moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gen. dyw. Andrzejczak szefem Sztabu Generalnego WP

Zwierzchnik sił zbrojnych na wniosek ministra obrony mianował gen. dyw. Rajmunda T. Andrzejczaka na szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i awansował go do stopnia generała broni. Generał Andrzejczak zastąpi na stanowisku gen. Leszka Surawskiego. – To dla mnie wielkie wyzwanie i ogromna odpowiedzialność – mówi nowo mianowany szef Sztabu Generalnego polsce-zbrojnej.pl. Stanowisko obejmie 3 lipca.

– Generał Rajmund Andrzejczak to doświadczony, sprawny i odpowiedzialny żołnierz. Zmiany w systemie kierowania i dowodzenia wymagają, aby na czele Sztabu Generalnego stanął najlepszy z najlepszych, więc mój wybór mógł być tylko jeden – powiedział minister Mariusz Błaszczak o nowo mianowanym szefie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Zgodnie z przygotowanymi w MON zmianami w systemie dowodzenia, szef SGWP podlegający bezpośrednio ministrowi obrony będzie dowodził całymi siłami zbrojnymi, stanie się też łącznikiem pomiędzy politycznym a operacyjnym szczeblem dowodzenia. Będą mu bezpośrednio podlegać m.in. dowódca generalny i dowódca operacyjny.

Zmiany kadrowe w Sztabie Generalnym WP są efektem decyzji prezydenta Andrzeja Dudy oraz szefa MON. Zwierzchnik sił zbrojnych na podstawie art. 134 ust.3 Konstytucji RP i na wniosek ministra obrony narodowej mianował generała dywizji Rajmunda Andrzejczaka na stanowisko szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Andrzejczak został także awansowany na stopień generała broni.

Jednocześnie na wniosek szefa resortu obrony z dniem 2 lipca prezydent odwołał generała Leszka Surawskiego ze stanowiska pierwszego żołnierza WP w związku – jak informuje MON – z planowanym przez niego zakończeniem służby wojskowej. Uroczystość wręczenia aktów mianowania oraz odwołania ze stanowiska, a także nominacji na kolejny stopień generalski odbędzie się 2 lipca 2018 r. w Pałacu Prezydenckim.

– To dla mnie wyzwanie i ogromna odpowiedzialność. Ale wprowadzane zmiany nie są ważne tylko dla mnie, to ważna sprawa dla Polski i całych sił zbrojnych – mówi gen. Andrzejczak portalowi polska-zbrojna.pl. Jakie będą pierwsze decyzje nowego szefa SGWP? – W pierwszej kolejności muszę dobrze poznać ludzi, z którymi przyjdzie mi pracować. Mam w sobie pokorę wobec wiedzy, doświadczeń i umiejętności innych. Chciałbym z tego korzystać, choć wiem, że odpowiedzialność na tym stanowisku jest jednoosobowa – mówi gen. dyw. Rajmund T. Andrzejczak.

Generał Andrzejczak to oficer nietuzinkowy. – Charyzmatyczny lider i doskonały przywódca – tak opisują go podwładni. – Wie, czego chce, jest niesamowicie inteligentny, oczytany i cały czas chce się czegoś nowego uczyć. To oficer, który wiedzę teoretyczną wielokrotnie sprawdzał w praktyce. Nigdy nie bał się podejmować ryzyka i trudnych decyzji – mówią o nim współpracownicy.

Wysocy rangą oficerowie przyznawali już kilka lat temu, że Andrzejczak wyłamuje się schematom utartym w polskich siłach zbrojnych. Już jako dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej wykorzystywał najnowsze systemy dowodzenia, wprowadzał cyfrowe rozwiązania. Dużą wagę przykładał do operacji połączonych, w których uczestniczyli przedstawiciele różnych sił zbrojnych. Nowatorskie rozwiązania wprowadzał także w 12 Dywizji Zmechanizowanej, z którą rozstaje się właśnie odchodząc do Sztabu Generalnego WP. Gen. Andrzejczak szczególną uwagę zwracał zawsze na kwestie związane z przywództwem, doceniał także rolę, jaką w armii odgrywają podoficerowie.

W 2015 roku został laureatem Buzdygana – nagrody przyznawanej przez „Polskę Zbrojną”. „Za rzadką umiejętność mądrego i skutecznego łączenia potrzeby pielęgnowania tradycji z wymogami nowoczesności, za zdolność do budowania esprit de corps za pomocą szerokiej wiedzy i bogatego doświadczenia własnego i podwładnych” – tak kapituła nagrody uzasadniała wówczas swój wybór.

Gen. dyw. Rajmund Tomasz Andrzejczak ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademię Obrony Armii Czeskiej, Akademię Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewską Akademię Obrony w Londynie. Służbę wojskową rozpoczął w 2 Pułku Piechoty w Giżycku jako dowódca plutonu. Służył na wielu stanowiskach dowódczych i sztabowych w różnych jednostkach. W roku 2011 został awansowany na stopień generała brygady, a w 2012 roku objął dowodzenie 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. Od 2014 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy – szefa Sztabu 12 Dywizji Zmechanizowanej. Dwa lata temu został dowódcą 12 Dywizji.
Kilkakrotnie służył na misjach zagranicznych. Był m.in. szefem Oddziału Operacyjnego w Iraku, dwukrotnie dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie. Za służbę został odznaczony Orderem Krzyża Wojskowego II klasy, Gwiazdą Iraku i Gwiazdą Afganistanu oraz srebrnymi medalami „Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny” oraz „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: por. Robert Suchy/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Broń Hitlera w rękach AK
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
W obronie wschodniej flanki NATO
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
They Will Check The Training Results in Combat
Serwis K9 w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Pierwsi na oceanie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Na straży nieba
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polki pobiegły po srebro!
Gry wojenne w szkoleniu
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zawsze gotowi do pomocy
Abramsy w pętli
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Krwawa noc pośród puszczy
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
„Grand Quadriga ‘24”
Po przeprawie ruszyli do walki
Nowe zadania szefa SKW
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ta ziemia do Polski należy…”
Orzeł dla bohaterów
Wojna w świętym mieście, epilog
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Bohater odtrącony
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Układ nerwowy Mieczników
Więcej hełmów dla żołnierzy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Śladami ojca
NATO on Northern Track
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mobilne dowodzenie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO