moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Rój dronów nad przeciwnikiem

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej chcą zbudować na potrzeby polskiej armii system rozpoznawczo-uderzeniowych bezzałogowców, który będzie funkcjonował na zasadzie zhierarchizowanego roju owadów. Dron „matka” ma służyć do transportu, „brygadziści” do atakowania, a „robotnice” do zwiadu i obrony. Prototyp systemu będzie gotowy za pięć lat i będzie kosztował 100 mln zł.

CICADA (Close-In Covert Autonomous Disposable Aircraft) - projekt US Navy.

Idea „roju”, który chcą zbudować inżynierowie z Wojskowej Akademii Technicznej, jest prosta. Pojedynczy system ma składać się z czterech dużych bezzałogowych statków powietrznych (nazwanych roboczo „matkami”). W ich wnętrzu będzie transportowanych kilka średniej wielkości dronów rozpoznawczo-uderzeniowych – tzw. „brygadzistów” oraz kilkadziesiąt niewielkich, zwiadowczych UAV – tzw. „robotnic”.

Jak wyjaśnia płk dr hab. Michał Kędzierski, dyrektor Instytutu Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej, system ma być używany nie tylko do zbierania informacji, lecz także do zwalczania infrastruktury krytycznej przeciwnika, takiej jak np. różnego typu radary. – Gdy dron „matka” znajdzie się w pobliżu celu, jego pokład opuszczą zarówno średniej wielkości drony rozpoznawczo–uderzeniowe, jak i maleńkie zwiadowcze bezzałogowce. Te pierwsze wyszukają cel ataku i zniszczą go albo przy użyciu rakiet, albo samemu, działając jak kamikadze. Natomiast małe bezzałogowce będą w tym czasie chroniły statek transportowy, przyjmując na siebie nieprzyjacielski ostrzał – opisuje pułkownik.

Naukowiec podkreśla, że wyposażony w czuły radar dron „matka” musi być konstrukcyjnie przystosowany do tego, aby latać na tyle wysoko, żeby uniknąć wykrycia i zniszczenia przez systemy przeciwlotnicze nieprzyjaciela, oraz na tyle długo, żeby mieć jak najwięcej czasu na odszukanie wrogich celów. Wstępne założenia projektowe przewidują, że minimalny czas lotu „matki” to doba.

Pułkownik Kędzierski ocenia, że prototyp systemu, może być gotowy już za pięć lat. – Na studium wykonalności potrzebujemy około 8 miesięcy. Aby zbudować demonstrator technologii, trzeba około dwóch lat i taki sam okres na opracowanie funkcjonalnego prototypu – deklaruje. Płk Kędzierski podkreśla, że tego typu rozwiązania nie ma jeszcze żadna armia na świecie.

Wojskowa Akademia Techniczna, a dokładniej naukowcy z czterech instytutów: Geodezji; Radioelektroniki; Teleinformatyki i Automatyki oraz Chemii chcą zbudować „rój” wspólnie z rodzimym przemysłem. Do utworzonego w tym celu konsorcjum weszły obecnie, oprócz największej wojskowej uczelni technicznej, firmy Asseco Poland oraz Flytronic. Niewykluczone jednak, że już wkrótce zostanie ono powiększone o inne podmioty.

Na razie WAT i przemysłowcy złożyli do Ministerstwa Obrony Narodowej wniosek o sfinansowanie kosztów pracy badawczo-rozwojowej nad „rojem”, którą wyceniają na około 100 mln złotych. O tym, czy projekt zyskał w resorcie obrony zielone światło, dowiemy się w połowie 2017 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: U.S. Naval Research Laboratory

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1483204800
100 mln zł - wezmę 95 mil. Za 94 mil załatwię licencję od Amerykanów. Będą na bank za 3 lata.
96-69-5D-19
~Scooby
1483046640
https://www.youtube.com/watch?v=nc_ijxZRDB0
96-69-5D-19
~Yasioo
1482964080
"Albo zminiaturyzować V1-ki. Silnik pulsacyjny jest prosty i tani, podczepiamy do budżetowego drona, dotłaczamy do tego małą kamerkę na podczerwień i płytkę Raspberry Pi. Oświetlamy cel laserem i chmurka powiedzmy 2 000 latających bombek kieruje się na przeciwnika ze wszystkich kierunków." Czemu tak Cię to śmieszy? Pamiętaj, że pod Kurskiem Niemcy mieli dużo bardziej zaawansowane czołgi niż Sowieci. Sowieckie czołgi były proste w budowie i tanie.
CD-D5-A7-A9
~Ed
1482955260
Pomysł fajny, ale gdyby udało się zrobić prototyp w ciągu 8 miesięcy. Za 5 lat, to już będzie przestarzała technologia. :(
70-A6-EC-7F
~Starszy oborowy
1482937140
Do" konsyliusz" Po co nam samoloty, jak wystarczy jedna rakieta i po samolocie. Poco nam okręty jak wystarczy jedna rakieta i po okręcie. Po ca nam czołgi, jak wystarczy jedna rakieta i po czołgu. Po ca nam rakiety, ja wystarczy jedna antyrakieta....
80-58-0F-78
~Minipax
1482864360
Równie dobrze mogliby te 100 milionów rozrzucić nad przeciwnikiem - efekt byłby o wiele lepszy. Jakaś grupa spryciarzy chce się podpiąć pod drony i wyciągnąć z budżetu 100 baniek. Niech najpierw stworzą działający prototyp a dopiero później wystąpią o dofinansowanie.
13-C3-55-46
~konsyliusz
1482840480
jeden średniej mocy impuls elektromagnetyczny albo zwykła mocniejsza zakłócarka i cała znakomita koncepcja rozlatuje się w przypadkowych kierunkach lub spada lotem kosząco nurkujący prosto w dół - przykro mi ale to tylko dwa mocne a jest jeszcze kilka innych metod na ten wspaniały rój - z pewnością fajnie że to będzie i może się przyda ale szału nie robi
37-33-27-01
~ja
1482790920
Ciepło, ciepło..... gorąco!
03-F6-6C-A6
~niki
1482785520
Noteka 2015 - Konrad T. Lewandowski kilka pomysłów by można podpatrzeć (przepływ burzliwy i teoria chaosu) Albo zminiaturyzować V1-ki. Silnik pulsacyjny jest prosty i tani, podczepiamy do budżetowego drona, dotłaczamy do tego małą kamerkę na podczerwień i płytkę Raspberry Pi. Oświetlamy cel laserem i chmurka powiedzmy 2 000 latających bombek kieruje się na przeciwnika ze wszystkich kierunków.
52-2A-B1-74

Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
 
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Ameryka daje wsparcie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wojna w świętym mieście, epilog
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Nowe zadania szefa SKW
„Ryś” z laserem
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Pokazali bojowego ducha
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
By Polska była bezpieczna
„Pierwsza Drużyna” na start
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WAM wraca po latach
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Podróż po AWACS-ie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Przysięga w Limanowej
„Grand Quadriga ‘24”
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Cień atomowej zagłady
Pływacy i maratończycy na medal
Po śladach polskich bohaterów
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
They Will Check The Training Results in Combat
Ostatnia droga Pileckiego
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Broń Hitlera w rękach AK
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wszystkie misje AWACS-a
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO