moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dokumenty polskiego wywiadu na liście UNESCO

Rozszyfrowane depesze Armii Czerwonej i księgi złamanych kodów bolszewickich z 1920 roku przechowywane w Centralnym Archiwum Wojskowym trafiły na Międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO. – To dowód ich znaczenia nie tylko w dziejach Polski – mówią historycy. Na prestiżowej liście znajduje się 427 najcenniejszych na świecie dokumentów.

Rękopisy, druki, materiały audiowizualne – na Międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO wpisywane są dokumenty o przełomowym znaczeniu. Teraz dołączyły do nich akta z polskich archiwów wojskowych. 

Dokumentacja obejmuje 46 teczek. Są wśród nich m.in.: depesze szyfrowe i tłumaczenia szyfrogramów Armii Czerwonej przejęte przez Biuro Szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego, radiotelegramy ze stacji radiotelegraficznych m.in. w Warszawie, Przemyślu i Lwowie, księgi złamanych bolszewickich szyfrów, kody szyfrowe polskie i rosyjskie, a także depesze i radiotelegramy polskiego Naczelnego Dowództwa dotyczące sytuacji na froncie. – Akta zajmują w sumie 2,5 metra półek – mówi Katarzyna Górny, kierownik Centralnego Archiwum Wojskowego działającego w strukturach Wojskowego Biura Historycznego. Przechwytywane dzięki nasłuchowi radiowemu bolszewickie meldunki oraz złamane szyfrogramy Armii Czerwonej ujawniały zamiary nieprzyjaciela. Przykładem może być radiodepesza dowództwa sowieckiej XVI Armii z 13 sierpnia 1920 roku, która zawierała m.in. szczegóły dotyczące ofensywy na Warszawę. Informacje z odszyfrowanych sowieckich depesz miały wpływ na decyzje podejmowane przez polskie dowództwo, przebieg bitwy i polskie zwycięstwo. 

– Decyzja o wpisaniu tych dokumentów na Listę UNESCO to dowód znaczenia polskiego wywiadu, zwłaszcza osiągnięć kryptologów w czasie wojny polsko-bolszewickiej oraz Bitwy Warszawskiej – mówi kierownik CAW-u. 

Certyfikat potwierdzający wpis na prestiżową listę wręczył dr. hab. Sławomirowi Cenckiewiczowi, dyrektorowi Wojskowego Biura Historycznego, Marek Magierowski, wiceminister spraw zagranicznych. – To zaszczyt i zarazem zobowiązanie, by dbać i chronić zbiory znajdujące się w naszych archiwach – podkreślał wiceszef MSZ. 

Program Pamięć Świata (Memory of the World) Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) realizowany jest od 1992 roku. Jego podstawowym celem jest wspieranie działań służących ochronie archiwalnych dokumentów oraz ich upowszechnianie. Międzynarodowa Lista Pamięci Świata tworzona jest w ramach programu od 1997 roku. Zawiera ona wykaz zabytków piśmiennictwa o szczególnym znaczeniu historycznym lub kulturowym. Co dwa lata dyrektor generalny UNESCO, na wniosek Międzynarodowego Komitetu Doradczego wpisuje na nią kolejne obiekty. 

Znajduje się na niej 427 pozycji: dokumenty, rękopisy, druki, inskrypcje z całego świata. Wśród polskich archiwaliów zgłoszonych przez Polski Komitet Programu Pamięć Świata są m.in. dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus”, rękopisy Fryderyka Chopina i tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980 roku. Jednocześnie z aktami polskiego wywiadu wojskowego, na Listę wpisano dwa inne dokumenty zgłoszone przez Polskę: akt Unii Lubelskiej z 1569 roku, przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, oraz znajdujący się w Instytucie Pamięci Narodowej raport gen. Jürgena Stroopa, dowódcy SS i Policji w Okręgu Warszawskim dotyczący stłumienia powstania w getcie warszawskim wiosną 1943 roku. W sumie na Listę Pamięci Świata UNESCO wpisano 17 polskich zabytków.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia, IPN

dodaj komentarz

komentarze


Nowe zadania szefa SKW
 
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
WAM wraca po latach
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ostatnia droga Pileckiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Piedimonte – samobójcza misja
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Pokazali bojowego ducha
Nie szpital, a instytut
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
By Polska była bezpieczna
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Przysięga w Limanowej
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Serwis K9 w Polsce
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Cień atomowej zagłady
„Grand Quadriga ‘24”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Układ nerwowy Mieczników
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Polki pobiegły po srebro!
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Wszystkie misje AWACS-a
„Ryś” z laserem
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Broń Hitlera w rękach AK
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Zawsze gotowi do pomocy
Flota Bayraktarów w komplecie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Polska wiktoria na Monte Cassino
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO