08 listopada br. na poznańskiej Cytadeli odbył się Dzień Pamięci Wspólnoty Brytyjskiej (REMEMBRANCE DAY).
Podczas tej uroczystości wspominamy wszystkich żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II Wojny Światowej. Wspominamy także odważnych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych, którzy walczyli i umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni z państw Wspólnoty Brytyjskiej.
Ceremonii upamiętniającej wszystkich członków Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu podczas I i II wojny światowej towarzyszyli: Attaché Wojskowy Ambasady Kanadyjskiej, Attaché Wojskowy Ambasady Brytyjskiej, delegacje Ambasad Australii i Nowej Zelandii.
W uroczystościach wzięły udział delegacje dowództwa 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 31 i 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego z ppłk pil. Piotrem Próchniakiem na czele, która złożyła symboliczną wiązankę kwiatów.
Słowo wstępne odczytał po polsku odczytał Brytyjski Attache Obrony w Polsce, Pułkownik Simon Blake RAF.
" My, jako Narody Wspólnoty, spotykamy się tutaj z naszymi polskimi przyjaciółmi, aby chwalić Boga i wspomnieć przed Jego obliczem wszystkich, którzy polegli za wolność, sprawiedliwość i pokój; modlić się za tych, którzy przeżyli, okaleczeni na ciele i umyśle oraz ślubować poświęcenie potrzebne do pokonania wszystkiego, co jest przeciwne Bogu i Jego woli."
Następnie Pastor Robert Gable odczytał po angielsku fragment Ewangelii św. Jana (15, 9-17), którą w języku polskim powtórzył kapelan 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego ksiądz płk Mariusz Solarczyk. Sygnalista Orkiestry Reprezentacyjnej sił Powietrznych odegrał utwory „Ostatnia Warta” oraz "Pobudkę" , po czym uczczono poległych minutą ciszy.
Modlitwa za poległych, odczytanie aktu pamięci i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Aliantów to główne punkty obchodów uroczystości.
****
Cmentarz Garnizonowy w Poznaniu
Na Cmentarzu Garnizonowym w Poznaniu znajdują się mogiły żołnierzy państw Wspólnoty Brytyjskiej z okresu I i II Wojny Światowej. W południowo-wschodniej części cmentarza znajduje się 126 grobów z okresu I Wojny Światowej oraz trzy tablice upamiętniające 53 żołnierzy, którzy zginęli i zostali pochowani w różnych częściach Polski. Na cmentarzu znajduje się również 300 grobów z okresu II Wojny Światowej oraz tablica upamiętniająca brytyjskiego żołnierza, który został pochowany na Cmentarzu Nowym, ale którego grób już nie istnieje. Większość pochowanych tu żołnierzy to lotnicy z państw Wspólnoty Brytyjskiej - wśród nich 48 z 50 uczestników Wielkiej Ucieczki ze Stalagu Luft 3 w Żaganiu w marcu 1944 rozstrzelanych po ponownym schwytaniu przez Niemców, jak również lotników, którzy zginęli w trakcie bombardowania Szczecina.
Źródło: kpt. Grzegorz Jasianek Oficer Prasowy 2. SLT
autor zdjęć: kpt. Grzegorz Jasianek
komentarze