moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Święto Wojska Polskiego ma już 25 lat

25 lat temu, 30 lipca 1992 roku Sejm ustanowił dzień 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego. Powrócono w ten sposób do przedwojennej tradycji obchodów w rocznicę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, stoczonej w 1920 roku w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W swojej historii Wojsko Polskie świętowało jednak także inne rocznice.

„Dzień 15 sierpnia ustanawia się dniem Wojska Polskiego. Obchody organizuje się w formie uroczystej zgodnie z ceremoniałem wojskowym” – głosi ustawa o Święcie Wojska Polskiego z 30 lipca 1992 roku.

– Tradycja obchodów 15 sierpnia w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku sięga II Rzeczypospolitej, ale święto wojska pojawiło się w polskiej armii już wcześniej – mówi Łukasz Jędrzejczak, historyk z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Dzień triumfu

Jak dodaje, pierwszym nieformalnym świętem polskich żołnierzy był, obchodzony w armii Księstwa Warszawskiego, 15 sierpnia – dzień urodzin cesarza Napoleona Bonaparte, twórcy Księstwa. Historyk z MWP tłumaczy, że wcześniej święta wojska w Polsce nie obchodzono, bo nie było takiej tradycji. – Jedynie jednorazowo świętowano wielkie zwycięstwa, np. pod Grunwaldem w 1410 roku czy pod Wiedniem w 1683 roku – dodaje Jędrzejczak.

W armiach państw europejskich obchody dnia wojska zaczęto wprowadzać w II połowie XIX wieku, razem z tworzącymi się tradycjami narodowymi. – Jednak Polska w tym czasie była pod zaborami i nie istniała polska armia, która mogłaby świętować – wyjaśnia historyk.

Święto wojska pojawiło się dopiero w 1919 roku, po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. W pierwszych latach obchodzono go 6 sierpnia, w rocznicę wyruszenia do walki w 1914 roku Pierwszej Kompanii Kadrowej pod dowództwem komendanta Józefa Piłsudskiego.

Rocznicę tą przyćmiły jednak wydarzenia ze zwycięskiej wojny polsko-bolszewickiej. – Dlatego 4 sierpnia 1923 roku rozkazem gen. Stanisława Szeptyckiego, ministra spraw wojskowych ustanowiono 15 sierpnia Święto Żołnierza – podaje Jędrzejczak. Dzień ten wybrano dla upamiętnienia rozpoczęcia kontrofensywy podczas Bitwy Warszawskiej 1920 roku, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego Michaiła Tuchaczewskiego. „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w wiekowych walkach z wrogiem o całość i niepodległość Polski”, napisał gen. Szeptycki w rozkazie.

Dokument dokładnie regulował program święta. W przeddzień wieczorem organizowany był capstrzyk orkiestr wojskowych na ulicach miast garnizonowych. 15 sierpnia rano odbywały się przeglądy wojsk, które miały pokazać, że armia jest „tarczą i obroną ojczyzny”. Wieczorem organizowano uroczysty apel. „W dniu Święta Żołnierza ukarani aresztem koszarowym i lekkim – kary nie odbywają” – rozkazał też minister.

Przedwojenna tradycja

Święto było obchodzone corocznie, także w sierpniu 1939 roku w przededniu wybuchu II wojny. Świętowano również podczas wojny w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie oraz w oddziałach Armii Krajowej w okupowanym kraju, a także w Polsce przez pierwsze dwa lata po zakończeniu wojny.

Potem komunistyczne władze zaniechały obchodów ze względów ideologicznych, nie chciano bowiem upamiętniać zwycięstwa nad Armią Czerwoną. W miejsce przedwojennego Święta Żołnierza dekretem Rady Ministrów z 1950 roku ustanowiono Dzień Wojska Polskiego na 12 października. Miał on upamiętniać chrzest bojowy 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki walczącej w 1943 roku razem z Armią Czerwoną w bitwie pod Lenino.

Po zmianach ustrojowych w 1989 roku postanowiono wrócić do tradycji z okresu II Rzeczypospolitej. Tymczasowo w latach 1990–1992 Wojsko Polskie świętowało 3 maja, w rocznicę uchwalenia w 1791 roku konstytucji. W 1992 roku ustawą sejmową powrócono do przedwojennych obchodów upamiętniających Bitwę Warszawską.

Z okazji Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia w kościołach garnizonowych w całej Polsce odprawiane są uroczyste msze w intencji żołnierzy, na cmentarzach odbywają się apele poległych, a centralne uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza wieńczy wojskowa defilada.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Narodowe Archiwum Cyfrowe

dodaj komentarz

komentarze

~Iza
1652685840
Nawiązując polecam interesujące wideo https://cyfrowa.tvp.pl/video/relacje-reporterskie,dzien-wp-i-mo,58343687
12-F4-91-F7

Przysięga w Limanowej
 
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
„Grand Quadriga ‘24”
WAM wraca po latach
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
„Pierwsza Drużyna” na start
Pływacy i maratończycy na medal
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pokazali bojowego ducha
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Podróż po AWACS-ie
Serwis K9 w Polsce
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Ryś” z laserem
Wszystkie misje AWACS-a
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Broń Hitlera w rękach AK
Nowe zadania szefa SKW
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Układ nerwowy Mieczników
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojna w świętym mieście, epilog
Zawsze gotowi do pomocy
Polki pobiegły po srebro!
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ostatnia droga Pileckiego
Piedimonte – samobójcza misja
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Cień atomowej zagłady
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO on Northern Track
Mobilne dowodzenie
By Polska była bezpieczna
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ameryka daje wsparcie
They Will Check The Training Results in Combat

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO