moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Piłkarze z ekstraklasy pokonali reprezentację wojska

Reprezentacja Wojska Polskiego przegrała 1:6 mecz kontrolny z Arką Gdynia. Tylko w pierwszej połowie spotkania na Arenie mistrzów w Gniewinie żołnierze byli godnym rywalem drużyny z ekstraklasy. Do przerwy był remis 1:1. Po zmianie stron na listę strzelców wpisywali się natomiast już tylko piłkarze Arki.

W pierwszych 45 minutach gry spotkanie było bardzo wyrównane. W 18. minucie błąd lewego obrońcy Arki wykorzystał mar. Mateusz Wachowiak. Marcin Warcholak niefrasobliwie podał do bramkarza piłkę, do której szybciej dobiegł napastnik wojskowej reprezentacji. „Wachu” na stadionie, na którym jeszcze w minionym sezonie rozgrywał mecze jako zawodnik Stolemu Gniewino, błysnął sprytem i szybkością. Bramkarzowi założył „siatkę” między nogami i wojskowi mogli cieszyć się z objęcia prowadzenia. Żołnierzom udało się utrzymać korzystny wynik do 41. minuty, w której to wyrównującą bramkę zdobył Dominik Hofbauer. W drugiej części gry gole strzelili tylko piłkarze Arki: po dwie Paweł Abbott (w 55. i 80. min) i Adrian Błąd (w 75. i 91. min) oraz Rafał Siemaszko (w 93. min). Po bramce zdobytej przez Siemaszkę arbiter Roman Stanisławczyk zakończył mecz.

W spotkaniu kontrolnym trenerzy ze sztabów szkoleniowych obu drużyn mieli okazję zobaczyć w akcji aż 44 piłkarzy. Arka w przerwie ligowej, spowodowanej meczami reprezentacji narodowej z Rumunią i Słowenią, chętnie przystała na rozegranie pojedynku z reprezentacją Wojska Polskiego. Dla żołnierzy spotkanie z zespołem z ekstraklasy było jednym z etapów budowy drużyny do II Wojskowego Pucharu Świata, który odbędzie się w styczniu w Omanie.

Edward Klejndinst, dyrektor sportowy Arki Gdynia, a przed laty asystent w pierwszej drużynie reprezentacyjnej kraju oraz trener młodzieżowej reprezentacji Polski, przyznał, że spotkanie w pierwszej połowie było wyrównane. Dodał, że Arka była dobrym przeciwnikiem dla reprezentacji naszej armii, przygotowującej się do Wojskowego Pucharu Świata. – Ponieważ jest to ostatni okres selekcyjny, trenerzy mieli okazję wybrać właściwych zawodników do drużyny. Mam nadzieję, że mecz z Arką przyczyni się do osiągnięcia przez reprezentację sukcesu na imprezie w Omanie – mówi dyrektor sportowy gdyńskiego klubu. – Widać, że wielu żołnierzy, którzy zagrali przeciwko nam, potrafi grać w piłkę. Nie ma co ukrywać, iż różnica pomiędzy zespołami musiała być, ale w pierwszej połowie, dopóki nasi przeciwnicy mieli siły, była zdecydowanie mniejsza niż w drugiej – przyznaje szkoleniowiec związany przed laty z reprezentacją Polski.

Nowo utworzona reprezentacja Wojska Polskiego, poza trzema meczami międzypaństwowymi, przed pojedynkiem z Arką rozegrała jedynie sześć spotkań kontrolnych. Pięć z nich wygrała i jedno zremisowała. Rywalami żołnierzy były jednak drużyny z III i IV ligi. Ekstraklasowa Arka była więc bardzo wymagającym przeciwnikiem dla wojskowej reprezentacji. O takiego jednak zabiegali szkoleniowcy żołnierzy, którzy chcieli podnieść poprzeczkę swoim podopiecznym przed styczniową wyprawą na II Wojskowy Puchar Świata. – Przed tą imprezą odbędziemy trzy zgrupowania. Na przełomie listopada i grudnia spotkamy się w Cetniewie, do tego 19-22 grudnia w Żaganiu oraz 3-6 stycznia ponownie w Cetniewie – wylicza trener st. szer. Tomasz Chrupałła.

Przeciwko Arce w pierwszej połowie zagrało ośmiu piłkarzy z podstawowej jedenastki, która w czerwcu na turnieju eliminacyjnym w Niemczech wywalczyła przepustki do Omanu. Na boisku zabrakło napastnika st. szer. Marcina Żeno, obrońcy st. szer. Janusza Szkarapata oraz pomocnika sierż. Krzysztofa Matuszaka. Dwaj pierwsi nie mogli przyjechać na zgrupowanie reprezentacji w Gniewinie, a Matuszaka z udziału w grze wykluczyła drobna kontuzja. Wymienioną trójkę piłkarzy zastąpili: ppor. Dominik Maziarz, który już się sprawdził na turnieju w Niemczech, oraz dwóch nowo powołanych do reprezentacji zawodników – szer. Dariusz Piechowiak i plut. Jacek Pacyński.

W drugiej części gry trenerzy st. szer. Maciej Kulikowski i st. szer. Tomasz Chrupałła sprawdzili jeszcze formę 12 piłkarzy, w tym pięciu, którzy po niedawnej selekcji w Żaganiu otrzymali zaproszenie na zgrupowanie reprezentacji w Gniewinie. Z kolei trener Arki Grzegorz Niciński na całą drugą połowę wprowadził na boisko dziesięciu nowych zawodników. Pełne 90 minut rozegrał jedynie testowany piłkarz włoski Andrea Pinton. – Kilku z nowo powołanych do reprezentacji zawodników potwierdziło, że może aspirować o miejsce w składzie na II Wojskowy Puchar Świata. Skład jest jeszcze otwarty i o tym, kto poleci do Omanu, zadecydują ostatnie zgrupowania – podkreśla st. szer. Maciej Kulikowski, jeden z asystentów pierwszego trenera reprezentacji st. chor. Tomasza Muchy.

Reprezentanci Wojska Polskiego grali w zestawieniu: szer. Kamil Ulman (od 46. min szer. Andrzej Schreiber i od 75. min kpr. Błażej Kokosiński) – mar. Dawid Łodyga (od 46. min szer. Konrad Rokicki), st. mat Przemysław Kostuch (od 70. min mar. Dawid Trafalski), mat Marek Niewiada (od 70. min szer. Hubert Molski), szer. Adrian Kochanek (od 75. min st. szer. Bartosz Kania) – st. szer. Damian Kosiński (od 70. min szer. Damian Formela), szer. Dariusz Piechowiak (od 55. min szer. Jacek Bochnia), ppor. Dominik Maziarz (od 46. min mar. Radosław Styn), szer. Paweł Rakowski (od 75. min szer. Kacper Stępień) – plut. Jacek Pacyński (od 55. min mat Mateusz Łuczak), mar. Mateusz Wachowiak (od 46. min szer. Konrad Romańczyk).

W pierwszej połowie Arka wystąpiła w składzie: Konrad Jałocha – Damian Zbozień, Dawid Sołdecki, Andrea Pinton, Marcin Warcholak – Marcus da Silva, Yannick Sambea, Michał Nalepa, Saibou Keita – Dominik Hofbauer, Dariusz Zjawiński. W drugiej części gry na boisku w żółto-niebieskich trykotach pojawili się: Arkadiusz Moczadło – Tadeusz Socha, Przemysław Stolc, Andrea Pinton, Paweł Wojowski – Adrian Błąd, Damian Mosiejko, Andrij Vatseba, Rashid Yussuff – Rafał Siemaszko, Paweł Abbott.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
 
Układ nerwowy Mieczników
NATO on Northern Track
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wioślarze i triatlonistka na podium
Armia Andersa w operacji „Honker”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Ta ziemia do Polski należy…”
Polska wiktoria na Monte Cassino
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Gry wojenne w szkoleniu
Pytania o europejską tarczę
Mobilne dowodzenie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
W obronie wschodniej flanki NATO
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polki pobiegły po srebro!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ameryka daje wsparcie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowe Oscary przyznane!
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Rajd ku czci saperów
Krwawa noc pośród puszczy
„Pierwsza Drużyna” na start
Zmiany w dodatkach stażowych
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Śladami ojca
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pierwsi na oceanie
Wojna w świętym mieście, epilog
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Pływacy i maratończycy na medal
Po przeprawie ruszyli do walki
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
I zdobyliśmy!
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO