moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej

Absolwenci Wyższej Szkoły Wojennej zdali egzamin zarówno tworząc elity II Rzeczypospolitej, jak i walcząc podczas II wojny – mówili uczestnicy konferencji poświęconej 99. rocznicy powołania uczelni kształcącej wyższych dowódców i oficerów sztabowych. Obrady zorganizowano w Akademii Sztuki Wojennej, która kontynuuje tradycje przedwojennej szkoły.

Konferencję naukową otworzył gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz, komendant Akademii Sztuki Wojennej. Generał przypomniał, że kiedy sto lat temu rodziła się niepodległa Polska i jej siły zbrojne, istniała ogromna potrzeba zorganizowania szkolnictwa wojskowego, w tym kształcenia wyższych kadr dowódczych i oficerów sztabowych. – Dlatego 15 czerwca 1919 roku powołano w Warszawie wyższą uczelnię wojskową, czyli Wojenną Szkołę Sztabu Generalnego – mówił. Pierwszym komendantem szkoły został gen. por. Stanisław Puchalski.

Francuskie korzenie

16 sierpnia 1921 roku zmieniono nazwę uczelni na Wyższą Szkołę Wojenną. Przeniesiono też jej siedzibę z al. Szucha do gmachu przy ul. Koszykowej. – Początkowo olbrzymi wpływ na proces kształcenia miała Francuska Misja Wojskowa, której zadaniem była pomoc w organizacji, wyszkoleniu i wyposażeniu armii polskiej – mówił dr Lech Maliszewski z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Historyk dodał, że francuscy oficerowie stanowili przez pierwsze lata trzon kadry profesorskiej WSWoj. – Wśród nich wyróżniał się płk Louis Faury, dyrektor nauk uczelni i wykładowca taktyki ogólnej, który między innymi ukształtował podwaliny dydaktyczne szkoły – opowiadał dr Maliszewski.

Studia dyplomowe na WSWoj trwały dwa lata, przeważały przedmioty wojskowe: taktyka, służba sztabów i jazda konna. Nauczano historii wojen, geografii wojennej i politycznej, ekonomii politycznej i języków obcych. Uczelnia prowadziła także kursy doskonalące i specjalistyczne dla oficerów łączności, uzbrojenia i broni pancernej. Do wybuchu wojny wypromowała ponad 1300 oficerów.

Jak wylicza dr Marek Deszczyński z ASzWoj, wśród absolwentów byli m.in. wybitni dowódcy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie: gen. Stanisław Sosabowski, dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, czy gen. Stanisław Maczek, dowódca 1 Dywizji Pancernej, a także trzykrotny premier Walery Sławek oraz niemałe grono szefów resortów, jak np. Józef Beck, Wacław Jędrzejewicz, Ignacy Matuszewski. – Wyższa Szkoła Wojenna pełniła szczególną rolę w systemie szkolnictwa wyższego II Rzeczypospolitej, a jej absolwenci tworzyli filary naszego niepodległego bytu państwowego – podkreślał gen. Parafianowicz.

Po wybuchu II wojny szkołę odtworzono na terenie Szkocji, najpierw jako Kurs Wyższej Szkoły Wojennej, przemianowany później na Wyższą Szkołę Wojenną. Do 1946 roku uczelnia wykształciła 296 absolwentów, z których większość pracowała w sztabach polskich oddziałów walczących we Włoszech, Francji i w Niemczech.

Tablice chwały

Prelegenci przypomnieli również postać gen. dyw. Tadeusza Kutrzeby, długoletniego komendanta WSWoj. Oficer pełnił tę funkcję w latach 1928–1939. – Dokonał reorganizacji uczelni i przyczynił się do wykształcenia oficerów z solidnym przygotowaniem sztabowym i dowódczym – mówił płk dr hab. Tomasz Kośmider z ASzWoj. Pułkownik zauważył, że gen. Kutrzeba potwierdził swoje umiejętności podczas kampanii wrześniowej, kiedy stanął na czele Armii „Poznań” i dowodził polskimi siłami w największej batalii tej kampanii – bitwie nad Bzurą. – Generał wyróżniał się wyobraźnią strategiczno-operacyjną, stanowczością i zdecydowaniem w działaniu – zaznaczył płk Kośmider.

Dr Franciszek Dąbrowski z AszWoj mówił o tym, co działo się z absolwentami szkoły w okresie komunistycznym. Jako przykład jednego z tragicznych losów dr Dąbrowski podał dzieje ppłk. Antoniego Olechnowicza, który podczas okupacji był m.in. inspektorem Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej. W 1944 roku oficer został dowódcą I Zgrupowania AK, na czele którego wziął udział w operacji „Ostra Brama”. Odtworzył potem Ośrodek Mobilizacyjny Okręgu Wileńskiego AK prowadząc dalej działalność antykomunistyczną. – Ppłk Olechnowicz został aresztowany przez władze PRL w 1948 roku, skazany na karę śmierci i stracony w 1951 roku – opowiadał dr Dąbrowski.

Z kolei dr Michał Ceglarek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przypomniał dzieje Kursu Oficerów Sztabu Generalnego będącego, jak powiedział, zalążkiem myślenia o profesjonalnym wyszkoleniu oficerów w polskiej armii. Kurs zorganizowały w 1917 roku w Warszawie władze austro-węgierskie dla oficerów Legionów Polskich. – Ukończyło go 22 polskich oficerów – mówił dr Ceglarek.

Częścią rocznicowych obchodów w Akademii Sztuki Wojennej było odsłonięcie Pomnika Pamięci Wyższej Szkoły Wojennej w budynku rektoratu Akademii. Na 16 tablicach wyryto nazwiska około 1600 absolwentów, którzy ukończyli naukę w szkole. – To tablica chwały oręża polskiego – zaznaczył gen. Parafianowicz.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Armia Andersa w operacji „Honker”
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Polki pobiegły po srebro!
Zapraszamy na Festiwal
Wojskowe Oscary przyznane!
„Ta ziemia do Polski należy…”
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Pływacy i maratończycy na medal
Uwaga, transformacja!
Pytania o europejską tarczę
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Pierwsi na oceanie
Gry wojenne w szkoleniu
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Mobilne dowodzenie
Ameryka daje wsparcie
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Po przeprawie ruszyli do walki
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Układ nerwowy Mieczników
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Na straży nieba
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Premier odwiedził WZZ Podlasie
W obronie wschodniej flanki NATO
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
Rajd ku czci saperów
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Abramsy w pętli
I zdobyliśmy!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Krwawa noc pośród puszczy
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Zmiany w dodatkach stażowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO