moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Fenomen podziemnego państwa

Epopeja Polskiego Państwa Podziemnego stanowi świadectwo, jak wielką wagą dla naszego narodu jest posiadanie wolnego państwa i ile jesteśmy w stanie dla niego poświęcić – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów Dnia Polskiego Państwa Podziemnego. Dziś mija 79. rocznica powołania Służby Zwycięstwu Polski, zalążka Armii Krajowej.

Główne uroczystości odbyły się w Warszawie pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. – Dzięki Polskiemu Państwu Podziemnemu w Polsce mimo okupacji i II wojny światowej żyły duch wolności i nadzieja na pokój – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu, podczas dzisiejszych obchodów. Wicemarszałek przypomniała, że w ramach konspiracyjnego państwa powstały struktury, które objęły cały kraj i wszystkie dziedziny życia.

– Epopeja Polskiego Państwa Podziemnego stanowi świadectwo, jak wielką wagą dla naszego narodu jest posiadanie wolnego państwa i ile jesteśmy w stanie dla niego poświęcić – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości. Postawa żołnierzy AK i działaczy konspiracyjnych jest – jak zauważył prezydent – wyrazem służby dla ojczyzny. – Składamy im hołd, a wolna Polska zawsze będzie pamiętać o ich zasługach – podkreślił Andrzej Duda.

Walka całego społeczeństwa

Z kolei prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przypomniał, że w trakcie okupacji podziemne państwo prowadziło też walkę cywilną, polegającą na biernym oporze społeczeństwa wobec zarządzeń okupanta, a udział w tej walce był obowiązkiem każdego Polaka. – Losy Państwa Podziemnego pokazują, że Polacy potrafią w krytycznym momencie się zjednoczyć i podjąć wspólną walkę, kiedy kraj tego potrzebuje – dodał prof. Żukowski.

O fenomenie konspiracyjnego państwa napisał także minister obrony Mariusz Błaszczak w liście odczytanym przez wiceministra Marka Łapińskiego. – To, że dziś cieszymy się wolną ojczyzną, zawdzięczamy członkom i przywódcom Państwa Podziemnego – podkreślił szef MON-u. Zaznaczył, że powstające wojska obrony terytorialnej dziedziczą tradycje AK i PPP.

Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, mówiła o tym, że Polacy, czekając z nadzieją, aż kraj będzie wolny, zorganizowali konspiracyjne struktury, aby przetrwać, nie zmarnować lat okupacji i przygotować się na czas pokoju.

Podczas uroczystości odmówiono modlitwę ekumeniczną, odbył się apel pamięci, a delegacje złożyły wieńce pod pomnikiem. Wcześniej kombatanci i przedstawiciele władz złożyli także kwiaty przy pomniku Stefana Roweckiego „Grota”, jednego z dowódców Armii Krajowej.

Kraj w konspiracji

Początkiem Polskiego Państwa Podziemnego było utworzenie 27 września 1939 roku w walczącej Warszawie Służby Zwycięstwu Polski, która stała się zalążkiem tajnych struktur państwa. Ich celem było utrzymanie ciągłości instytucji państwowych oraz prowadzenie walki z okupantem. Podziemne państwo objęło całe terytorium II Rzeczpospolitej. Powstały podziemny rząd i parlament, a zakonspirowanym aparatem administracji cywilnej kierował Delegat Rządu na Kraj. Działały konspiracyjne sądy, szkoły, wydawano prasę i literaturę. Tajne struktury państwa podlegały polskim władzom emigracyjnym w Londynie – prezydentowi, rządowi i Naczelnemu Wodzowi.

Państwo Podziemne miało własne wojsko – SZP, przekształcone potem w Związek Walki Zbrojnej, a 14 lutego 1942 roku w Armię Krajową, największą podziemną armię w okupowanej Europie. Celem AK była walka z Niemcami, działalność dywersyjna oraz przygotowywanie żołnierzy do jawnego wystąpienia przeciw okupantowi.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego został ustanowiony w 1998 roku przez Sejm i jest obchodzony 27 września, w rocznicę powołania Służby Zwycięstwu Polski.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Przyszłość pod znakiem dronów
 
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Nie płynie z nurtem
Brązowa czwórka podwójna
Bezpieczeństwo dźwignią rozwoju
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Wirtualna walka na morzu
Cyberżołnierze na szczycie NATO
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
Drużyna Buzdygana rośnie w siłę
Stop szkalowaniu polskiego munduru
RBN o rezultatach szczytu NATO
Czerwona powódź
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe kontrakty w USA
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Polsko-czeska współpraca myśliwców
Abramsy jadą na ukraiński front
Nie uznaje półśrodków
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Wojsko pomoże Słoweńcom
Wychodzi poza schematy
Lecimy F-35
Armia rosyjska wychodzi z Polski
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Wyższe diety za służbę na granicy
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Strategiczne partnerstwo z Londynem
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
„Polska Zbrojna” nagrodziła najlepszych z najlepszych
"Jesienny ogień” z ministrem
Jak bezpiecznie pokonać pole minowe
Śladem profesjonalistów
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Spełnia marzenia
Dwa medale w Budapeszcie
Polsko-koreańskie rozmowy
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Plan misji „Air Defender”
Tak rodziła się konspiracja
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Szef MON-u o planach obrony kraju
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Przysięga w Kolnie
Polska rozdarta przez okupantów
16 Dywizja świętuje
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Konsekwentnie dąży do celu
Raki dla podhalańczyków
The Power of Buzdygany Awards
Stawia na dobrą komunikację
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Długi marsz na wschód
Muzeum Historii Polski otworzyło swe podwoje
Moc Buzdygana
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Szwedzi na „Czernickim”
Odliczanie do przysięgi
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
„Specjalny” Buzdygan na aukcji charytatywnej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO