W 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) od 5 grudnia trwa szkolenie z technik przetrwania w sytuacjach kryzysowych tzw. SERE.
Szkolenia SERE odbywają się w 10 BKPanc cyklicznie, a prowadzone są przez instruktorów ze świętoszowskiej brygady, innych jednostek oraz centrów szkolenia. W związku z zaangażowaniem polskich sił zbrojnych w misje poza granicami kraju pojawiła się konieczność sprostania nowemu rodzajowi zagrożeń, a mianowicie porwaniom oraz losowym zaginięciom personelu wojskowego. Uprowadzonych i zaginionych określa się jako „personel izolowany”, czyli niemający kontaktu ze swoją macierzystą jednostką. W rejonie prowadzonych działań każdy narażony jest na izolację, dlatego oprócz wprowadzenia sprawnie działającego systemu, ważne jest również, aby każdy wiedział, jak wspomóc operację odzyskiwania personelu.
Żołnierze odbywają w tym celu szkolenie teoretyczne, trening specjalistyczny, którego częścią jest wyszkolenie żołnierzy, dotyczące technik przetrwania w środowisku odizolowania od sił własnych. Będąc w izolacji personel wojskowy zmuszony jest do podejmowania działań umożliwiających: przetrwanie w ekstremalnym środowisku („Survival”), unikanie, przeciwdziałając przechwyceniu przez przeciwnika („Evasion”), przeciwdziałanie wykorzystaniu, w przypadku schwytania („Resistance”) oraz ucieczkę z zamiarem połączenia z macierzystą strukturą („Escape” lub „Extraction”). Właśnie te działania, które nazywane są działaniami SERE, doskonalili żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej, pod okiem doświadczonych instruktorów.
Tekst: kpt. Adriana Wołyńska
autor zdjęć: szer. Natalia Wawrzyniak
komentarze