moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Raport z płonącego getta

W Instytucie Pamięci Narodowej zaprezentowano raport gen. Jürgena Stroopa, który 75 lat temu tłumił powstanie w getcie. – To wyjątkowy dokument obrazujący ludobójczą politykę niemiecką wobec Żydów i zbrodnię Holokaustu – mówił dr Jarosław Szarek, prezes IPN. W raporcie znajdują się też fotografie bojowników, którzy wiosną 1943 roku stawili opór niemieckim oddziałom.

Raport „Żydowska dzielnica mieszkaniowa w Warszawie już nie istnieje!” (Es gibt keinen jüdischen Wohnbezirk in Warschau mehr!) powstał w maju 1943 roku. Był urzędowym sprawozdaniem z pacyfikacji powstania w getcie. – 75-stronicowy dokument zawiera między innymi codzienne meldunki wysyłane przez gen. Stroopa do Friedricha Wilhelma Krügera, szefa SS i Policji w Generalnym Gubernatorstwie. W raporcie znajduje się także statystyka zabitych i aresztowanych Żydów – opisywała Marzena Kruk, dyrektor Archiwum IPN.

Do tekstu dołączono 52 czarno-białe zdjęcia zrobione podczas likwidacji getta. – Wiele z nich stało się fotograficznymi ikonami opowieści o Zagładzie i na stałe wpisały się w świadomość ludzi na całym świecie jako symbole Holokaustu – zaznaczała Kruk.

W 1943 roku powstały trzy egzemplarze raportu, jednak do dziś dotrwały tylko dwa. Jeden jest przechowywany w Narodowym Archiwum Stanów Zjednoczonych w Waszyngtonie, drugi w Archiwum IPN. To jeden z najcenniejszych dokumentów w zbiorach Instytutu. – Został odnaleziony po wojnie w Berlinie i przekazany przez aliantów stronie polskiej w 1948 roku – mówiła dyrektor Archiwum IPN.

Z kolei wiceprezes IPN, dr Mateusz Szpytma, zwrócił uwagę, że raport Stroopa był na procesie norymberskim jednym z dowodów zbrodni hitlerowskich popełnionej na ludności żydowskiej. Był też jednym z głównych dowodów w procesie przeciwko gen. Stroopowi w 1951 roku w Warszawie.

Na początku kwietnia – jak przypomniał prezes Jarosław Szarek – IPN otrzymał certyfikat potwierdzający wpisanie raportu na międzynarodową listę dziedzictwa UNESCO „Pamięć Świata”. Zawiera ona wykaz obiektów o szczególnym znaczeniu historycznym lub kulturowym.

W 2009 roku IPN wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym w Warszawie opublikował raport Stroopa. Wersja cyfrowa dokumentu jest dostępna na stronie internetowej IPN www.pamiec.pl. – Chcemy pokazać ten bezcenny dokument warszawiakom. Obecnie jest on poddawany konserwacji, ale liczymy, że na jesieni uda się zorganizować wystawę, na której go zaprezentujemy – zapowiedział dr Jarosław Szarek, prezes IPN.

Pamiętamy o powstaniu

Podczas spotkania szefowie IPN mówili także o rozpoczętej kilka dni temu społecznej kampanii „Odważni na szlaku Machabeuszy”, która ma upamiętniać 75. rocznicę zrywu w getcie. – Powstanie było dramatycznym krzykiem ludności skazanej na zagładę. Ludzi, którzy wiedzieli, że ich walka jest przegrana, ale nie chcieli bezwolnie iść na śmierć – mówił dr Szarek. Dodał, że większość żydowskich bojowców poległa podczas walki lub została zamordowana. – Dziś chcemy ich przypomnieć, dlatego na plakacie wydanym z okazji kampanii pokazujmy twarze kilku z nich, uwiecznione przez gen. Stropa w jego raporcie – podkreślił dr Szpytma.

Plakaty IPN opowiadające o bohaterstwie żydowskich powstańców ukażą się w prasie ogólnopolskiej i regionalnej oraz Internecie. Będzie je można także oglądać w tramwajach warszawskich i w metrze.

Gen. Jürgen Stroop podczas II wojny brał udział w mordowaniu ludności żydowskiej na terenie Polski. Prowadził też akcje przeciwko ruchowi oporu na Ukrainie i Kaukazie. Od 19 kwietnia do 16 maja 1943 roku dowodził operacją likwidacji warszawskiego getta i tłumienia powstania. Został aresztowany 8 maja 1945 roku przez Amerykanów. Po wojnie został przekazany Polsce i skazany na karę śmierci za zbrodnie popełnione na ludności polskiej i żydowskiej. Stracono go 6 marca 1952 roku.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Anna Dąbrowska, Wikimedia Commons/Bundesarchiv

dodaj komentarz

komentarze


„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
 
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Śladami ojca
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Na straży nieba
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Pływacy i maratończycy na medal
„Ryś” z laserem
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Po śladach polskich bohaterów
Ameryka daje wsparcie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Wioślarze i triatlonistka na podium
Nie szpital, a instytut
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
Układ nerwowy Mieczników
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
Broń Hitlera w rękach AK
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Nowe zadania szefa SKW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cień atomowej zagłady
By Polska była bezpieczna
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
They Will Check The Training Results in Combat
Zawsze gotowi do pomocy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Bohater odtrącony
Krwawa noc pośród puszczy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO