowali gospodarze. Brazylijczycy zdobyli 8 złotych krążków i siedem brązowych.

St. mar. Daria Pogorzelec wywalczyła srebro w kategorii wagowej do 70 kg. W finale reprezentantka gdyńskiego Wojskowego Zespołu Sportowego przegrała z Francuzką Marie Eve Gahie. Z kolei st. mar. Kinga Kubicka była trzecia w kategorii do 48 kg. W tej kategorii tytuł mistrzowski zdobyła Rosjanka Irina Dołgowa. Natomiast w kategorii do 52 kg na trzecim stopniu podium stanęła mar. Karolina Pieńkowska. Po złoto sięgnęła Brazylijka Jessica Pereira. W Rio walczyły jeszcze trzy Polki. Mar. Karolina Tałach i szer. Agata Ozdoba-Błach w kategorii do 63 kg zajęły piąte miejsca, zaś szer. Arleta Podolak w kategorii do 57 kg była siódma.

Pozostałe tytuły mistrzowskie w rywalizacji pań wywalczyły: Francuzka Clarisse Agbegnenou (w kategorii do 63 kg) i Brazylijki – Rafaela Silva (-57 kg), Samanta Soares (-78 kg) oraz Maria Altheman (+78 kg).

Natomiast w rywalizacji mężczyzn na najwyższym stopniu podium stanęło czterech Brazylijczyków: Eric Takabatake (-60 kg), Charles Chibana (-66 kg), Eduardo Santos (-81 kg) i Rafael Macedo (-90 kg), Rosjanie Georgij Jelbakiejew (-73 kg) i Anton Braczew (+100 kg) oraz Francuz Joseph Terhec (-100 kg).

Z reprezentantów Wojska Polskiego najwyżej sklasyfikowano st. szer. Andrzeja Umańskiego – na siódmej pozycji w kategorii do 90 kg. Zawodnikowi z 16 Dywizji Zmechanizowanej drogę do strefy medalowej przerwał późniejszy zwycięzca Brazylijczyk Macedo. Pozostali z naszych dżudoków nie awansowali do czołowej ósemki. Ppor. mar. Romana Błońskiego wyeliminował z dalszej rywalizacji w kategorii do 90 kg Serb Aleksandar Kukolj. Z Serbem (Bojanem Dosenem) przegrał też w pierwszej walce w kategorii do 100 kg szer. Jakub Wójcik. Natomiast st. szer. Łukasza Błacha (kat. -81 kg) i kpr. Mariusza Janickiego (-73 kg) wyeliminowali Brazylijczycy. Ten pierwszy przegrał z późniejszym zwycięzcą Santosem, a Janicki z brązowym medalistą Marcelo Continim.   

W turnieju drużynowym Polki zajęły piąte miejsce. Złoty medal zdobyły Brazylijki, które w finale pokonały 3:2 Francuzki. Brązowe medale wywalczyły Rosjanki i Chinki. St. chor. mar. Adam Poździk, trener dżudo z gdyńskiego WZS-u, zauważa, że w polskiej reprezentacji nie było zawodniczek w każdej kategorii wagowej, dlatego w rywalizacji drużynowej Daria Pogorzelec musiała walczyć ze znacznie cięższymi od niej rywalkami. – To nie jest plusem w dżudo – dodaje chorąży.

Nie najlepiej poszło polskim zawodnikom startującym w turnieju drużynowym mężczyzn. Tu również triumfowali gospodarze. Brazylijczycy pokonali w finale 3:2 Rosjan. Brązowe medale zdobyli Francuzi i Chińczycy. Piątą lokatę zajęli reprezentanci Kazachstanu i Kataru. Polacy zostali sklasyfikowani na siódmej pozycji z Serbią.

Reprezentanci Polski w klasyfikacji medalowej zajęli wraz z Serbami piątą lokatę. Drugie miejsce za Brazylijczykami wywalczyli Rosjanie, którzy zdobyli trzy złote krążki, sześć srebrnych i cztery brązowe. Na trzeciej pozycji sklasyfikowano Francuzów (3 – 5 – 3), a na czwartej Chińczyków (0 – 1 – 3). – Brazylijczycy, Francuzi, Rosjanie i Chińczycy byli nie do dogonienia. W swoich składach mieli bowiem wielu medalistów igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata. W takiej stawce zdobycie jakiegokolwiek krążka było bardzo trudne, więc tym bardziej cieszymy się z trzech medali – mówi kmdr por. Paweł Łępa, szef polskiej misji na mistrzostwa w Brazylii.

W 38. Wojskowych Mistrzostwach Świata startowało 171 zawodników z 21 państw. O medale walczyło 119 dżudoków i 52 dżudoczki. W reprezentacji Wojska Polskiego poza zawodnikami z wojskowych zespołów sportowych z Gdyni i Wrocławia znalazło się trzech dżudoków, którzy powołania na czempionat w Brazylii zapewnili sobie świetną postawą na tegorocznych Mistrzostwach Wojska Polskiego. – To dobrze, że otrzymali szansę pokazania się w najważniejszej wojskowej imprezie na świecie – podkreśla chor. Poździk.

Na poprzednim czempionacie, który przed dwoma laty odbył się w Uster w Szwajcarii, polscy dżudocy wywalczyli sześć medali. Tytuły mistrzowskie zdobyły: szer. Arleta Podolak i szer. Agata Ozdoba, a wicemistrzowski mar. Karolina Pieńkowska. Na trzecim stopniu podium stanęli: drużyna kobiet, st. mar. Kinga Kubicka i st. szer. Łukasz Błach.

SZUS

autor zdjęć: Mr. Maxime Morlet / CISM

dodaj komentarz

komentarze


Abramsy w pętli
 
Wioślarze i triatlonistka na podium
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Broń Hitlera w rękach AK
Wojna w świętym mieście, epilog
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Krwawa noc pośród puszczy
Na straży nieba
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zawsze gotowi do pomocy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Grand Quadriga ‘24”
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Orzeł dla bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W obronie wschodniej flanki NATO
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Śladami ojca
Więcej hełmów dla żołnierzy
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Mobilne dowodzenie
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Po przeprawie ruszyli do walki
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
Gry wojenne w szkoleniu
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pytania o europejską tarczę
Flota Bayraktarów w komplecie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Ameryka daje wsparcie
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wszystkie misje AWACS-a
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO