moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

108 twardzieli na mecie Ultramaratonu Kaszubskiego

Biegacze walczyli na dystansie 100, 50 lub 25 mil morskich. Jednak nie wszystkim udało się ukończyć tegoroczną edycję Ultramaratonu Kaszubskiego, imprezy organizowanej m.in. przez Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjno-Sportowe Formoza oraz Jednostkę Wojskową Formoza. Na pokonanie najdłuższej trasy, czyli ponad 180 kilometrów, najlepszy zawodnik – st. szer. Jędrzej Rynkiewicz – potrzebował 20 godz. 55 min 33 s.

III KRS Ultramaraton Kaszubski rozegrał się w miejscowości Przywidz koło Gdańska. zawodnicy rywalizowali na pętli o długości 25 Mm. W zależności od wybranej konkurencji, pokonywali ją jednokrotnie, dwukrotnie lub czterokrotnie. Trasa biegła głównie wokół Jeziora Przywidzkiego położonego na Pojezierzu Kaszubskim. Najdłuższy dystans – 100 Mm (185,2 km) – zdecydowało się pokonać 20 biegaczy, ale do mety dobiegło 14 z nich. Na trasę o długości 50 mil morskich wyruszyło 26 zawodników, z których do celu dotarło 23. Natomiast 25 mil pokonało 71 ultramaratończyków – wszyscy, którzy stanęli na starcie.

100 mil morskich poniżej 21 godzin

Na najdłuższym dystansie najlepiej z trudami trasy poradził sobie st. szer. Jędrzej Rynkiewicz, strzelec – ratownik medyczny z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. 30-letniemu zawodnikowi pokonanie 100 Mm zabrało 20 godz. 55 min 33 s. Przed rokiem w pierwszym starcie w Ultramaratonie Kaszubskim szeregowy z giżyckiej jednostki biegł o ponad siedem godzin dłużej – uzyskał czas 28 godz. 23 min 59 s i zajął 11. miejsce. – Cieszę się, że udało mi się znacznie poprawić wynik i wygrać. To mój największy sukces w karierze – mówi st. szer. Jędrzej Rynkiewicz.

Zwycięzca biegu na 100 Mm prowadzenie objął na drugiej pętli. Pierwszą, z czasem 4 godz. 32 min 3 s, ukończył na drugim miejscu. Wówczas prowadził Tadeusz Wojdasiewicz z Kępic, który 25 Mm pokonał w 4 godz. 24 min 29 s. Jednak st. szer. Jędrzej Rynkiewicz lepiej rozłożył siły od rywala. Wojdasiewicz rozpoczął rywalizację zbyt szybko i zapłacił za to dużą cenę – na mecie był dopiero dziewiąty. Tymczasem Rynkiewicz kolejne 75 mil pokonał w 14 godz. 55 min 59 s., co zapewniło mu ostateczne zwycięstwo. O 34 min 2 s. gorszy czas uzyskał Noga. Trzecim zawodnikiem, ze stratą ponad trzech godzin do prowadzącego, był Dariusz Darowski z Klubu Biegacza 366 Witunia.

St. szer. Jędrzej Rynkiewicz przyznał, że duży wpływ na jego sukces miało rozpoznanie trasy podczas startu w Ultramaratonie Kaszubskim w 2017 roku. – Teraz wiedziałem, jak mam rozłożyć siły. W niektórych miejscach przyspieszałem, w innych zwalniałem. Dobrze też przygotowałem się od strony logistycznej – podkreśla zwycięzca biegu na 100 Mm. Szeregowy przyznał, że doświadczenia niezbędne do pokonywania ekstremalnego biegu zebrał w marcu podczas II Setki Komandosa. – Pod koniec biegu na 100 km w Lublińcu osłabłem. Na mecie byłem siódmy. Tym razem zachowałem siły na końcówkę – dodaje szeregowy z giżyckiej jednostki.

Na starcie do biegu na 100 Mm wraz z 16 mężczyznami stanęły cztery kobiety. Na mecie zameldowały się w komplecie. Dwie z nich w klasyfikacji open sklasyfikowano w pierwszej szóstce. Piąta była Izabela Dziedzic z Gdańska, a szósta Monika Hryniewiecka z Rumi. Agnieszka Poradowska z Karczewka zajęła 10. miejsce, a Marika Dyrcz ze Sławna 13.

Dedykacja dla komandosów

– Zawody w Przywidzu rozgrywano w czasie obchodów rocznicy walk pod Monte Cassino, w których brali też udział polscy komandosi z 1 Samodzielnej Kompanii Commando. Ten fakt chciałem uczcić w imprezie organizowanej przez specjalsów z Formozy – mówi Mirosław Sprenger, pracownik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. I uczcił efektownym zwycięstwem w biegu na 50 Mm. – Dużo trenowałem przed tym biegiem. Za ciężką pracę jest nagroda. Dzięki szczęściu, bo nie zgubiłem się na trasie, i dobremu przygotowaniu uzyskałem niezły czas – podkreśla pracownik IPN, który od 2014 roku pokonuje ultramaratony. – Reprezentuję Start Nakło nad Notecią. Do tej pory startowałem w dwunastu biegach na dystansie powyżej 42 km 195 m. Tylko jednego z nich nie ukończyłem z powodu kontuzji – opowiada Mirosław Sprenger.

Zwycięzca ultramaratonu na dystansie 50 Mm (ponad 92 km) do mety dobiegł w 7 godz. 46 min 8 s. – Bieg rozpocząłem spokojnie. Do 35–36 kilometra biegłem na drugiej pozycji. Po wyprzedzeniu lidera nie oddałem już prowadzenia do samej mety – relacjonuje pracownik IPN-u. Mirosław Sprenger na mecie wyprzedził o blisko godzinę Andrzeja Kowalika z Opola. Trzeci był Przemysław Ziemianin z Gdyni, który 50 Mm pokonał w 9 godz. 5 min 3 s.

W biegu na 50 mil morskich startowały trzy panie i wszystkie ukończyły bieg. Najlepszy czas – 11 godz. 55 min 34 s – uzyskała Hanna Sypniewska z Grupy Wataha – Łączy nas Bieganie. W klasyfikacji open zajęła 20. miejsce.

46 kilometrów w niespełna 3,5 godziny

Najkrótszy dystans w ramach tegorocznego Ultramaratonu Kaszubskiego – 25 mil morskich – wygrał Paweł Tomeczkowski z Rumi. 46,3 km pokonał w 3 godz. 28 min 12 s. Drugie miejsce zajął Krzysztof Wilmont ze Słupska, który do zwycięzcy stracił 4 min 52 s. Trzeci, z czasem 3 godz. 39 min 36 s, był Bartosz Aleksandrowicz z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Z 11 kobiet, które wystartowały na trasie 25 mil, najlepiej spisała się Dorota Kaczmarek ze Straszyna. W klasyfikacji open zajęła 12. pozycję – biegła 4 godz. 20 min 21 s. Na 13. miejscu uplasowała się Nadieżda Laszczyk z Redy, a na 16. Jagoda Kubiak z Wejherowa.

Trzecią edycję Ultramaratonu Kaszubskiego zorganizowali: Stowarzyszenie Kulturalno-Rekreacyjno-Sportowe Formoza i Jednostka Wojskowa Formoza przy współudziale Ośrodka Sportowo-Rekreacyjnego „Zielona Brama” w Przywidzu. Pierwszy Ultramaraton Kaszubski odbył się w 2016 roku. Rywalizację na trzech dystansach ukończyło 56 zawodników, z czego tylko pięciu dotarło do mety biegu na 100 Mm. W ubiegłym roku ultramaraton cieszył się już większą frekwencją. Dystans 100 Mm pokonało 16 zawodników, 50 Mm – 27 i 25 Mm – 58.

Wyniki

100 mil morskich (185,2 km)

1. Jędrzej Rynkiewicz (15 Giżycka Brygada Zmechanizowana / Runners Team Kętrzyn) – 20 godz. 55 min 33 s

2. Witold Noga (biegowyswiat.pl) – 21 godz. 45 min 1 s

3. Dariusz Darowski (Klub Biegacza 366 Witunia) – 24 godz. 39 min 58 s

4. Grzegorz Skierka (Sławno) – 26 godz. 10 min 7 s

5. Izabela Dziedzic (Klub Biegacza 366 Witunia) – 26 godz. 55 min 43 s

6. Monika Hryniewiecka (Rumia) – 27 godz. 27 min 30 s

 

50 mil morskich (92,6 km)

1. Mirosław Sprenger (Start Nakło nad Notecią) – 7 godz. 46 min 8 s

2. Andrzej Kowalik (Opole) – 8 godz. 42 min 48 s

3. Przemysław Ziemianin (Gdynia) – 9 godz. 5 min 3 s

4. Maciej Zakrzewski (Rumia) – 9 godz. 20 min 37 s

5. Marek Talar (Dąbrówka Leśna) – 9 godz. 44 min 57 s

6. Aleksander Sobieraj (Grupa Biegowa Walim) – 9 godz. 57 min 4 s

 

25 mil morskich (46,3 km)

1. Paweł Tomeczkowski (Rumia) – 3 godz. 28 min 12 s

2. Krzysztof Wilmont (Słupsk) – 3 godz. 33 min 4 s

3. Bartosz Aleksandrowicz (31 Baza Lotnictwa Taktycznego / Altom Gniezno) – 3 godz. 39 min 36 s

4. Robert Skorupski (Stopa Słupsk) – 3 godz. 42 min 40 s

5. Marcin Uber (Decathlon Przymorze Team) – 3 godz. 47 min 39 s

6. Grzegorz Józefczyk (Wejherowo) – 3 godz. 50 min 9 s

SZUS

autor zdjęć: archiwum Stowarzyszenie KRS Formoza

dodaj komentarz

komentarze


Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Krwawa noc pośród puszczy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Pierwsi na oceanie
Więcej hełmów dla żołnierzy
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Śladami ojca
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Pytania o europejską tarczę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
They Will Check The Training Results in Combat
NATO on Northern Track
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Armia Andersa w operacji „Honker”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Polska wiktoria na Monte Cassino
W obronie wschodniej flanki NATO
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ameryka daje wsparcie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Abramsy w pętli
Bohater odtrącony
Gry wojenne w szkoleniu
Po przeprawie ruszyli do walki
Flota Bayraktarów w komplecie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Serwis K9 w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Pierwsza Drużyna” na start
Broń Hitlera w rękach AK
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Ta ziemia do Polski należy…”
Na straży nieba
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojna w świętym mieście, epilog
Pływacy i maratończycy na medal

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO