moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Lepsza amunicja dla Leopardów

Zmodyfikowano układ zapłonowy, zmieniono geometrię i układ prochów, czarny proch zastąpiono nowym typem prochu zapłonnikowego. Firma Mesko dostarczyła polskiej armii pierwszą partię zmodernizowanych 120 mm pocisków odłamkowo-burzących do czołgów. Bezpieczniejsza w stosowaniu i skuteczniejsza amunicja do Leopardów 2 powstała we współpracy z wojskowymi inżynierami.

Spółka Mesko, wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dostarczyła polskiej armii pierwszą partię zmodernizowanych 120 mm pocisków czołgowych z ładunkiem odłamkowo-burzącym (oznaczonych jako 120 mm HE). Jak podkreślają przedstawiciele PGZ, specjaliści z oddziału Meska w Pionkach (dawny Zakład Produkcji Specjalnej sp. z o.o.) oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia podjęli się ich modernizacji na prośbę polskiej armii. Wojsku zależało, aby poprawić bezpieczeństwo oraz skuteczność amunicji używanej przez załogi czołgów Leopard 2A4 oraz Leopard 2A5.

Co zostało zmodernizowane? W największym uproszczeniu mówiąc, ładunek miotający, jak wyjaśniają inżynierowie. – Zmieniono jego konstrukcję przez wprowadzenie zmodyfikowanego układu zapłonowego. Zupełnie inne są geometria i układ prochów, a zamiast prochu czarnego zastosowano nowy typ prochu zapłonnikowego. Dzięki temu całkowicie wyeliminowano siarkowodór z produktów spalania – poinformował nas Departament Komunikacji i Marketingu Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA. Przedstawiciele Departamentu podkreślają, że zarówno nowy ładunek miotający, jak i nowy typ prochu zapłonnikowego zostały opatentowane.

Poza nabojami odłamkowo-burzącymi kalibru 120 mm nowy ładunek miotający zostanie – po przejściu odpowiednich badań – zastosowany w pociskach szkolno-treningowych. Specjaliści z PGZ podkreślają, że doświadczenia zdobyte w czasie modernizacji amunicji do czołgów Leopardów 2 oraz wyciągnięte na ich podstawie wnioski zostaną wykorzystane w ramach kolejnego programu – unowocześniania amunicji kalibru 125 mm, która jest stosowana do strzelania z uzbrojenia m.in. czołgów T-72 i PT-91.

Mesko to największy w Polsce producent amunicji oraz systemów rakietowych, w tym przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike oraz przeciwlotniczych rakiet Grom i Piorun. Firma dostarcza polskiej armii kilka typów nabojów do czołgów Leopard 2.

W 2014 roku spółka zawarła dwa duże kontrakty. Pierwszy na dostawę 14 tys. pocisków podkalibrowych APFSDS-T o wartości 114 mln zł, drugi – wyceniony na ponad 240 mln zł – na dostawę 13 tys. pocisków podkalibrowych APFSDS-T. Natomiast w ubiegłym roku Mesko podpisało umowę na dostawę 2 tys. sztuk 120 mm nabojów szkolno-treningowych z pociskiem odłamkowo-burzącym, opiewającą na prawie 25 mln zł.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. chor. sztab. mar. Arkadiusz Dwulatek/CC DORSZ

dodaj komentarz

komentarze

~Szaman365
1568144340
Mareczku1 tą twoją dziurkę balistyczną ma Hinduski Arjun daj spokój może tym biednym Leopardom pozatym w 21wieku czołgi nie walczą na dystsnsach 50m więc mało kto trafi w ten tunel opytki tyle w temacie.
BA-59-47-45
~Marek1
1546080420
Niestety, ale standard 2PL, to klasyczna dla WP tzw. bieda modernizacja. W zasadzie WSZYSTKIE kraje użytkujące jeszcze model Leopard A4 zdecydowały się na pełną modernizację do najwyższego obecnie standardu A7. Tylko nasi "fachowcy" musieli oczywiście znaleźć "unikalne" i wyłącznie polskie rozwiązanie "po taniości". W efekcie za i tak potężną kasę będziemy mieli za parę lat MBT z wielką "dziurą balistyczną" po prawej stronie jarzma armaty we frontowym pancerzy wieży(odkryty tunel optyki SKO), czyli w najczęściej trafianym miejscu wałczącego czołgu. Dodatkowo MON w projekcie 2PL nawet słowem nie wspomina o jakimkolwiek syst. aktywnej osłony czołgu(ASOP), a nawet o wzmocnieniu najsłabszych fragmentów pancerza Leopoarda 2PL polskim pancerzem reaktywnym klasy ERAWA -1/2. Można sie tylko obawiać jaką kolejną bieda modernizację "fachowcy" z IU wymyślą dla wozów modelu A5 ...
C3-56-02-02

„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pokazali bojowego ducha
Układ nerwowy Mieczników
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zawsze gotowi do pomocy
„Grand Quadriga ‘24”
Nie szpital, a instytut
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Przysięga w Limanowej
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Flota Bayraktarów w komplecie
„Pierwsza Drużyna” na start
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Po śladach polskich bohaterów
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
By Polska była bezpieczna
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nowe zadania szefa SKW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Podróż po AWACS-ie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
They Will Check The Training Results in Combat
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Broń Hitlera w rękach AK
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
WAM wraca po latach
Wojna w świętym mieście, epilog
Piedimonte – samobójcza misja
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Pływacy i maratończycy na medal
NATO on Northern Track
„Ryś” z laserem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO