moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dzień Weterana z piłkarzami

Starcie reprezentacji Wojska Polskiego z Chrobrym – drużyną pierwszej ligi – odbędzie się 29 maja na boisku gospodarzy w Głogowie. Piłkarski turniej będzie głównym punktem lokalnych uroczystości Dnia Weterana. Mecz rozpoczyna także etap kompletowania wojskowej drużyny na igrzyska w Chinach.

Nowo utworzona reprezentacja Wojska Polskiego rozegrała jak dotąd jeden mecz z drużyną z ekstraklasy – w sparingu przegrała 1:6 z Arką Gdynia. Z pierwszoligowcami żołnierze jeszcze nie grali, choć w meczu kontrolnym spotkali się z rezerwami Chrobrego. Wojskowi wygrali wówczas 6:0, a mecz odbył się w ramach przygotowań do turnieju eliminacyjnego na II Wojskowy Puchar Świata w Omanie w ubiegłym roku.

Teraz piłkarzom w mundurach marzy się start na przyszłorocznych wojskowych igrzyskach w Chinach. Mecz z Chrobrym inauguruje etap budowy kadry na ten turniej. Jednak, aby nasza reprezentacja walczyła w Chinach, tak jak w Omanie, gdzie zajęła dziewiątą lokatę, musi przebrnąć przez kwalifikacje europejskie. – Do eliminacji zostało zgłoszonych sześć reprezentacji. Niestety, nasza zbyt późno oficjalnie zgłosiła akces. Jesteśmy na liście rezerwowej, ale czynimy starania, by Międzynarodowa Rada Sportu Wojskowego zgodziła się na nasz udział w kwalifikacjach – mówi ppłk Sebastian Krasoń z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, który był oficerem odpowiedzialnym za reaktywowanie w 2016 roku reprezentacji Wojska Polskiego w piłce nożnej.

Nowi do reprezentacji

Od turnieju w Omanie reprezentacja Wojska Polskiego na otwartych boiskach nie rozegrała żadnego meczu. – Na spotkanie z Chrobrym powołałem 10 zawodników, którzy grali w Omanie i 14 nowych, którzy niedawno wstąpili do wojska – mówi st. chor. sztab. Tomasz Mucha, pierwszy trener reprezentacji Wojska Polskiego. Niestety, m.in. z powodu kontuzji, do Głogowa nie mogą przyjechać wszyscy piłkarze, którzy grali w Omanie. – To wcale nie oznacza, że drzwi do reprezentacji są dla nich zamknięte. Nadal są oni w kręgu zainteresowań sztabu szkoleniowego – dodaje chorąży.   

Chorąży Mucha od lat współpracuje z Chrobrym Głogów i cieszy się, że klub zdecydował się sportowo uczcić święto weteranów. Dzień przed meczem piłkarze z kadry WP odbędą jeden trening. – Na treningu i podczas meczu mają szansę pokazać się z jak najlepszej strony nowi kandydaci do gry w reprezentacji – podkreśla chorąży. – Chcemy być gotowi do walki o awans na igrzyska w Chinach. Piłkarze udowodnili, że są w stanie odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej – dodaje ppłk Krasoń.

Sztab szkoleniowy reprezentacji będzie też wypatrywał kandydatów do kadry podczas II Mistrzostw Wojska Polskiego w Piłce Nożnej, które w dniach 17–22 czerwca odbędą się w Żaganiu. Część drużyn, które wezmą w nich udział przygotowuje się teraz na specjalnych zgrupowaniach. Ponieważ piłkarskie mistrzostwa nie są włączone do współzawodnictwa w sporcie powszechnym w Siłach Zbrojnych RP trenerzy nie mogą powołać tych wszystkich zawodników, których by chcieli. – Mamy nadzieję, że ta sytuacja się zmieni i wówczas rywalizacja o medale mistrzostw WP będzie cieszyć się większym zainteresowaniem – przyznaje chorąży Mucha.

Mecz Wojsko Polskie kontra Chrobry (dziewiąta pozycja w rozgrywkach I ligi) rozpocznie się o godz. 17 na głównej płycie głogowskiego stadionu.

Święto żołnierzy, którzy służyli na misjach

Organizatorami obchodów Dnia Weterana w Głogowie są miejscowy klub sportowy Chrobry i głogowski oddział Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego. Podczas uroczystości turniej rozegra także drużyna młodzieżowa Chrobrego U-19 z reprezentacją 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Odbędą się też zawody strzeleckie na symulatorze o puchar komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie oraz wystawa sprzętu wojskowego. Mieszkańcy Głogowa będą mogli obejrzeć pojazdy militarne z okresu II wojny światowej, jak i współczesne. W budynku klubowym Chrobrego czynna będzie wystawa broni czarnoprochowej, będzie można także obejrzeć ekspozycję zdjęć poświęconą udziałowi głogowian w wojskowych misjach poza granicami kraju. Z kolei z placu Sapera w rajd rowerowy wyruszą cykliści.  

– Program obchodów Dnia Weterana jest bardzo bogaty. Cieszę się, że do uatrakcyjnienia tego święta zaproszono piłkarzy z Czarnej Dywizji i reprezentacji Wojska Polskiego. Inicjatywę Chrobrego bardzo pochwalam i polecam naśladowanie pomysłu działaczy tego klubu przez inne, z klubami ekstraklasy na czele – mówi ppłk Sebastian Krasoń.

SZUS

autor zdjęć: archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Polska wiktoria na Monte Cassino
 
Ostatnia droga Pileckiego
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piedimonte – samobójcza misja
Wojna w świętym mieście, epilog
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pokazali bojowego ducha
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
They Will Check The Training Results in Combat
Cień atomowej zagłady
Wszystkie misje AWACS-a
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Broń Hitlera w rękach AK
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Podróż po AWACS-ie
Zawsze gotowi do pomocy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
„Grand Quadriga ‘24”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Mobilne dowodzenie
„Ryś” z laserem
Hełmy – nowoczesne i na miarę
WAM wraca po latach
By Polska była bezpieczna
Przysięga w Limanowej
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nie szpital, a instytut
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Po śladach polskich bohaterów
Nowe zadania szefa SKW
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Flota Bayraktarów w komplecie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ameryka daje wsparcie
„Pierwsza Drużyna” na start
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO